Bugun...
Bizi izleyin:


Recep Ali AKSOYLU


Facebookta Paylaş

AVM için iş işten geçmiş olsa da...
Tarih: 22-08-2017 11:20:00 Güncelleme: 22-08-2017 11:22:00


Rize’yi çevre, kentleşme, ekonomi, ulaşım vb açılardan olumlu yönde çok ama çok etkileyecek, ancak daha işlevsel bir AVM’nin Rize’de projelendirilmesine de engel olacak Müftü Mahallesinde, eski stadın yerinde ki AVM’nin hafriyat çalışmalarına başlanmış, geçtiğimiz haftalarda da temeli atılmış durumda.

Yatırımcılarına, Rize’mize hayırlı olsun. Şehrimizin önemli bir eksikliği giderilmiş olacak.

Askoroz’da ki yeni stadı yapmaları karşılığında Rize İnşaat Yatırım A.Ş.’ye verilen eski stadın yerinde hafriyat çalışmaları süren AVM &Residence projesinin şantiyesinde geçtiğimiz hafta Rize protokolünün katılımıyla bir program düzenlendi. Programa katılanlar arasında yer alan Rize Milletvekili Hasan Karal, yaptığı açıklamada, projeye şimdi karşı çıkanların bittiğinde bu projeden en çok faydalanacak olan kişiler olacağını belirterek projenin doğruluğunu savundu.

Değerli dostum, vekilim Sayın Karal’ı severim ama bu proje konusunda duygusallıktan uzaklaştığımda az buçuk AVM & Perakende danışmanlığı yapan kimliğimle kendisine katılamıyorum. Projeye karşı çıkanlardan bilahare kazançlı çıkacak olanlar olacaktır ama Rize değil.

Rize’ye gelmeden, Rize’yi hiç bilmeyenlerin cetveliyle Ankara’dan projelendirilen, adeta yeşilin – doğanın katledilmesi (istimlak mağdurları cabası) sonucu oluşturulan Dağ Dibi – Güney Çevre Yolunun olumsuzluklarını gölgede bırakacak bir projedir eski stadın yerinde ki AVM.

Günümüzde AVM’ler sadece alışveriş, hem de gereksinim duyulanları bir arada bulabilme ortamları değil, bir sosyalleşme, yaz-kış ailece gidilecek, zaman geçirilecek ortamlardır. Barındırdıkları sosyal ve yaşam birimleriyle hedef kitlelerinin sağlıklı, güvenli ortamda tatminlerini sağlarlar. Bu karakteriyle iyi konumlandırılmış, marka karması düzgün yapılmış bir AVM’nin olmaması Rize için çok zaten eksiklikti.

Ayrıca biliyoruz ki Rizelinin önemli bir kısmı AVM eksikliğini, AVM ortamına gereksinimini zaman ve bedel ödeyerek komşu il Trabzon’da zaten tatmin etmektedir. 

Dolayısıyla kentte bir AVM’nin gerekliliğine dikkat çekerken yapımına başlananın AVM’nın yerinin uygun olmadığına dün olduğu gibi bugünde son bir kez daha Rize adına dikkat çekmek istiyorum.  Zira bu konunun bir numaralı profesyonelleriyle yıllar önce Rize’de AVM yer tespiti çalışmaları yaptığımızda; kentin tek bir AVM’yi kaldırabileceği, bunun için de nihayetinde temeli atılandan daha büyük ve şehrin çıkışında bir noktanın doğru olacağında birleşmiştik.

Profesyonellerin analizlerde en optimal yer olarak da, Askoroz da ki Ana Tamir olarak adlandırılan, Çernobil Çaylarının gömüldüğü alan çıkıyordu. Bir çok açıdan Çernobil konusunu da irdelemiş, halen üzerinde minik çocukların spor yaptığı, iş merkezlerinin olduğu alanın sakıncalı olmadığı da ifade edilmişti.

Nasıl derler, “Geçti Bor’un Pazarı, Sür Eşeği Niğde’ye” misali, yatırımcıları temelini atmış, kompleksin ulaşımını rahatlatmak için kamu tarafından 400’e yakın aile evlerinden, yurtlarından uzaklaştırılma konumuna gelmişken Rize için ideal AVM yerini bir kez daha işaret etmenin faydası olur mu bilemem ama minik bir olasılık için yazıyorum.

Mevcut mekan için yıllar önce residenceli bir proje hazırlatılmış ve hafriyat başlamış olabilir. Rize için, doğa için, kentin dar bir alana daha da sıkıştırılmaması için, sokak mağazacılığının etkilenmemesi için, bir mahallenin dağıtılmaması için, daha fazla iş hacmi oluşturmak için, daha kolay ulaşım ve şehirlerarası seyahat edenlerin ilgi göstermesi için, merkezde yaşayanların nefes almak için gitmeyi arzu edecekleri bir mekanla yer değiş tokuşu için bir süre daha kaybedilebilir.

 

Elbette Rize Yatırım A.Ş.’nin hissedarları öncelikle Rize sevdaları için bu projeye kalkışmışlardır ama maddi mağduriyetleri olmadan Rize’nin uzun vadeli menfaati için “kamu” isterse çözüm bulur.

Kamu, her adımını maddi olarak atmaz. Paradan öte sosyal sorumlulukları önceliklidir. Bu açıdan kamu menfaatine fedakarlıklar, eski stadın yerine Askorozdaki alanı becayiş yapabilir. Veya şehrin doğu çıkışında var ise başka uygun alanı.

Yatırım A.Ş. nin de bu yeni ertelemeden kazançlı çıkacağını düşünüyorum. Çünkü daha iyi konumlandırılmış ve alışveriş hacmi yükselecek deniz manzaralı bir alışveriş ortamına hem totalde, hem de çok da üst klasmandan markalara metrekare satabilecektir.

Keyifle, alışverişle dolu dolu geçsin gününüz.

Recep Ali Aksoylu / Tuzla 21.08.2017

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI