Bugun...
Bizi izleyin:Çayeli-Ardeşen arasında karayoluna paralel AVM gereksinimi

Tarih: 03-02-2020 17:11:03 + -


Çayeli-Ardeşen arasında karayoluna paralel AVM gereksinimi


Çayeli-Ardeşen arasında karayoluna paralel AVM gereksinimi

Dün gece kuzeni Birol Çiftçi’ninSahraiCedit'teki fırınında (dostlarla buluşma mekanımız) saatler boyunca Çayeli’ni konuştuk Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi dostumuzla.

Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi kardeşimiz hemen hemen her ay, hafta sonları ilçesi ile ilgili temaslarda bulunmak, toplantılara katılmak, davetlere icap etmek ve de aile ziyaretlerinde bulunmak için İstanbul'da oluyor. Bazılarında bizlerle de zaman ayırıyor. Dışarda konuşulamayanları, 5 yıllık görev süresine yayılarak gerçekleştirilmek istenenleri tartışıyor, çevremizden edindiğimiz eleştirileri paylaşıyoruz.

İsmail Hakkı Başkanın başarıyla sürdürmesini arzu ettiğimiz görevinde çok önemli bir destekçisi, avantajı var. Ağabeyi Halil İbrahim Çiftçi uzun yıllar İstanbul BB'de, ilçe belediyelerinde İmar Müdürlükleri, Başkan Yardımcılıkları görevinde bulundu. Şimdi bu birikimlerini memleketi, toprağı için gönüllü olarak değerlendiriyor.

Dün gece daha önce dillendirmediğim bir konuyu gündemine alması için değerli başkana aktardım.

Önümüzdeki yıllarda Pazar’da yapımı tamamlanmak üzere olan havalimanına yakın bir lokasyonda bölgeye hitap edecek bir AVM’ye gereksinim duyulacağına, özel müteşebbisin ilgi gösterebileceğini düşünüyorum.

AVM'lerin aleyhinde görüşe sahip dostlarla AVM gerçeğini her zaman tartışabilirim. 1999’da UFRAD Başkan Vekili olduktan sonra AVM konusunda onlarca seminerim oldu. Eksilerini, artılarını biliyorum. Ama şimdi konumuz bu değil, Rize merkezden de müşteri alacak Rize’nin doğusunda bir AVM, daha doğrusu bir Alış veriş Yaşam ve Kültür Merkezine olabilecek gereksinim.

Rize merkezde, eski stadyumun yerine, Müftü Mahallesinde yapımı tamamlanmakta olan ŞİMAL AVM’ninkonumunun her yönüyle hatalı olduğunu başından beri savundum. Çevresindeki yaşama, semt sakinlerine verdiği – vereceği maddi ve manevi zararlar, kent merkezi trafiğine ekleyeceği olumsuzluklar yanında ideal bir AVM’nin olması gereken bir konumda olmadığını hep vurguladım. Şimal’den önce ulusal ölçekli AVM yatırımcılarına Rize’de ideal AVM konumu için iki kez rapor hazırlamıştım. Önerebildiğim tek lokasyonAskoroz’daki Serbest Bölgenin yeri olmuştu.

Günümüzde AVM’ler, salt ihtiyaçların emi edileceği değil ailece zaman geçirilecek, bir çok farklı ihtiyacın bir arada tein edilebileceği, yemek yenilebileceği, sinema ve diğer sanatsal –kültür aktivitelerinin yer aldığı,  ferah, kolay ulaşılabilir, otopark sıkıntısının olmadığı sosyal ortamlardır. Ana karayollarına yakın yada paralel konumda, havalimanı, spor merkezi gibi yerleşkelere yakın olması arzu edilir. Askoroz’daki arazi büyüklüğü, Sarp’a uzanan Şehirlerarası Karayolunu üzerinde olması, bu yolda seyredecek araçlara hitap edebilirliği, kent merkezinden kolay ulaşılabilirliği ve de Pazar’da yapımı süren Havalimanı ve Ayder Kış Sporları Merkezini dikkate aldığımızda ideal konumdu.

Ancak Şimal’in inşaatına başlanacak olması nedeniyle Rize’de ikinci bir AVM yatırımcılar için haklı olarak kısa vadede cazip olmaktan uzaklaştı. Fakat havalimanının bu yılın sonunda açılacak olmasını da dikkate aldığımızda yakın gelecekte kentin doğusunda ideal normlarda bir AVM'ye gereksinim duyulacaktır. Bu lokasyon, Rize merkezlilerinde, RTEÜ mensuplarının da kolayca erişebileceği, Şehirlerarası Karayoluna paralel Çayeli ile Ardeşen arasında ideal gözükmektedir.

Yatırımlar için kaynak sıkıntısı yaşayan Çayeli Belediyesi ve ilçe ekonomisine mutlak katkısı olacak Rize’nin doğusunda yakın gelecekte hissedilecek AVM gereksinimini bugünden gündeme kayıt düşelim istedim.

 
Kaynak: Recep Ali AKSOYLU

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI