Bugun...
Bizi izleyin:Yusufeli Barajında gövde yüksekliği 103 Metreye ulaştı

Tarih: 12-06-2019 14:02:36 + -


DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatında gövde yüksekliğinin ise 103 Metreye ulaştığı ifade edildi.


Yusufeli Barajında gövde yüksekliği 103 Metreye ulaştı

 

 

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek Dünya’nın ise 3.yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatında çalışmaların planlandığı gibi ilerlediği ve gövde yüksekliğinin ise 103 Metreye ulaştığı ifade edildi. Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan Yusufeli Barajı'nda geçen yıl başlayan gövde beton döküm işleri devam ediyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde inşaa edilen Yusufeli Barajı ve HES inşaatının gövde yüksekliğine ilişkin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre Yusufeli Barajı’nın gövde beton döküm işlemlerinin devam ettiği ve şuan ki yüksekliğin 103 Metre yüksekliğe ulaşıldığı açıklandı. Toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip barajın programlamaya göre gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.  Baraj tamamlandığında, 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin en yüksek, Dünya’nın ise 3'üncü yüksek barajı olacak.

10 Haziran itibariyle baraj için 1 milyon 200 bin metreküp beton döküldü. Böylece, gövdede yüzde 28 gerçekleşmeye ulaşıldı. Ulaşılan bu gerçekleşmeyle gövde yüksekliği 103 metreyi buldu.

DSİ: Çalışmalar planlandığı gibi ilerliyor

Tamamlandığında Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi'nin kurulu gücü 558 megavat ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam ederken, enerji santralinin elektro mekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak yürütülüyor.

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, ülkemizin bir başından bir başına kadar uzanacak şekilde 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bir beton yol döşenebilirdi. DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan Yusufeli Barajı ve HES Projesinde Baraj Gövde Betonu dökülmesi çalışmaları devam ediyor.

Yusufeli Barajı temelden yüksekliği 275 m olup, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Ülkemizin birinci, Dünyanın üçüncü en yüksek barajıdır.

Tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl’dır.

 

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Artvin Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI