Bugun...
Bizi izleyin:ÇAYÜDAD Başkanı Mavi: Bakan Fakıbaba’ya yanlış bilgi verildi

Tarih: 07-02-2018 10:15:32 + -


ÇAY Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi, organik çay konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’ya yanlış bilgi verildiğini söyledi.


ÇAYÜDAD Başkanı Mavi: Bakan Fakıbaba’ya yanlış bilgi verildi

ÇAY Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi, organik çay konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’ya yanlış bilgi verildiğini söyledi.

ÇAYÜDAD Başkanı Mavi, 'Organik çaya geçildiği zaman çay azalır, dışa bağımlılık oluşur' şeklinde intiba yaratıldığını ifade etti. Organik çaya geçişten korkulmaması gerektiğine işaret eden Mavi, “Ben bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın ziyaretinde yapılan toplantıda söz alıp fikirlerimi söyledim. Önceki gün Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın organik çay ile ilgili açıklamalarını okudum ve çok doğru buldum. Bakan beyi o toplantısında bütün konuşmacılar bazı kaygılarından dolayı organiğe geçişin kademeli olması konusunda fikir beyan ettiler. Benim konuşmam ardından Bakan bey telefonumu istedi ve bu konuda fikirlerimi önemsediğini anladım.O gün dediğim gibi bir kez daha önerimi sunuyorum. Çayımız az değil. Organiğe geçişten korkmayalım. Geleceğimizi kaybediyoruz" dedi. 

'ÇAYIN AZALMA RİSKİ KALDIRILABİLİR'

Zaman kaybına gerek olmadığını vurgulayan Mavi, "Bazı politikalar uygulayarak organiğe geçişle çayın azalma riskini ortandan kaldırabiliriz. ÇAYKUR bizden kota karşılığında çay alıyor. 800 bin dekar çayın 80 binini mecburi budama ile yaş çay alıyor. 80 bin dekar yaş çay alanından 160 bin ton yaş çay yaprağı budama yapılmazsa elde edilebiliyor. Bu da 30 bin ton kuru çay demektir. Bu sene budama zorunluluğu çıkarmazsa 160 bin ton çay yaprağı ve 30 bin ton kuru çay artar. Yaklaşık 350-400 milyon lira budama için para veriliyor. ÇAYKUR bunu ödemeyip hazinenin ve bakanlığın ürün bazlı üreticiye verdiği 12 kuruşluk desteklemeyi hazineye aktarıp 25 kuruşluk organik tarımı desteklemek amacıyla üreticiye destek verilirse, 5 yılda organik tarıma tamamen geçebiliriz. Ne üretici, ne imalatçı ne de tüketici zarar görür" ifadelerinde bulundu. 
Kaynak: Aytekin Kalender-DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI