Bugun...
Bizi izleyin:Artvin ve ilçelerinde Bin 203 Öğrenci KYK Yurtlara yerleşti

Tarih: 24-09-2018 10:33:25 + -


Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Dr. Tamer Yıldırım 21 Eylül cuma günü itibariyle Artvin ve ilçelerinde Bin 203 Öğrenci KYK Yurtlarına yerleştiğini açıkladı.


Artvin ve ilçelerinde Bin 203 Öğrenci KYK Yurtlara yerleşti

Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Dr. Tamer Yıldırım 21 Eylül cuma günü itibariyle Artvin ve ilçelerinde Bin 203 Öğrenci KYK Yurtlarına yerleştiğini açıkladı.

Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Dr. Tamer Yıldırım’dan edinilen bilgiye göre; bu yıl Artvin ilinde yurt başvurusu yapan 2217 (1405 kız, 812 erkek)öğrenciden 1203 (639 kız, 564 erkek) ‘ü 21 Eylül Cuma günü itibariyle yurtlara yerleşmiş bulunmaktadır. Bununla birlikte 1014 öğrenci ise yedek listede bekliyor.

KYK İl Müdürü Tamer yıldırım yaptığı açıklamada;  “Devlet yurtlarına talebin her geçen yıl arttığını bu yılda geçen yıla oranla yüzde 10 oranında artarak 2044 başvurudan 2217 başvuruya ulaştığını” belirtti. İl müdürü Dr. Yıldırım: “Yurda yerleşmesine rağmen kayda gelmeyen veya eski öğrenci olup yurttan kayıt sildiren öğrencilerin yerine her pazartesi ve perşembe günü yeni yedek listelerin ilan edilmeye devam edeceğini, yedek listede bekleyen öğrencilerin internet ortamında yurtkur.gsb.gov.tr adresinden bunu takip etmelerini ve kayıt hakkı kazananların e-devlet ortamında kayıtlarını yaptırabileceklerini” ifade etti. 

 “Üniversiteyi ek yerleştirmelerden veyatay–dikey geçiş yoluyla kazanan öğrenciler ile yüksek lisans öğrencileri için yurt başvurularının 3-10 Ekim tarihleri arasında alınacağını” belirten Dr. Yıldırım devamla şu açıklamalarda bulundu: Arhavi, Borçka, Şavşat, Yusufeli ve Hopa ilçelerimizde açıkta kalan öğrencinin hemen hemen bulunmamaktadır. Sadece Hopa kız yurduna yerleşemeyen az sayıda öğrencininde yakındaki Arhavi yurdumuzda barınabileceğini belirtmek isterim.

En büyük yurt sorunumuz merkez ilçemizdedir. Yurda yerleşemeyen öğrencilerin yoğunlukla kız öğrenciler olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni ise üniversitemizde bölümlere yerleşen öğrencilerin çoğunlukla kız öğrenciler olmasıdır. Şuan il merkezinde 1000 yatak kapasiteli kız yurtları 650 yatak kapasiteli erkek yurtları var. Buna ek olarak 670 öğrencinin barınacağı yeni yurt inşaatımız başladı ve hızla ilerliyor. Önümüzdeki sene başına yetişeceğini tahmin ediyoruz. İnşallah bu yıl son kez yurt sıkıntısı yaşayacağız.

Valimiz Sayın Ömer Doğanay’ın öncülüğünde ilimizde oluşturduğumuz kriz masası ile devlet yurduna yerleşemeyen öğrencileri kamu sosyal tesislerinde misafir edeceğiz. İl dışından şehrimize gelen öğrencileri yönlendirmek için terminal bölgesinde ve şehrin giriş bölgesinde bilgilendirme stantları kurduk. Burada hafta sonuda dahil hizmet vermekteyiz. Öğrencilerimiz ve aileleri buralardan ve kurum müdürlüklerimizden sağlıklı bilgileri alabilir. Bu bilgilerle Artvin Çoruh Üniversitesinin yeni eğitim-öğretim dönemini tebrik ediyor tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

 

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI