Bugun...
Bizi izleyin:Yazık Oldu Rize’mize !

Tarih: 26-12-2017 11:15:50 + -


Yazık Oldu Rize’mize !


Yazık Oldu Rize’mize !

Dün Rize’den ayrılışımın birinci “ay dönümü” idi.

Ülkemizin “İdari Amirler-Yetkililer Haritası”nda kifayetsiz muhteris ama eyyamda 33.derecen üstat idarecilerin maalesef mebzul miktarda olduğu bir tabloda böyle bir sonucun olabileceğini önceden tahmin ettiğim için;

1) Daha Sayın Cumhurbaşkanımız bu görevi teklif ettiğinde, telefonda kendilerine “Efendim, ben ‘doğruya doğru eğriye eğri’ diyen bir tipim. Üç gün sonra, üç ay sonra sıkıntı çıkar, kimseyle kötü olmayalım. Bu işten beni affedin” demiştim.

 

2) “Devletimizin başıdır. Sözünü yere düşüremeyiz” diyerek görevi kabul etmek durumunda olduktan sonra da yaptığım ilk iş kadromu evime yakın bir hastane olan Kartal Lütfü Kırdar EAH’ne aldırmak olmuştu.

Çünkü şu ya da bu şekilde geri döndüğüm de eski görevim olan Rektör Yardımcığının benim için çoktan bitmiş olacağını biliyordum!

Geçen bir ay içerisinde uyum dönemini atlattık şükür, artık yeniden, “elden geçirip temizlettiğim, güzelleştirdiğim, oturulabilir duruma getirdiğim mütevazı bir odam, yeni asistanlarım, yeni personelim, yeni-eski doktor arkadaşlarım ve hastalarım” var.

Yani 38 yıldır yapmaktan onur duyduğum asıl mesleğimize geri dönmüş, bu ASİL MESLEKLE yeni bir hayata başlamış bulunmaktayım.

Hep söylemişimdir “Ben kimseden bir şey beklenem, doktor olmak bana bin defa yeter.” Allah elimize, gözümüze zeval vermesin; sağlığımız elverdiği müddetçe insana ve bu yolla milletimize, devletimize hizmet etmeye devam edeceğiz İnşallah.

Benim için üzücü olan;

1) Bazı yöneticilerin, Devletin ilgili mevzuatın lafzına ve aynı zamanda ruhuna uygun olarak “kamu yararına” kullanmak üzere verdiği yetkiyi, bir takım akla ziyan fitne-fesat-kumpaslarla kişisel yarar, şahsi ikballer için kullanması, bunlar için karanlık ilişkilerin, görünmez birlikteliklerin, kirli işbirliklerin oluşturularak hiç bir objektif veriye dayanmayan işlemlerin yapılması.

2) Bütün bunlar cereyan ederken, en azından insan olmanın erdemi ve devletin var oluş kutsiyeti adına sesini çıkarması gereken (sorumlu mevkide ya da değil) insanların bir şey olmuyormuş/olmamış gibi susması, İslami terminoloji ile “dilsiz şeytan” olması.

 

3) Üzücülüğünün yanında insanı derinden yaralayan ise birlikte hareket ettiğiniz, beraber yönettiğiniz insanların’ mesleki etik, abi-kardeşlik bir yana temel ahlaki değerleri de hiçe sayarak bu kepazeliğin kahramanlarının abdestine ibrik suyu-fener-peçete-havlu vesair tutması!..

Diğerleri nereye gömülürse gönülsün, beni çok da ilgilendirmiyor ama bu son bahsettiklerim için söyleyeceğim bir cümle var, Süleyman Demirel’den mülhem: Yüreğim Karacaahmetir O’na da bir yer bulunur.

3) Ve tabii ki yönetim anlayışında, tıp eğitiminde, sağlık hizmeti sunumunda yapmak istediklerimiz…

Yazık oldu ve yazık oluyor Rize’mize, ülkemize…

Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK
Kaynak: Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Editörün Seçtikleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI