Bugun...
Bizi izleyin:


Recep Ali AKSOYLU


Facebookta Paylaş

İşi Ehline Yaptıracaksın
Tarih: 07-05-2018 12:17:00 Güncelleme: 07-05-2018 12:17:00


80’lerin başı Rize’de hentbol sporu hem revaçta, hem de sportif açıdan üst düzeyde… 

Ama gel gör ki realiteye uygun olarak ne bölge, ne de ulusal basında yeterince yer alınamıyor. 

Arada Rize’ye gittiğimde bana verilen dokümanlardan yola çıkarak. yerel ve ulusal basına haber yaparak destek oluyorum. Bir keresinde Recep Durmuş (Rize yerel hentbolunun mihenkidir) “abi, kapalıda önemli bir maçımız var, uygunsan gelsen bi yazsan” bizi deyince iki saat sonra  tribündeydim. Recep’le yan yana izliyorum, bir yandan da not alıyorum. Dört, beş derken Recep dayanamadı ve uyardı beni. Çünkü hentbolun temel esprilerini, kurallarını yeterince bilmediğimden sahada ki eylemlere çok kel alaka tepkiler veriyordum.  

Sonraki dakikalar Recep Durmuş’un her pozisyonda kuralları, incelikleri bana aktarmasıyla geçti. Ben de daha gerçekçi bir yazı yazabilmiş oldum. 

Şimdi gelelim farklı bir konuya. Yok damdan dama atlamayacağım. Sonunda birbirine bağlayacağım.   

Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Kaspiysk kentinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası bugünkü serbest stil finalleri ile sona erdi. Şampiyonada Türkiye, kadınlarda, greko romen ve serbest stilde başarılı sonuçlar aldı, TV’de izlerken gurur duyduk.  

Ay yıldızlı formayı giyen sporcunun başarısından, göndere bayrağımız çekilirken istiklal marşımızın çalınmasından gurur duymamak, duygulanmamak zaten mümkün değil.  

Bugün tamamlanan şampiyonanın son müsabakasında 130 kiloda daha önce Olimpiyat Şampiyonu olmuş, Avrupa, Dünya şampiyonlukları olan Taha Akgül’ün Gürcü rakibi ile final müsabakası vardı. 

Taha’nın şampiyonluğuna gurur duyarken güreş sporunun neden bu kadar zevksiz hale gelmesine bir kere daha üzüldüm. Güzel, oyunlu, keyifli maçlarda arada izledik ama minder dışına itele, ihtarla bir puan al, sonra taktik pasiflerle 6 dakikayı tamamla. Sevgili Avukat Ateş Hatinoğlu kardeşim bu konuyu birkaç gün önce sosyal medyada fevkalade güzel özetlemişti. 

Bu Şampiyonayı izlerken illet olduğum konu ise TRT’nin güreş sporundan bi haber bir spikeri görevlendirmiş olması. Adını bilemiyorum ama bir konuşmasında 22 yıldır meslekte olduğu söyledi. Ama 6 dakikada topu topu iki sporcunun 3 puan çıkarabildiği müsabakayı, ömründe bu denli heyecanlanmadığı maç olarak sunan bir spiker. Mübarek 22 yılda güreş sporuna dair zerre gözlemin olmamış olabilir, biraz zeki ol, ikide bir lafa girip kel alaka tanımlar, yorumlar yapma. Yapma ki, her 60 saniyede yanında yorum yapmak için oturan deneyimli güreşçi Yakup Topuz seni düzeltmesin.  

Kabahat kendisinde değil, bu turnuvaya gönderecek güreşi bilen spikeri olmayan kadroları kocaman TRT’de.   

Geçmişten iki örnek geldi aklıma. Boksta milli olmuş bir Köksal Özoğluöz ile hentbolda Avrupa Gol Kralı olmuş Ali İsmet. Aynı TRT, bu iki başarılı sporcuyu, aktif sporculukları bitince spiker olarak değerlendirmişti.  

Televizyon denen sihirli kutu bir sportif müsabakayı veriyorsa, o spora kan doğrayan spikeri duymamak için sesi kısmak durumunda kalmamalı izleyen kısacası. 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI