Bugun...

ANZER BALINDA BU YIL REKOLTE DÜŞTÜ

Dünyaca ünlü Anzer Balının sağımı tamamlandı. Mevsim şartları uygun olsa da bu yıl Anzer balından beklenen verim alınamadı. Anzer balının kilosu ise geçtiğimiz ay 2 bin 500 lira olarak duyurulmuştu.
facebook-paylas
 Tarih: 16-08-2023 15:22:20

ANZER BALINDA BU YIL REKOLTE DÜŞTÜ

Haber :Çiğdem HACIFAZLIOĞLU

Rize’nin İkizdere ilçesindeki 2300-3000 rakımda bulunan Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının sağımı tamamlandı. Mevsim şartlarının bal için elverişli devam etmesine rağmen bu yıl çiçeklerde ki nektarın az olmasına bağlı olarak geçen yıla oranla Anzer balında rekolte düştü. Bu yıl 4 bin 800 kovandan yaklaşık 6 ton bal üretildi.
Mayıs ayından itibaren kovanlarını Anzer yaylasına yerleştirip verim bekleyen ve Ağustos ayında sağım yapan üreticiler şimdi balları için tahlil sürecini bekliyor. Üreticiler, Coğrafi işaret tescili alan ballarına Hacettepe Üniversitesinde tahlil yaptırdıktan sonra onay alıp, mühürlü kavanoza dolduracak, kooperatifler üzerinden satışa sunacak. Sınırlı miktarda üretilen Anzer balının satışı, öncelikle talep eden hastalara yapılacak. Anzer Balı 2023 hasadı 2 ay sonra piyasada olacak.
Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Osman Civelek bu yıl Anzer balında düşük rekolte olduğunu söyleyerek ” Hava şartları iyi seyretmesine rağmen çiçek nektarı bu yıl az oldu ve Anzer balı rekoltesi de beklediğimizin altında gerçekleşti. Anzer’de 4 bin 800 kovanımız var ve bu kovanlardan 6 bin tona yakın bal çıkacağını tahmin ediyoruz.” dedi
COĞRAFİ İŞARETİ OLMAYAN ANZER BALINI ALMAYIN
Anzer balı altında piyasada sahte ballar satıldığına dikkat çeken Civelek” Özellikle bölgemizde ve büyük şehirler çok sayıda sahte Anzer balı satıldığını biliyoruz.Bunların hiç biri Anzer balı değildir.Bugün piyasada 2022 balı neredeyse bitti. 2023 balının piyasaya çıkması ise henüz tahlil süreçleri devam ettiği için 2 ayı bulur. Tüketicilerimizden ricamız, Anzer Balını güvenilir ve resmi satış belgesi olan kooperatifler üzerinden almalarıdır.Anzer balı 2021 yılında Coğrafi İşaret alan bir ürünümüz. Tüketicilerimizi üzerinde coğrafi işaret patenti olmayan Anzer balı almamaları konusunda ısrarla uyarıyoruz.

  Bu haber 4351 defa okunmuştur.   Editör: Dilek ONAY CAN
Etiketler Anzer balı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI