Bugun...
Bizi izleyin:Trabzon'da giysiler geri dönüşüme kazandırılıyor

Tarih: 07-11-2018 13:11:21 + -


TRABZON'da Ortahisar Belediyesince, 'Kullanılmış Giysi-Ayakkabı Geri Dönüşüm Projesi' başlatıldı, kentte 50 ayrı noktaya kumbaralar yerleştirildi. 'Çöpe Atma Geri Dönüşüme Kazandır' sloganıyla başlatılan proje, vatandaşların da ilgisini çekti. Projeyle, vatandaşların kumbaralara attıkları giysi, ayakkabı ve tekstil ürünlerinin geri dönüşümle yeniden iplik ve lif haline getirilmesi amaçlanıyor.


Trabzon'da giysiler geri dönüşüme kazandırılıyor

TRABZON'da Ortahisar Belediyesince, 'Kullanılmış Giysi-Ayakkabı Geri Dönüşüm Projesi' başlatıldı, kentte 50 ayrı noktaya kumbaralar yerleştirildi. 'Çöpe Atma Geri Dönüşüme Kazandır' sloganıyla başlatılan proje, vatandaşların da ilgisini çekti.  Projeyle, vatandaşların kumbaralara attıkları giysi, ayakkabı ve tekstil ürünlerinin geri dönüşümle yeniden iplik ve lif haline getirilmesi amaçlanıyor. 

Ortahisar Belediyesi, bayat ekmek, atık yağ ve pilden sonra 'Çöpe Atma Geri Dönüşüme Kazandır' sloganıyla 'Kullanılmış Giysi-Ayakkabı Geri Dönüşüm Projesi' başlattı. Proje kapsamında kamu binaları önlerine, okul binalarına, meydan, sokak ve AVM gibi vatandaşların kolay erişebileceği 50 ayrı noktaya kullanılmış giysi, ayakkabı ve tekstil ürünlerini toplamak için n kumbaralar yerleştirdi. Vatandaşlar, kullanmadıkları giysi, ayakkabı ve tekstil ürünlerini bu kumbaralara atarak geri dönüşüme katkı sağlıyor. 

'EKONOMİ İÇİN HAMMADDE SAĞLAYACAK'

Projeyle ilgili konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ilçenin değişik noktalarına konulan kumbaralarda toplanan giysilerin anlaşmalı firmalara teslim edilerek yeniden iplik ve lif haline getirilip ekonomiye kazandırılacağını söyledi. Başkan Genç, "Geri dönüşüm konusu son yıllarda çok önemli hale geldi. Kullanılmış malzemelerin tekrar ekonomiye kazandırılması için belediyemiz bugüne kadar birçok proje geliştirdi. Bayat ekmek, atık yağ ve pil toplama projelerimizi daha önceden hayata geçirmiştik. Şimdi de kullanılmış giysi, ayakkabı ve tekstil ürünlerini toplamak için herkesin kolay erişebileceği meydan, sokak ve AVM gibi 50 ayrı noktaya anlaştığımız firma tarafından kumbaralar monte edildi. Vatandaşlarımız tarafından bu kumbaralara atılan her türlü giyim malzemesi ilgili firma tarafından toplanarak geri dönüşüm tesislerinde tekrar ekonomiye kazandırılacak. Geri dönüştürülen bu atık malzemelerden iplik ve lif üretilecek. Böylece ekonomimiz için hammadde ihtiyacı sağlanarak bu tür atıkların depolanması sorunu da ortadan kaldırılmış olacak. Vatandaşlarımızda geri dönüşüm bilincini oluşturmak için bugüne kadar birçok projeyi hayata geçirerek bu alanda ciddi bir mesafe kat ettik. Vatandaşlarımızdan ricamız, kullanmadıkları giysi, ayakkabı ve tekstil ürünlerini geri dönüşüm kumbaralarına atarak ekonomimize katkı sağlasınlar" dedi. 
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Trabzon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI