Bugun...
Bizi izleyin:Rize'de yılın Ahisi seçildi

Tarih: 19-09-2017 09:03:06 + -


Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde bir program düzenlendi.


Rize'de yılın Ahisi seçildi

 

 

 

Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan, dürüstlüğü, sevgiyi, dostluğu, yardımlaşmayı, hoşgörüyü, bilgiyi ve dayanışmayı sanat ile birleştiren Ahilik Kültürü Haftası münasebetiyle Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde düzenlenen bir program düzenlendi.

Programa Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın yan sıra Rize Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hüseyin Karaman, Rize Ticaret İl Müdürü Osman Köseoğlu, Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Atılgan, diğer yetkililer ve çok sayıda esnaf katıldı.

Programın açılışında Rize Ticaret Müdürü Köseoğlu veRize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Atılgan, birer konuşma yaptı.

Daha sonra Rize Valisi Erdoğan Bektaş, yaptığı konuşmada Ahiliğin kelime anlamının kardeşlik olduğunu ifade ederek; “1200 ve 1300’lü yıllar, Anadolu’yu kendisine yurt tutmaya başlayan Türklere karşı haçlı seferlerinin düzenlendiği yıllardır. Türkler, Malazgirt Zaferinden sonra yoğun olarak Anadolu’ya göç etmeye başlamışlar ve bu toprakları ebedi vatan yapmanın mücadelesini vermişlerdir. Kazanılan askeri ve siyasi başarılardan sonra, Türk İslâm medeniyetini Anadolu’da, Bizans Medeniyetine üstün kılmak için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Bu dönem içerisinde Anadolu, bizim kültürümüzle, bizim insanımızla ve bizim düşüncelerimizle buluşmuş ve Osmanlı, bu değişim ve dönüşüm sayesinde bu topraklarda kök salmış, bir imparatorluk olma şansını bulmuştur. Osmanlı’nın bunu başarmasında Ahilik geleneğinin büyük etkisi olmuştur” dedi.

Ticaret ve Kardeşlik…

Ahilik Kültürü’nün aslında ekonomiye bakış tarzı olduğunu belirten Vali Bektaş; “Dünyada uygulanan ve uygulanmakta olan ekonomik sistemlerin temelinde daha fazla büyümek, daima kazanmak ve kar etmek vardır. Bizim köklerimizden gelen Ahilik Kültürü’nde ise ekonomiyi geliştireceksin, üretimi arttıracaksın ama bunu yaparken tüm sistemi kardeşlik temelleri üzerinde kuracaksın. Bu kavramı günümüz ticaret hayatına yorumlayacak olursak: büyük firmalar ticaret yaparken küçük esnafı da düşünecek. Yani insan, fıtratını terbiye ederek para kazanırken de kardeşlik bilincinden uzaklaşmayacak” şeklinde konuştu.

Bin senede çok şeyin değiştiğini, Ahilik kavramının içini de gelişen ve değişen dünya düzeniyle doldurulması gerektiğini belirten Vali Bektaş, “Ahilik kavramı çok geniş bir kavram. Yüzyılların tecrübelerini içinde barındıran bir kavram. Geçmişteki tecrübelerimize sahip çıkarak, ana çizgiden uzaklaşmadan şu anki mevcudu ve geleceği iyi algılayarak bu kavramın içini doldurmalıyız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yılın çırağı seçilen Ruhi Can Topal’a, yılın kalfası seçilen Selim Bıyık’a ve yılın ahisi seçilen Ali Çelik’e plaketleri verildi.

 

 
Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI