Bugun...
Bizi izleyin:Erdoğan'ın Gürcü Başbakanı ile düzenlediği basın toplantısına çevirmenin hatası damga vurdu

Tarih: 31-10-2019 16:21:45 + -


Gürcistan Başbakanı Gakharia'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la düzenlediği basın toplantısında çevirmen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili tebriği "29 bayramınızı kutluyorum" şeklinde tercüme etti.


Erdoğan'ın Gürcü Başbakanı ile düzenlediği basın toplantısına çevirmenin hatası damga vurdu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia'yı kabul etti. İki lider, yaptıkları görüşme sonrası basın mensuplarının karşısına geçti. Erdoğan'dan sonra konuşmaya başlayan Gürcü lider, Türk halkının29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Gakharia'nın bu sözlerini Türkçe'ye çeviren Tercüman "29 bayramınızı kutluyorum" ifadelerini kullandı. Bu esnada Erdoğan'ın o yöne dönerek bakması dikkat çekti.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satırbaşları şöyle;

"Komşumuz ile ortak fırsatları değerlendirme fırsatı bulduk. Dostumuz Gürcistan ile her alanda gelişen ilişkilerimiz var. Bölgemiz açısından stratejik ortaklığımızın önemli gelişmelere neden olacağına inanıyorum.

İŞ BİRLİĞİ KONSEYİ TOPLANACAK

Stratejik ortaklık seviyesinde devam ettirdiğimiz ilişkilerimize maalesef biraz ara verilmiştir. Bugün Dışişleri Bakanlarımıza verdiğimiz talimatla en kısa zamanda aramızdaki stratejik iş birliği konseyimizi toplayacağız.

TİCARET HACMİ ARTIRILACAK

2011 tarihli anlaşmamız doğrultusunda pasaportsuz geçişi temin ettik. Gürcistan'ın en büyük ticari ortağının Türkiye olması bizi memnun ediyor. Ortak fayda ve karşılıklı saygı temelinde ekonomik işbirliğini artırma iradesini gösteriyoruz. 2018 sonu itibariyle 1,5 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 3 milyar dolara çıkarma irademizi teyit ettik. Bu çerçevede Türkiye-Gürcistan arasındaki ticareti kolaylaştırmak için gerekli adımları atacağız. Kısa sürede Ankara'da düzenleyeceğimiz karma ekonomik toplantı bunun için fırsat teşkil edecektir.

"BARIŞ VE İSTİKRAR İÇİN ÇABAMIZ SÜRÜYOR"

Güvenlik konusunu ele alma imkanı da bulduk. Bu alanda işbirliğimiz farklı şekilde devam ediyor. Gürcistanlı birçok genci güvenlik noktasında yetiştirme fırsatını bulduk. Gürcistan'ın bağımsızlık ve istikrarı bizim için önemlidir. Silahlı kuvvetlerimiz arasında Türkiye ve Gürcistan'da ortak tatbikatlar düzenlemeye devam ettik. Buradan hareketle, 2 bin 200 Gürcü askeri Türkiye'de kurs ve eğitimlere katıldı. Karadeniz'de barış ve istikrarın sürmesi için çabalarımız devam ediyor."

Gürcistan Başbakanı'nın açıklamasından satırbaşları;

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlamak isterim. Türk halkına refah ve esenlik dilerim. Yaptığımız görüşmelerde güvenlik ve kültür gibi konuları ele aldık ve ticaret ve ekonomi konularını vurguladık.

"TÜRKİYE, GÜRCİSTAN'IN TİCARET ORTAĞIDIR"

Türkiye, Gürcistan'ın birinci ticaret ortağıdır ama daha büyük perspektiflerimiz var ve mevcut rakamların daha da artması gerektiğini düşünüyoruz. Bakanlar Kurulumuz bu konu üzerinde çalışacak.

Ayrıca enerji koridorları konusundaki iş birliğimize büyük önem veriyoruz. Türkiye Gürcistan için Avrupa'ya açılan yol anlamına geliyor. Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine gösterdiğiniz tavır için teşekkür etmek isterim. "
Kaynak: Haberler.com/ Olgun Kızıltepe

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI