Bugun...

ÇAYKUR ÇAY ALIMINI SÜRDÜRÜYOR

Geçen yıl olduğu gibi bu kampanya döneminde de üreticiyi memnun etmek için her türlü imkanlarını seferber eden ÇAYKUR yaş çay alımlarını sürdürüyor. Günlük alımların 4500 tona kadar çıktığı alınan bilgiler arasında.
facebook-paylas
 Tarih: 17-07-2023 13:04:38

ÇAYKUR ÇAY ALIMINI SÜRDÜRÜYOR

Geçtiğimiz günlerde üreticinin elindeki çayların satın alınmasını kolaylaştırmak için fabrikalardan bir müddet çay alımı da yapmış olan ÇAYKUR edindiğimiz bilgilere göre bugüne kadar üreticiden 230 bin civarında yaş çay almış.
Alımların bu şekil devam etmesi halinde ÇAYKUR’un kampanya döneminde üreticiden 600-700 bin ton arasında yaş çay alacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz kampanyadan bu yana periyodik olarak kuru çay satışı yapan ÇAYKUR kuru çay satışlarını da sürdüyor.
Bu doğrultuda ÇAYKUR çay stoklarını eritmek üzere.
ÇAYKUR’un hedefinde iç piyasanın yanı sıra dış piyasalara da çay satmak var.
Bunun için ihracat hedefiyle birçok ülkeyle temasların yürütüldüğü belirtiliyor.
ÇAYKUR ayrıca her geçen gün ürün yelpazesini genişletmek için çalışmalar yürütüyor.. Ürün yelpazesi arasında çayın dışında çaydan elde edilen çeşitli ürünler var.

Öte yandan tüm ürünlere üst üste gelen zamların ardından kuru çaya zam yapılması da beklenmekte. Kuru Çaya geçtiğimiz günlerde yapılan yapılan zammın işçi ve yaş çaya yapılan artışlar nedeniyle maliyetleri karşılamayacak durumda olması yeni zam beklentisinin ana kaynağını oluşturmakta.

Türkiye’de çay tüketiminin her geçen gün artması özel sektörü yaş çay satın alması konusunda adeta ÇAYKUR’la rekabete sokmuş durumda. Geçen yıl yaş çay ürününün az olması nedeniyle alım fiyatlarını yükselten ve zaman zaman günlük peşin fiyatlarla çay satın alan özel sektör bu yıl da aynı uygulamaları sürdürdü. O nedenledir ki son iki yıldır çay satma ve ödeme konusunda üreticilerin şikayetleri iyice azalmış durumda.
Bu durum, geçtiğimiz yıllarda sıkça dile getirilen “yeni çay kanunu” konusunun da gündemden düşmesine yol açmış.

  Bu haber 3425 defa okunmuştur.
  Kaynak: Haber: Dilek ONAY CAN

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI