Bugun...
Bizi izleyin:D-Vitamini ve Güneş, Meme Kanserini Önlüyor,Tedavi Başarısını da Artırıyor

Tarih: 08-12-2017 13:51:38 + -


Ülkemizin Güneş cenneti olan Antalya’dan Radyasyon Onkolojisi ve meme kanseri radyoterapisi uzmanı Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, Güneş ışığı ve D-Vitaminin meme kanseri ile ilişkisine dair şunları belirtti


D-Vitamini ve Güneş, Meme Kanserini Önlüyor,Tedavi Başarısını da Artırıyor

Kanser çağımızın en önemli hastalığı. Dünya nüfusunun % 40’ı hayatlarının bir noktasında kanser tanısı almakta. Bilimsel araştırmalar çevresel etmenler, beslenme ve vitaminlerin rolü üzerine yoğunlaşmış durumda. Vücudunda D-Vitamini düşük olan hastalarda kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğu biliniyor. D vitamini eksikliği, Güneş ışığına daha az maruz kalan kuzey ülkelerinde daha sık iken, ülkemiz bu konuda çok daha şanslı gözüküyor.

Ülkemizin Güneş cenneti olan Antalya’dan Radyasyon Onkolojisi ve meme kanseri radyoterapisi uzmanı Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, Güneş ışığı ve D-Vitaminin meme kanseri ile ilişkisine dair şunları belirtti:

“30 yıl önce, hem sağlıklı meme dokusunda hem de meme kanseri hücrelerinde D-vitamini reseptörleri (almaç) bilimsel araştırmalarda saptandı. O zamandan beri meme kanseri ile D-vitamininin bağlantısı ciddi bir tartışma konusu oldu.

ş ışığına daha az maruz kalan kuzey ülkelerinde daha sık iken, ülkemiz bu konuda çok daha şanslı gözüküyor.

Ülkemizin Güneş cenneti olan Antalya’dan Radyasyon Onkolojisi ve meme kanseri radyoterapisi uzmanı Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, Güneş ışığı ve D-Vitaminin meme kanseri ile ilişkisine dair şunları belirtti:

D vitamini eksikliği meme kanserinde sık görülüyor. Bazı çalışmalar D vitamini eksik olan hastalarda tedavi başarısızlıklarının daha fazla olduğunu söylüyor bize. Özellikle, Estrojen reseptörü negatif olan, koltuk altındaki lenflere sıçrama yapmış ve büyüme/çoğalma kapasitesi biraz daha fazla olan meme kanseri tiplerinde D vitamini eksikliğinin daha olumsuz sonuçlar yarattığı bilinmekte. D vitamini takviyesi alan hastalarda 5 yıl içerisinde meme kanseri çıkma riskinin daha az olduğunu gösteren önemli çalışmalar mevcut. Meme kanseri olan hastalarda da D vitamini verilmesiyle nükslerin azaldığı, sağkalımın arttığına dair bazı çalışmalar da mevcut.

Her ne kadar, bu konudaki çalışmalar daha devam edecek ve bu konu çok daha iyi aydınlatılacak da olsa, şahsen biz meme kanserli hastalarımızın rutin olarak D vitamini düzeyini baktırmasını ve tedavi süresi ve sonrasında Güneş ışığı ve D vitamini takviyesi yapmasını öneriyoruz.Çünkü, D vitamini genel sağlık açısından da çok önemli: kemikler için kalsiyum’un depolanmasına yarıyor, kaslar ve sinir sistemi için çok yararlı ve kanser için çok önemli olan bağışıklık güçlendirici etkisi var. D vitamininin çoğu cildimizde uyuyan molekül olarak bulunuyor. Aktif hale geçmesi için cildin güneş ışığı görmesi gerekli.

D vitamini takviyesi, piyasadaki haplar dışında, D vitamininden zengin gıdalar ile de yapılabilir. Bunlar: somon ve sardunya balığı, süt, köy yumurtası, taze sıkılmış portakal suyu, ve organik tahıl ürünleridir. En önemlisi de, özellikle de yaşlı bayan hastalarımızın, mümkün olduğunca güneş ışığından yararlanmaları da şart. Antalyamız bu konuda çok şanslı gibi görünse de, Antalyada bile D vitamini eksikliğini oldukça sık görmekteyiz. Bunda, beslenme alışkanlıklarımızın yanısıra, güneşten gereğinden fazla kaçınma, örneğin çok fazla güneş gözlüğü ve sıkı elbiseler giyme tercihleri bir sebep olabilir. Günde üç defa 15 dakika cildin güneş görmesi bile yeterli olabilmektedir. Bu amaç için daha fazlası da gereksizdir zaten.” 
Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI