Bugun...
Bizi izleyin:Sızdırmazlık Kontrolü Yapılmayan LPG Li Araçlar Bomba Gibi!

Tarih: 25-11-2019 17:39:10 + -


TMMOB Makine Mühendisleri Odası Rize Temsilcisi Metin Bıçakçı, 2019 yılı itibarıyla trafiğe kayıtlı yaklaşık 13 milyon otomobilin yüzde 40 LPG, yüzde 35`i dizel, yüzde 25`i benzin yakıtlılardan oluştuğunu ifade etti


Sızdırmazlık Kontrolü Yapılmayan LPG Li Araçlar Bomba Gibi!

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Rize Temsilcisi Metin Bıçakçı , “Her zaman dile getirdiğimiz ve çözülünceye kadarda her fırsatta dile getireceğimiz konuyu tekrar ediyoruz. LPG`li araç kullanmak tehlikeli değildir ancak denetimsiz LPG`li araç kullanmak tehlikelidir. 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe  giren Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle Ülkemizde ki mevcut yasal LPG`li araçların gaz sızdırmazlık kontrolünün araç tadilatını yapan ya da araç yakıt sistemini değiştiren firmaların inisiyatiflerine bırakılmış, denetim ortadan kaldırılmış ve trafikte denetimsiz ve sızdırmazlık kontrolünden geçmeyen araçların tehlike saçmalarının önü açılmıştır. LPG veya CNG montajı yaptıran araç sahipleri araç tadilatını yapan yada araç yakıt sistemini değiştiren firmadan aldıkları "montaj tespit raporu" ile birlikte Makina Mühendisleri Odası`na gitmeden araçlarının muayenelerini artık yaptırabiliyor” dedi.

Suriye Plakalı Araçlarda büyük tehlike !

Bıçakçı açıklamasında, “Denetimden uzak ve kaçak LPG dönüşümlü araçlar yetmiyormuş gibi, bir de kaçak olarak LPG’ye dönüştürülmüş Ülkemizde, Suriye plakalı araçlara, geçici plaka verilerek SAA, SAB şeklinde tescil plakalı araçlar tehlike saçıyor. Bilindiği gibi, Suriye plakalı binlerce araç kentlerimiz de dolaşmaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 04.05.2015 tarihli genelgesinde, Gümrük Yönetmeliğinin 381., 393. ve 394. maddeleri gereğince bu araçlara, giriş ayniyetini değiştirecek hiçbir tadilat veya benzeri işleme tabi tutulmaması gerektiği belirtilmiştir. Yani Bakanlık tarafından kesinlikle bu araçların LPG dönüşümlerine izin verilmemiştir. Bu nedenle Odamız tarafından hiç bir suretle bu araçların LPG dönüşümlerine izin verilmemiş ve kaçak olarak dönüştürülenlerin ruhsatına işletilmesi taleplerine de olumsuz cevap verilmiştir.Suriye`de benzin fiyatlarının ucuz olması nedeni ile dizel otomobil kullanımı yok denecek kadar azdır. İhtiyaç olmaması nedeni ile de Suriye`de, LPG dönüşümü konusunda yasal bir mevzuat bulunmamaktadır. Bu nedenle gelen araçların neredeyse tamamı yakıt olarak benzin kullanmakta iken Ülkemize geldikten sonra, neredeyse tamamı Ülkemizde benzin fiyatlarının yüksek olması nedeni ile araçlarına LPG dönüşümü yaptırdılar veya yaptırmaya devam etmektedir. Bir kısmı yasa dışı yollardan LPG`yi bir şekilde ruhsatına işletebilmekte, işletemeyenler de muayene sırasında sök - tak yaparak muayeneden geçmektedir” dedi.

Unutmayalım ki; Kamu sağlığı, vatandaşın can ve mal güvenliği her şeyin üstünde ve önemlidir.

Bıçakçı, “Her geçen gün güvenli kent imajından uzaklaşan, insanlarımızın sokağa çıkmaya çekindiği bu günlerde, trafikte de güvenli bir şekilde dolaşmak mümkün olmayacak hale geldi. Trafikte seyrederken acaba, lpg denetiminden geçmeyen hangi araç patlayacak korkusuyla araç kullanmak en stresli ve güvensiz araç sürüşü haline gelmiştir.

Medyada sıkça gördüğümüz; trafikte seyrederken Patlayan, yanan araç haberlerini duymadan, daha fazla insanımızı kaybetmeden bu soruna çözüm bulunmasını, Suriye Plakalı araçların LPG`ye dönüşümü yasak ise gerekli trafik denetimlerinin yapılıp yaptırım uygulanması yada yönetmelikten kaynaklanan eksiklik var ise yönetmelikte bir değişiklik yapılarak bu araçların yasal statüye dönüştürülerek denetimlerinin sağlanması gerekiyor” dedi.

LPG’li araçların kapalı otoparklara alımı durdurulmalı!

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Rize Temsilcisi Metin Bıçakçı “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapılmasını öngören taslağa“ dikkati çeken Yunus Yener, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüşe açılan değişiklik taslağında, itfaiye teşkilatından gerekli izinlerin alınması kaydı ile LPG kullanılan araçların kapalı otoparklara alınması öngörülmektedir” dedi. Ülkemizdeki otoparkların genel durumu ve araçların bir kısmının mevcut durumu nedeniyle oldukça riskli ve tehlikeli sonuçlar oluşturabileceği aşikardır. Otoparklar ile araçların eksikliklerinin giderilmeden mevcut şartlarda LPG’li araçların kapalı otoparklara alınmaması gerekmektedir.Yetkilileri uyarıyor ve LPG Dönüşümlü Araçların trafikte “TEKERLEKLİ BOMBA” olarak dolaşmasına izin verilmemesi, Suriye Plakalı araçların LPG`ye dönüşümü yasak ise gerekli trafik denetimlerinin yapılıp yaptırım uygulanması yada yönetmelikten kaynaklanan eksiklik var ise yönetmelikte bir değişiklik yapılarak bu araçların yasal statüye dönüştürülerek denetimlerinin sağlanması için gerekli adımların atılmasını bekliyor, tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz." dedi
Kaynak: İlyas GÜR-RİZE

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI