Bugun...
Bizi izleyin:İslam Birliği için somut adımlar atmalıyız

Tarih: 05-12-2018 12:17:15 + -


ESAM 27. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nin son oturumu İslam Toplulukları İçin Çözüm Arayışları başlığı altında gerçekleştirildİ


İslam Birliği için somut adımlar atmalıyız

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından düzenlenen 27. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nin 6. oturumu ‘İslam Toplulukları İçin Çözüm Arayışları’ konu başlığıyla yapıldı.

Oturum başkanlığını Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim’in yaptığı oturumda konuşmacı olarak Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Muhammed El Abbasi ve Dr. Khubeyb Kyaw yer aldı.

BÜTÜN İNSANLIK TEHLİKE ALTINDA

Oturum Başkanı Dr. Abdullah Sevim, “İnsanlığın barış içerisinde anlaşarak, savaşmadan yaşayabileceği bir düzen var. Bu düzen Allah düzenidir. Egemenliğin kayıtsız şartsız Allah’ın olduğunu unutmamalıyız. İnsanların kendi uydurdukları siyasi, ekonomik ve kültürel çözümler ile insanlığa ulaşmak yerine felakete doğru yol alıyoruz. Yeryüzündeki bütün insanlığın canları ve malları tehlike altındadır. İslam ülkelerinin durumu kelimelerle tarif edilemeyecek kadar kötüdür. Müslümanlar olarak dünyada hiçbir alanda söz sahibi değiliz. Erbakan Hocamızın 27 yıl evvel Müslüman Topluluklar Birliği toplantısının temellerini atarak başlatmış olduğu adımlar inşallah İslam birliğinin kurulmasına vesile olacaktır” şeklinde konuştu.

MÜSLÜMANLARIN BİRLEŞMESİNDE HİÇBİR ENGEL YOKTUR

Saadet Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, “Bugün Sanayi Devrimi ile başlayıp daha sonra giderek açılan teknolojik üstünlük makasının sonuçlarını yaşıyoruz. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra birbirine nefretle bakan toplumlar bile Avrupa’da bir araya geldi. Hangi sorunlar olursa olsun Müslümanların da bir araya gelmelerinin önünde hiçbir engel yoktur” diye konuştu.

SOMUT ADIMLAR ATMALIYIZ

Arap Muhammed El Abbasi, “Fakirlikle mücadele edebilirsek başarılı olabiliriz. Bizim ortaya koyacağımız plan ve programların standartlarının belli olduğu somut adımlar atmalıyız. Bizlerin daha fazla girişim ve kurumsallaşmaya ihtiyacımız var. Geçmişte birçok sivil toplum kuruluşu kurduk. İslam birliğini yeniden tesis edebileceğimiz kurumlar inşa ettik. Ama şu anda yeni bir aşamadayız.” diye konuştu.

ROHİNGYALILARIN ACISI, İSLAM’IN ACISIDIR

Kongreye Müslümanların kanayan yarası Arakan’dan katılan Dr. Khubeyb Kyaw, konuşmasında Arakan’ın vermiş olduğu soykırım mücadelelerine değindi. Kyaw, “Milyonlarca Rohingyalı Müslüman Bangladeş mülteci kamplarında yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Birçok Rohingyalı soykırıma uğradı. Rohingyalıların acısı İslam’ın acısıdır. Müslümanların, Rohingyalılar için acilen bir araya gelmesi gerekmektedir. Rohingyalıların kendi başlarına hayatlarını sürdürmesi mümkün değildir. Rohingyalı kardeşleriniz temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmektedir” dedi.
Kaynak: milligazete.com.tr

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI