Bugun...
Bizi izleyin:Sakaryada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarında Karadeniz Müziği Eşliğinde HORON Damgası

Tarih: 31-10-2019 14:58:10 Güncelleme: 31-10-2019 15:12:10 + -


Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 96.yıl dönümü 15 Temmuz Demokrasi meydanında kalabalık bir coşkuyla kutlandı .


Sakaryada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarında Karadeniz Müziği Eşliğinde HORON Damgası

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen programla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıldönümü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda coşkuyla kutlandı.  Binlerce Sakaryalının yer aldığı kutlamalara Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, ilçe belediye başkanları, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, gaziler, STK temsilcileri de katıldı. FOLKART tarafından sahnelenen gösterileri ve Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası konseri ile coşkulu kutlamalar sona erdi.

Cumhuriyet bağımsızlığımızın sembolüdür
Cumhuriyetin 96. yıldönümü programına katılan herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Cumhuriyetin ilan edilmesi için var güçleriyle çalışan, Kurtuluş Savaşımızda büyük mücadeleler gösteren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını, tüm Mehmetçiklerimizi, cepheye silah taşıyan kadınlarımızı, henüz bıyığı terlemeden asker olan çocuklarımızı minnetle ve rahmetle anıyorum. 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyet’i binlerce yıllık tarihimizin tezahürü olarak doğdu. Aziz milletimiz tüm zorluklara, tüm imkânsızlıklara rağmen Kurtuluş Savaşı’nda büyük bir zaferle galip geldi. Tarihte eşine az rastlanır bir zafer olan Kurtuluş Savaşı, milletimiz için bir dönüm noktası oldu. Cumhuriyet, milletimizin egemenliğinin, bağımsızlığının sembolüdür. Tarih boyunca hiçbir boyunduruğu kabul etmeyen, bağımsızlığına düşkün milletimiz; Kurtuluş Savaşı’nda tüm dünyaya gücünü göstermiştir” dedi.

İnsanı temel alan bir devlet
Konuşmasına devam eden Başkan Ekrem Yüce, “Cumhuriyetin kurulmasından itibaren geçen 96 yılda birçok badireler atlattık. Ancak bu badireler gelişmemizi, büyümemizi engelleyemedi. Bugün ülkemizin ulaştığı seviyede renk, dil, din, ırk ayrımı olmaksızın, tüm değerlere karşı saygılı ve eşit mesafede olan bir devlet anlayışı mevcuttur. Çok şükür devletimiz kendi özüyle yeniden bu ruha kavuşmuştur. İnsanı temel alan devlet anlayışı bizim yüzlerce yıllık geleneğimizdir. Bugün de bu anlayışı sürdürmeye devam ediyoruz. “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.” düsturu ile devletimiz; hiçbir vatandaşını diğerinden ayırmadan ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için uğraş vermektedir” ifadelerinde bulundu.

Her zaman mazlumun yanında olduk
Başkan Yüce, “Ancak şunu özellikle belirtmeliyim ki, “medeni” dediğimiz devletlerin geldiği noktayı üzülerek izliyoruz. Kendi vatandaşına bile o medeniyeti göstermekten aciz bir duruma geldiler. Çok şükür biz her daim mazlumun yanında zalimin karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bununla ne kadar iftihar etsek azdır. Bu düşünceleler ışığında bir kez daha Cumhuriyetimizin banisi Gazi Paşa ve onun şahsında istikbal mücadelemizin bütün neferlerini rahmetle yâd ediyorum. Yüzlerce yıldır Anadolu’nun vatanımız olması için uğraş veren, fedakârlıklarda bulunan bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum


Bu arada geceye damgasını vuran FOLKART (Sakarya Folklor araştırma ve tanıtma derneği ) Yurdumuzun her köşesnden bir ezgi ile birbirinden güzel gösterilerle Sakarya yı coşturdu .
FOLKART daha önce de yurtiçinde ve yurtdısında temsil etmiş uluslararası halkoyunları festivalinde yer almıştı.
minikler ve yetişkınler guruplarıyla tüm Sakarya ya ayakta alkış tutturan FOLKART derneği geceye karadeniz müzikleri eşliğindeki muhtesem  horonla damgayı vurdu 
Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem Yüce yi de Cumhurıyet Bayramı Coşkusuna Anadolunun her yöresınden bir ezgi katıp bu güzel dansları sergileyen derneği  seyretme ve tanıma fırsatı verdiği için teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

 

 
Kaynak: Yasemin ÖZÇELİK

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yurt Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI