Bugun...
Bizi izleyin:Bağlar Sanatla Güçleniyor

Tarih: 20-09-2017 12:12:13 + -


Saraybosna ile Ümraniye Arasındaki Bağlar Sanatla Güçleniyor


Bağlar Sanatla Güçleniyor

ÜMRANİYE Belediyesi, kardeş şehri olan ve bir kültür merkezi hediye ettiği Saraybosna Fojnica'da yılın çeşitli zamanlarında programlar gerçekleştiriyor.

ÜMRANİYE Belediyesi, kardeş şehri olan ve bir kültür merkezi hediye ettiği  Saraybosna Fojnica'da yılın çeşitli zamanlarında programlar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda   Ümraniye Belediyesi, Fojnica'daki kültür merkezine 5 adet dokuma tezgahı göndererek  Rize bezi dokuma (feretiko) ve iğne oyası kursları başlattı.

Tarihten bugüne süren kardeşliği Fojnica Belediyesiyle yaptığı kardeşlik protokolüyle belgeleyen  Ümraniye Belediyesi, şimdi de geleneksel sanatların öğretilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda hareket eden belediye, Türk kültür yaşamında önemli bir yeri olan iğne oyasıyla son yıllarda revaçta olan ve büyük bir ilgi gören feretiko el sanatlarını daha önce de ebru ve keçe dersleri verdiği Fojnica'ya taşıdı. Meslek edindirme kursları bünyesinde uzun süredir verilen  Rize bezi dokuma (feretiko) ve iğne oyası kursu bu sene  Bosna Hersek Fojnica'da bulunan Fojnica Belediyesi  Ümraniye Kültür Merkezi'nde de verilmeye başlandı.

Ümraniye Belediyesi tarafından 5 adet dokuma tezgahı ve diğer malzemeler kültür merkezine kalıcı olarak hediye edildi. Ayrıca  Bosna'daki eğitim başlamadan önce Fojnicalı iki öğrenci  Ümraniye Belediyesinin meslek edindirme kurslarında feretiko ve iğne oyası dersi alarak yine  Ümraniye Belediyesi'nin hocalarından olan ve 1 aylık yoğun eğitim sürecinde Fojnica'da bulunarak Bosnalı hanımlara eğitim verecek olan uzman öğretici Naciye Sargın'a yardım edecekler. Kurs sonunda yapılmış olan ürünlerden oluşan bir sergi düzenlenecek ve Fojnicalı hanımlar, kurs bittikten sonra da dokuma tezgahlarını kullanarak eğitimlere devam edecekler.

Ümraniye Belediyesi bu kurs programıyla hem iki kardeş şehir arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi hem de geleneksel sanatlarımızın devamını amaçlıyor.

ÜMRANİYE FOJNİCA İLE GÖNÜL KÖPRÜSÜ GÜÇLENİYOR

Ümraniye Belediyesi 1995'te kardeş şehir olduğu Fojnica ile 2004 yılından sonra kardeşlik bağını pekiştirmek için kurduğu gönül köprülerine bir yenisini daha ekliyor.  Fatih Sultan Mehmet'in Bosna Hersek'i fethinden sonra İslam hoşgörüsünün bir timsalini ortaya koyarak oradaki halkın inanç ve yaşam özgürlüğünü ilan ettiği Ahidname, Bosna-Fojnica'da bir manastırda bulunuyor. Tarih ve geleneğe bağlı çalışmalarıyla ön plana çıkan  Ümraniye Belediyesi, kardeş şehri Fojnica'ya Ahidname'nin bulunduğu manastırın karşısında inşa edilen bir kültür merkezi hediye etmişti. Burada çeşitli zamanlarda birçok faaliyet gerçekleştiren  Ümraniye Belediyesi şimdi de geleneksel sanatları Fojnica'ya taşıdı.
Kaynak: İSTANBUL, (DHA)

Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür Sanat Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI