Bugun...
Bizi izleyin:Fiskobirlik Başkanı Bayraktar: TMO’ya ihtiyacımız var

Tarih: 03-04-2018 11:29:32 + -


FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık stoklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Fiskobirlik Başkanı Bayraktar: TMO’ya ihtiyacımız var

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık stoklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayraktar, "Şu anda piyasadan kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz, bir miktar stoklarımız da var, miktar söylemeyeyim ama görünen o ki bizim de Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) ihtiyacımız olacak” dedi.

Bayraktar, Giresun’da Fiskomar ziyareti sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Entegre Fındık İşleme Tesisleri (EFİT) işlemek için kendi fındık stoklarının olduğunu ve bu zamana kadar TMO'dan alım yapmadıklarını kaydeden Bayraktar, “Kendi stoklarımız vardı, piyasadan da fındık bulabiliyoruz. Üreticiden az da olsa fındık geliyor, fiyatlar yükselince bir miktar fındık gelmeye başladı. Şu anda piyasadan kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz, bir miktar stoklarımız da var, miktar söylemeyeyim ama görünen o ki bizim de TMO’ya ihtiyacımız olacak. Bizim aslında bu konuyla ilgili TMO ile bir görüşmemiz yok, bu mesele aslında direkt bizi ilgilendiren bir mesele değil, daha çok buradaki hükümet yetkililerini ve üniversiteyi ilgilendiriyor. Orası Giresun'un en değerli yerlerinden birisi. Böyle değerli bir yeri takasla çözmeye çalışıyor olmamız aslında Fiskobirlik adına bir özveridir.” dedi.

TMO’nun elindeki 140 bin ton fındığın bir miktarının yağlık olarak ayıracağını ancak kendilerinin de bu miktarı alıp işlemek istediklerini belirten Bayraktar, şöyle dedi:

"30-40 bin ton fındık minimum TMO’nun gelecek sene değerlendiremeyeceği bir ürün olarak kalacak. Buna binaen yereldeki arkadaşlar şöyle bir öneri getirdiler, ‘fındıkla burayı takas eder misiniz?’ Tabi biz sonuç itibariyle çözüme katkı sunmak istiyoruz ayrıca bize fındık da lazım. TMO sonuç itibariyle bir kısmını yağ yapacaksa biz de sonuç itibariyle tesislerimize bu fındığı nihai ürün yaparak satabiliriz. ‘Bu anlamda takasta biz evet deriz’ dedik. İstediğimiz miktarda, oranın değerini karşılayacak bir fındık teklif edilirse buna evet diyoruz” 

Giresun 2. OSB’den aldıkları yere yatırım yapmak için kaynağa ihtiyaçlarının olduğunu bunun için de arazi meselesinin biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Lütfi Bayraktar, “Mevcut arazimiz üniversite genişleme alanı olduğu için yatırım yapamıyoruz. Ayrıca Giresun 2. OSB'den yer aldık, oraya bir yatırım yapmamız lazım. Bu meselenin bir an önce çözülmesi lazım ve olacaksa olsun, olmayacaksa olmasın noktasında kısa zamanda bir çözüme ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA)

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Karadeniz Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI