Bugun...
Bizi izleyin:Türkiyede ciddi bir istihbarat zafiyeti var

Tarih: 30-10-2017 12:57:14 Güncelleme: 11-11-2017 22:09:14 + -


CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Irak ve Suriye'deki radikal terör gruplarının Türkiye'de sembolik eylemler yapabileceği uyarısında bulunarak, "Hükümetin ideolojik olarak, bu gruplara dönük daha sert, kapsamlı, sonuç alıcı ve daha bunların kökünü kazıyacak sert tedbirler alması gerektiğine inanıyoruz." dedi.


Türkiyede ciddi bir istihbarat zafiyeti var

Yılmaz, TBMM 'de düzenlediği basın toplantısında, DEAŞ 'ın merkezi Rakka'nın el değiştirdiğini, Musul'un teröristlerden temizlendiğini, teröristlerin bir kısmının öldürüldüğünü önemli kısmının da halkın arasına karıştığını ya da geldikleri ülkelere dönmeye başladığını anlattı.

Teröristlerin güzergahlardan birinin de Türkiye olduğunu dile getiren Yılmaz, Türkiye'de ciddi bir istihbarat zafiyeti yaşandığını savundu.

Çok kritik bir döneme girildiğini ankara escort belirten Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

" Irak ve Suriye 'de bu katil terör grubunun alan hakimiyeti, fiziki varlığı bitiyor. Bunların, Türkiye'ye yönelmesi, Türkiye'de bunların melce bulması ve burada bazı eylemler yapmak suretiyle varlıklarını devam ettirmesi söz konusu olabilecek. Bizim gördüğümüz budur. Özellikle bu gruplar sembolik eylemler yapmak suretiyle, yani bizim aklımıza hiç gelmeyebilecek Türkiye'yi karıştırabilecek, Türkiye'de 'bu eylemi kim yaptı' dedirtebilecek eylemler yapabilirler. Hükümetin dış politikası, dünyayla kavgalı halde bulunması zaten bir eylemi kimin yaptığı konusunda kafa karışıklığı yaratmakta. Bu terör grupları, bu siyasi ortamdan ve bu boşluktan yararlanmak suretiyle eylem yapabilirler."

Türkiye'nin DEAŞ, El Nusra ve diğer radikal cihatçı gruplarla ilgili kapsamlı bir stratejisi olmadığını ileri süren Yılmaz, bu grupların Irak ve Suriye'de alan hakimiyetleri sona erse de Yemen, Sina Yarımadası, Afganistan ve Libya'da devam ettiğini aktardı. Yılmaz, bu grupların uzun süre Türkiye'yi geçiş güzargahı olarak kullandığına dikkati çekerek, teröristlerin Türkiye'yi bir sığınma yeri olarak kullanmasına izin verilmemesi gerektiğini bildirdi.

Özellikle, gümrük ve geçişlerde güvenliğin artırılmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Yılmaz, "Irak ve Suriye'deki bu cihatçı, radikal terör gruplarının Türkiye'de sembolik eylemler yapabileceği uyarısında bulunduk. Hükümetin bu konularda iyi bir istihbarat yapması lazım. Türkiye'de jandarmanın, istihbaratın gerçekten bu radikal gruplar ve bunların olabilecek hücreleri konusunda bir bilgi kaynağı oluşturması lazım. Vatandaşın da bu konuda elinde var olan bilgiyi paylaşması lazım. Ama hükümetin ideolojik olarak, bu gruplara dönük daha sert, kapsamlı, sonuç alıcı ve bunların kökünü kazıyacak sert tedbirler alması gerektiğine inanıyoruz." diye konuştu.

Yılmaz, bazı ülkelerin bölgedeki operasyonları, dış politika sorunları, küresel dengelerde Ortadoğu'ya bakışın Türkiye'yi bu grupların eylem yapacağı bir alana çevirdiğini öne sürdü.

Öztürk Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu gruplarla ilgili Türkiye'de çeşitli hücrelerin oluşturulduğu ve bazı eylem hazırlıklarında olunduğu, isim değiştirildiği, özellikle bazı ibadet yerlerinin yüzlerini maskelemek için kullanıldığı yönünde bilgiler alıyoruz. Bu konuda ana muhalefet partisi olarak bir uyarıda bulunuyoruz. Umarız, Türkiye'de kanlı eylemler olmaz. Türkiye'yi istikrarsızlaştıracak bu örgütleri, taşeron olarak kullanan bazı istihbarat gruplarının olduğunu biliyoruz. Bu konuda yeterince dikkatli olunması ve özellikle sınır güvenliği ve hava alanlarındaki güvenlik geçiş ve vize konusunda daha duyarlı olunması gerektiğini belirtiyoruz."

AK Parti 'nin artık söylemlerinde "Atatürk" ismini daha fazla dile getireceğine yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine Yılmaz, "AK Parti eğer Atatürk'ü 2019'da 50+1'i sağlamak için kullanacaksa yazıklar olsun. Bu zamana kadar Atatürk düşmanlığı yapılmak suretiyle oy devşirildi, şimdi ise 16 Nisan'daki referandumla değişen sistemle, sanki Atatürk sevgisi varmış gibi bir algı yaratılarak bu yapılmak istenirse bunu kamuoyu anlar." açıklamasını yaptı.

Takiyeciliğin bazıları için bir yöntem olduğunu ancak her şeyin bu kez halkın gözü önünde gerçekleştiğini söyleyen Yılmaz, "Atatürk aşağılandığında, heykellerine saldırıldığında" ses çıkarmayanları halkın hatırladığını belirterek, maske içeren söylemlerin halkta karşılık bulamayacağını dile getirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin istifasına ve sonrasında yapılacak seçime ilişkin soru üzerine de Yılmaz, IKBY'nin anayasal sınırlarında düzen tutturmasını, Irak ve bölgenin daha fazla istikrarsızlaşmamasını umduklarını söyledi. Yılmaz, "Dileriz ve umarız bölgesel Kürt yönetiminde artık siyaset normalleşir, demokratik seçimler olur ve Irak'la ilişkilerimizde de yeni dönem açılmış olur." diye konuştu.
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI