Bugun...
Bizi izleyin:Doğu Karadeniz'den 101 Ülkeye İhracat Yapıldı

Tarih: 04-07-2017 13:50:06 + -


Doğu Karadeniz'den 101 Ülkeye İhracat Yapıldı


Doğu Karadeniz'den 101 Ülkeye İhracat Yapıldı

Doğu  Karadeniz'den, bu yılın ocak-haziran döneminde, 101 ülkeye 701 milyon 145 bin 829 dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bildirildi.

Doğu  Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet HamdiGürdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, sorumluluk alanlarındaki  Trabzon,  Rize,  Artvin ve  Gümüşhane'den 2017'nin 6 ayında 101 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bölgeden 701 milyon 145 bin 829 dolarlık ihracat yapıldığını açıklayan Gürdoğan, geçen yılın aynı döneminde ihracat rakamının 737 milyon 152 bin 108 dolar olduğunu ve geçen yıla göre yüzde 4,9 düşüş yaşandığını aktardı.

Gürdoğan, ocak-haziran aylarında ihracatta ürün sıralamasında 425 milyon 834 bin 592 dolarlık fındık ve mamullerinin birinci, 120 milyon 110 bin 447 dolar tutarındaki ihracatla yaş meyve ve sebze ürünlerinin ikinci, 68 milyon 303 bin 851 dolar tutarındaki ihracatla madencilik ürünlerinin ise üçüncü sırayı aldığını bildirdi.

Doğu  Karadeniz'den 2017'nin altı ayında 101 ülkeye ihracat yapıldığına değinen Gürdoğan, en fazla ihracatın sırasıyla  İtalya,  Almanya,  Rusya Federasyonu,  Fransa ve  Gürcistan'a yapıldığına işaret etti.

Gürdoğan, en çok ihracatın yapıldığı bu ülkelerden  Rusya Federasyonu'na yönelik ihracatta yüzde 143 artış yaşandığını belirterek, " AB ülkelerine ihracatta kısmi düşüşler görüldü.  Çin'e yapılan ihracatta yüzde 21,  Güney Kore'ye yüzde 330,  Suudi Arabistan'a yüzde 250,  İran'a yüzde 117,  Katar'a yüzde 100 ve  Hindistan'a yapılan ihracatta ise yüzde 128 artış yaşandı." ifadelerini kullandı.

"Önümüzdeki dönemde bölge ihracatında artış yaşanacak"

Bölge ihracatında görülen düşüşün, önceki sezona göre ihraç fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak fındık ihracatındaki düşüşten kaynaklandığını vurgulayan Gürdoğan, şunları kaydetti: 

"Fındık hariç tutulduğunda bölge ihracatında yüzde 25,5 oranında artış yaşandığı görülmektedir. 6 aylık verilerde fındık ihracatında sağlanan dövizde yüzde 14 oranında düşüş yaşanmasına rağmen, miktar bazında yüzde 2 artış oldu. Bölge illerinde diğer sektörlerde yaşanan ihracat artışları ile  Rusya Federasyonu'na ihracatımızda yaşanan yüksek oranlı artışlar, önümüzdeki dönemde bölge ihracatına da artış olarak yansıyacağı öngörülmektedir."

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Hamdi Gürdoğan, düşüş trendinin gelecek dönemde fındık dışındaki sektörlerde yaşanan yüksek oranlı artışlara bağlı olarak tekrar yükseliş trendine gireceğine inandığını belirtti.
Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI