Bugun...
Bizi izleyin:


Mustafa Bayrak


Facebookta Paylaş

Gazeteci kimdir?
Tarih: 21-02-2018 09:57:00 Güncelleme: 21-02-2018 09:57:00


Gazeteci denince akla gelen ilk kelimeler “ Yalan yazan, uyduran, menfaatler peşinde koşan, kalemini çabuk satan, iftira atan VS” gibi kelimeler.

Ne yaLan söyleyeyim, maalesef bugün bu hale geldi..mesleğini silah olarak kullanan, daire müdürleri, hatta bazı kurumlara tehditler yağdırarak iş yaptıran , yalanı tesbıh gibi çeken, kendini dev aynasında gören, Asena’dan daha çok kıvırtmayı bilen çok gazeteci tanıyorum. Ne de olsa meslekte 35 yılımızı doldurduk. Kimsenin tavuğuna KIŞ demedik, kimseden avanta istemedik, verenleri de avanta teklif ettiler diye yazdık, torpilli haber hiç yapmadık, kalemi asla satmadık. Ne de olsa mazımız temiz ve Rize’nin en eski gazetecisiyim.

   Bakıyorum çevremde ki insanlara,, Yalan, sahtekarlık, uydurmasyon haber,, birilerini dolmuşa vermek, siyasette yelpaze gibi dönerlik yapmak.  Dedikodu ….  Ooooo,, sonu yok, hani  her köyde bir dedikoducu kadın veya erkek olur ya,, veya gözü kötü olur ya yanından geçerken bir uzvuna tutarsın nazar değmesin diye. İşte bizim meslekte o tip insanlar var.

Her dönemde dönemin adamı olmaya çalışan, insanların gözüne bakarak yalan söyleyen, işi düştüğünde etek yalayan, işi bittiğinde ise arkandan dedi kodu yapan, arkadaşını, dostunu çabuk satan ve gazeteciliği ulaşamadığı kimlik gibi kullanan insanlarla dolu bir camiadayız.

   Gazeteci kimdir,,

Devlet bunu belirlemiş..Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından 212 Basın çalışma kanunu ile gazetede çalışan kişilere iç işleri bakanlığı emri ile verilen karta sahip olan kişi..Peki Rize’de 50 dolayında internet sitesi var ve hangisinin basın kartı var ?, kaç tanesi gazetecilik unvanına sahip ?

    Peki gazeteci olup da mesleğini tamamı ile icra eden Rize’de kaç kişi vardır?

Kime sorsan, hepsi dürüst, peki kime sormak gerek? tabii ki vatandaşa, bürokrata, siyasetçiye, veya STK lara , kime sormak gerektiği ortada, kim kaç para ?, kim ne kadar dürüst ?

Sorulacak çok soru var, Kim birlikte 15 Temmuz öncesi Fetocular ile her akşam birlikteydi ve 15 Temmuz sonrası birlikte olduğu insanları sattı ?

Sormak gerek, Kim çocuklarını Feto okullarına okutuyordu ?, kim hemen her akşam orada ki Fetocu eğitimciler ile bir araya geliyordu ?

   15 Temmuz sonrası bu eğitimciler ile Feto içinde olan insanları muhbirlik ederek  kim sattı?

Evet… Gazeteci,, İnsanların doğru, dürüst haber almasını sağlayan kişilerdir, DİKKAT doğru, Dürüst, peki bunun içinde tek yönlü haber yapmak , Doğruluk mu ?, dürüstlük mü ?, Herkes hayır diyecek, ama bunu yapanlar var ve kendisi kurumunun arkasına saklanarak “ Ben buyum, ben şuyum” diyerek kurumunu ön plana çıkartıyor. Kişiliğinin 5 kuruş etmediğini bilen şahsiyet bu kimlik ile ön plana çıkmaya kalkıyor.

    Kim menfaati kesildiğinde hemen adam satıyor ?, kim kendisi için hayatını tehlikeye atan kişiye karşı cephe alıyor ?, kıçı sıkıştığında ABI diyenler, Kıçı rahatladığında arkandan konuşuyor.

   Kim bunlar biliyormusunuz ?

Paçaları temiz diye çamurdan çıkmayanlar, Yahu çamur içindesin paçaların nasıl temiz diyen kimse yok.

 Kimse onlara sen tulum mu giydin, niye çamurlanmadın diyen yok. Aslında bunların sadece paçaları değil, baştan aşağı çamur içindeler de kendilerine hortum tutup onları yıkayan yok. Onları itfaiye hortumu bile yıkamaz. Onları denizin uzaklarına atıp sahile kadar yüzmelerini sağlayarak yıkanmalarını görmek gerek.

   Daha açık konuş , daha açık yaz diyenler çok, ama Rizeliler bunların kimler olduğunu çok iyi biliyor. 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI