Bugun...
Bizi izleyin:


Mehmet KOÇAK


Facebookta Paylaş

Venezuela’da ABD’nin eşkıyalığına karşı direniş sürdürülebilecek mi?
Tarih: 04-05-2019 12:51:00 Güncelleme: 04-05-2019 12:51:00


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çıkarları söz konusu olduğunda önce yumuşak, sonrasında ise sert söylemleri kullandığı; hatta saldırı ve savaşa varan müdahalelerden de çekinmediği bilinen bir gerçektir.

Viyana devletler hukuku sözleşmeleri ve ‘Beynelmilele hukuk’ ile BM’nin “Ülkelerin bağımsızlık, egemenliği hiçe sayılarak yapılan müdahaleler suç sayılır” gibi bağlayıcı kararlarına rağmen, ABDbirçok ülke yönetimlerini devirmek amaçlı saldırılar ve işgaller gerçekleştirmiştir. 

Bu kapsamda, geride kalan yüzyılda, ABD tarafından bazı ülkeler iç savaşa sürüklenirken, dünyanın çeşitli bölgelerindeki ülkelerin devlet başkanı ve yönetimlerine özel operasyonlarla son verilmiştir.

ABD’nin çıkar politikalarına teslim olmamakta direndiği için özel operasyonlarla devrilmek istenen son Devlet Başkanı ise Maduro oldu.

Şimdi dünya başkentlerinde Venezuela’da ABD ve AB destekli muhalif lider Guaido’nun başarısız darbe girişimini tartışıyor.

Aslında hedefine ulaşamayan bu darbe kalkışması muhalif lider Guaido’dan ziyade onu yönlendiren ABD’nin haydut Başkanı Trump yönetiminin başarısızlığıdır.

MADURO’YA DESTEK DEVAM EDİYOR

ABD’nin tarihsel gelişim seyri içinde sömürgeci, dünyaya hükmetme amaçlı politikaları adına bu ve benzeri değişim ve dönüşüm operasyonlarının örnekleri pek çoktur. 

ABD’nin bazı operasyonlarda başarısızlık girişiminin bir benzeri Venezuela’daki darbe girişiminde yaşandı, yaşanıyor. 

Dünya bu başarısız darbe girişiminin yanında ABD yönetiminin hukuk tanımaz, despot tavrına yani eşkıyalığına bir kere daha şahit oldu. 

Ayrıca, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları tetikleyen ABD’nin ekonomik yaptırımları, tehdit ve siyasi baskılarına rağmen Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimi hâlâ belli bir güce sahip olduğu gerçeği ortaya çıkmış oldu.  

Tüm olumsuz şartlara rağmen, hem ordu hem de çeşitli halk katmanları tarafından Devlet Başkanı Maduro yönetiminin desteklenmekte olduğu görülmüştür. 

 Venezuela’nın yoksul mahallelerinde, bu insanlar, her ne kadar çare üretemez duruma düşürülmüş olsa da ‘Chavist Devrimi’nin yolundan ayrılmak istemiyor. 

Devrim komite ve milis organizasyonu ile Küba ve Nikaragua modellerini örnek alan yapı hâlâ ayakta ve ABD destekli operasyonlara karşı direnişte kararlı. 

Sadece Venezuela’da değil, ABD’nin haydut tavrının kınandığı New York ve Küba’daki dev gösterilerde Venezuela Başkanı Maduro’ya destek verilmesi dikkat çekti. 

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Venezuela’da yaşanan karışıklıklarla ilgili olarak ABD ve Rusya arasındaki gerilim büyüyor.

Taraflar birbirlerini Venezuela’nın iç işlerine karışmakla suçluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’da birçok şey olacağını belirtti.

Bu açıklamadan hemen sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Venezuela’daki krizi kontrol altına almak için askeri müdahalenin seçenekler arasında bulunduğunu söyleyen açıklamasına geldi.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Venezuela’ya askeri müdahaleyi engellemek için her şeyi yapacağız” şeklindeki cevabı gecikmedi.

Bu karşılıklı restleşmeler önümüzdeki günlerde var olan gerilimin artarak devam edeceğinin işaretleridir.

Peki, ama neden? 

Çünkü ABD ve Rusya’nın bu denli müdahil olmalarının, Venezuela’nın sahip olduğu petrol yatakları ile ilgili olduğu gerçeğidir.

Diğer bir ifadeyle; Venezuela’nın iç siyasi çekişmesi, büyük güçlerin, bu Güney Amerika ülkesinin muazzam petrol yatakları üzerindeki taktik mücadelesine dönüşmüş durumda.

İÇ SAVAŞ VEYA DIŞ MÜDAHALE

Venezuela’dadarbe şimdilik püskürtüldü, ancak parantez kapatılamadı ve saldırı ve darbe girişimleri hâlâ devam ediyor. 

Bu gidişat, tarafların bir final kapışmaya doğru gittiğini gösteriyor. Hatta bu girişimlerin bir iç savaşa dönüşeceği veya ABD’nin bir müdahalesi korkusu yaşanıyor.

Şimdi herkes, “Eğer ABD müdahale ederse Rusya’nın tavrı ne olur? Veya karşılıklı restleşme bir iç savaşa dönüşürse neler yaşanır?” sorularına cevap arıyor. 

Kısacası; Venezuela yönetimi ve halkını önümüzdeki günlerde aşılması zor sıkıntılı bir süreç bekliyor. 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI