Bugun...
Bizi izleyin:


Recep Ali AKSOYLU


Facebookta Paylaş

Üniversitenin Güneysu lojmanları ve Rehabilitasyon Merkezi
Tarih: 17-03-2018 11:11:00 Güncelleme: 17-03-2018 11:11:00


Sayın Cumhurbaşkanımız Rize’de açılan üniversiteye ismi verilirken Tıp Fakültesinin üniversitenin lokomotifi ve de ismine yakışır şekilde Türkiye’nin marka fakültesi olması talimatını verdiğini duymuşuzdur.Donanım ve bir çok açıdan ciddi mesafe alınır ama tüm bölgeye hizmet veren Araştırma Hastanesi fiziki yerleşim, mimari açıdan maalesef çok da optimalinşa edilememiştir. Başarılı, takdir edilen bir başhekimi, sayısı az da olsa kaliteli bir hekim kadrosu olgunlaştırılmaya başlanmıştır ama rektörlüğün vizyon yetersizliği ve temel politikalarının etkisiyle arzu edilen hekim kadrolarını getirmek bir yana, muhafazada da zorlanıldığı kentte herkesçe konuşulur.

Özellikle yerleşim ve mimari açıdan RTEÜ Araştırma Hastanesi bu denli eleştirilirken hastanenin Fizik Tedavi Birimine bağlı Güneysu İlçesi’nde ki Kızılay Şükrü-Nurten Topçu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi de doğa içinde ki konumu ile Rize mimarisine uygun huzur veren estetiği ile bir o kadar beğeni alıyor.

Medyadan Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin açılışını (2011) okumuştum ama ilk kez bu hafta gördüm. Usta Ailesinden bir yakınımızın cenazesi için ilçeye gitmişken ilçede ki yatırımları, gelişmeleri de bizzat görmek istediğimde, ziyaret ettim.

İslampaşa sahildeki RTEÜ Araştırma Hastanesinden Güneysu takribi 10 km ve fevkalade güzel bir yol yapılmış. Yolun her iki yakasında kamuya ve özele ait çay fabrikalarının yanında çay alanları ile iç içe fevkalade güzel konut ve iş yerleri inşa edilmeye başlanmış. Belli ki Rize bu yöne doğru gelişimini sürdürmeye devam edecek.

Fizik Tedavi Hastanesi ve yan birimleri ne kadar ilgimi çekmişse, mimarisi ve azametli görüntüsüyle inşaatı süren ve RTEÜ’ne değer katacak Üniversite Lojmanlarından da bahsetmek gerekiyor.

LOJMANLAR DÜŞÜŞE ÇÖZÜM OLUR MU?

Öyle ya, taşrada kaliteli akademik kadroları çekebilmek zaten zor iken Rize’de ekstrasından sosyal ve yönetsel konularında etkisiyle yaşanan kadrolaşma sıkıntılarına bu lojmanlar bir nebze çözümleyici olabilecektir.

RTEÜ Geliştirme Vakfı tarafından Adacami Mahallesinde üniversitenin akademik ve idari personeli için başlatılan ve bünyesinde yürüyüş yolları, sosyal alanlar, oyun parkları ve rekreasyon alanları, 2+1 ve 3+1 daire formunda 500 e yakın daire ve öğrenci yurdu bulunan şantiyede kaba inşaat büyük oranda tamamlanmış gözüküyor.

50 dönümü Rize Belediyesi’ne, 30 dönümü hazineye, 60 dönümü ise kamulaştırılarak özel şahıslardan sağlanan toplamda 140 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen proje bitirildiğinde yerleşke, sosyal üniteleriyle cazip bir yaşam ve çalışma ortamına sahip olacak. 2018 son çeyreğinde ilk etabı hizmete açılacak yerleşke, iyi işlenmesi halinde üniversitenin akademik açıdan nitelikli istihdam sağlamasında etkili olabilecektir.

Ama yeter mi?

Yetmez ama nitelikli ikamet yanında huzurla hizmet verilecek çalışma ortamı ve düzeni ile aile fertlerinin de kenti benimsemesini sağlamakta zor olmasa gerek. Ama önce bu vizyona sahip olmak gerekiyor.

Gelelim Fizik Tedavi Birimlerine

Kompleks, Topçu ailesi tarafından bağışlanan 3 bin 932 metre kare alan üzerinde Kızılay ve Hüsnü Yeğen Vakfı tarafından inşa edilmiş, İl Sağlık Müdürlüğü'nce tüm ekipmanı ve diğer ihtiyaçları sağlandıktan sonra bir protokol ile RTEÜ’ne devredilmişti.

Türkiye'de İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nden sonra üniversite bünyesinde ikinci olan ve en modern tıbbi cihazlarla donatılan, 2011 Mart'ında hizmet vermeye başlayan merkezde 1'i VİP yatak olmak üzere 14 yatak, 10 tedavi odası, 1 poliklinik odası, tedavi amaçlı spor salonu, yüzme havuzu ve 75 kişilik konferans salonu bulunuyor.

Yaşam kalitesini bozan romatizmal hastalıkların yörede sık görülmesi modern bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine olan ihtiyacı daha bir ortaya koyuyor ama destek sağlık birimleri ve yeterince kadro sağlanamadığından bu harika tesis merkezden düzenli ücretsiz servis olanağına rağmen hasta yoğunluğu açısından işlevini tam olarak yerine getiremiyor.

Tedavi amaçlı yüzme havuzu ve spor salonunda fizik tedavi uygulaması da yapılan merkezde otistik çocuklara eğitim veren bir bölüm ile Rehabilitasyon Merkezinin hemen bitişiğinde bulunan arazide RTEÜ tarafından kurulan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu bulunuyor. 

 

 

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI