Bugun...
Bizi izleyin:Artvin Çoruh üniversitesinden yeni bir rekor

Tarih: 11-10-2019 15:33:14 + -


AÇÜ’nün Kontenjanlarına Yerleşme Oranı Yüzde 93.54 Oldu


Artvin Çoruh üniversitesinden yeni bir rekor

Resim önizlemesi

 

Artvin Çoruh Üniversitesi gün geçtikçe eğitim alanında kendisini ispat ederken, AÇÜ’nün başarıları kontenjan tercih ve yerleşme ile kayıt oranlarına da yansıdı. 2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminde Artvin Çoruh Üniversitesi’nin YKS kontenjanında ilan ettiği 3 Bin 330 kontenjana 3 Bin 115 öğrenci yerleşirken, kontenjan yerleşme oranı yüzde 93.54 oldu. Artvin Çoruh Üniversitesi’nin bu yıl açtığı kontenjanlarını tercih ederek kayıt yaptıran öğrenci sayısı ise 3 Bin 46 olurken kontenjanlara kayıt oranı ise yüzde 91,5 oldu. Artvin Çoruh Üniversitesi bu rakamlarla bölge üniversitelerinin birçoğunun yerleşme ve kayıt oranlarını geride bıraktı.

Artvin Çoruh Üniversitesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminde gerek kontenjan yerleşme oranları gerekse de kayıt oranları ile rekor kırdı. Artvin Çoruh Üniversitesi gün geçtikçe eğitim alanında kendisini ispat ederken, AÇÜ’nün başarıları kontenjan tercih ve yerleşme ile kayıt oranlarına da yansıdı. 2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminde Artvin Çoruh Üniversitesi’nin YKS kontenjanında ilan ettiği 3 Bin 330 kontenjana 3 Bin 115 öğrenci yerleşirken, kontenjan yerleşme oranı yüzde 93.54 oldu. Artvin Çoruh Üniversitesi’nin bu yıl açtığı kontenjanlarını tercih ederek kayıt yaptıran öğrenci sayısı ise 3 Bin 46 olurken kontenjanlara kayıt oranı ise yüzde 91.5 oldu. 2019-2020 eğitim yılında yeni açılan Tarih Doktora Programı, Doğal Kaynak Yönetimi Tezli (İngilizce), Fen Bilgisi Eğitimi Tezli, Peyzaj Mimarlığı Tezli, Harita Mühendisliği Tezli, Eğitim programları ve Öğretim Tezsiz (İkinci Öğretim), Eğitim Yönetimi Tezsiz (İkinci Öğretim) Yüksek Lisans Programları, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sağlık Yönetimi, Spor Yöneticiliği Lisans programları, Adalet (İkinci Öğretim), Laboratuvar Teknolojisi, Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım, Mekatronik Ön lisans programları olmak üzere toplamda, 2 Doktora, 11 Yüksek Lisans, 23 Lisans ve 49 Ön lisans programına öğrenci alınarak eğitime başlanıldı.

AÇÜ’nün Öğrenci Sayısı On Bin 594 Oldu

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin her geçen yıl öğrenci sayısında ciddi oranda artış sağlanıyor. Yeni açılan bölümlerle geçmişte açılmış bölümlerdeki eğitim kalitesindeki artış öğrenci sayılarına da yansıyor. 2019 yılında farklı ülkelerden 107 yabancı uyruklu öğrenci kayıt olmuştur. Toplamda üniversitede eğitim öğrenci yaban uyruklu öğrenci sayısı 230 sayısına ulaştı. 2019-2020 eğitim yılında toplam kayıtlı öğrenci sayısı On 594 olup bu öğrencilerden Yedi Bin 190’ı il merkezinde kayıtlı. 2019-2020 eğitim yılında kayıtlı toplam öğrencinin Yedi Bin 569’u ders kaydı yaparak öğrenime devam edecek olup bunlardan Beş Bin 332’si il merkezinde eğitim öğretim görecek öğrenciler olacak.

Artvin Çoruh Üniversitesi’ndeki rekor düzeyde öğrenci artışı yüzleri güldürürken, bu artışın beraberinde getirdiği barınma sorunu da devlet ve özel müteşebbislerin yurt yapma zorunluluğunu getiriyor. Her şeye rağmen öğrenci sayısındaki artış vatandaşlarca olumlu görülürken, öğrenci sayısının artışı ilin ekonomisine de olumlu olarak yansıyor.

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Artvin Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI