Bugun...
Bizi izleyin:


Mehmet KOÇAK


Facebookta Paylaş

Çöküş sürecindeki Avrupa düzeni ve Türkiye
Tarih: 29-05-2019 12:37:00 Güncelleme: 29-05-2019 12:37:00


Avrupa Parlamentosu seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre, AB’nin omurgası kabul edilen merkez sağ ve sol partiler, Avrupa Birliği’nin kurucu ülkesi, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’da büyük kayıplar yaşadı.

Diğer bir ifadeyle, kapitalist sistemin yönettiği küreselleşme politikalarının iflasının hızlandığı, sistem partilerinin çöktüğü, merkez partilerin karşıtı olan Liberaller, Yeşiller ve milliyetçi, popülist aşırı sağ partilerin ise güçlendiği açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. 

Fransa’da merkez sağ ve merkez sol partiler seçim sonucunda adeta eridi. Marine Le Pen’in aşırı sağcı partisi Ulusal Cephe 22 sandalye ile birinci olurken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liberal partisi En Marche ikinci sırada yer aldı ve 21 sandalye kazandı.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti ve ana muhalefetteki İşçi Partisi büyük kayıplar yaşadı. İlk iki sırayı ise yeni kurulan ve ilk defa seçime giren Brexit Partisi (yüzde 31,6) ile Liberal Demokratlar(yüzde 20,3) aldı.

 

İtalya’da iktidar ortağı olan aşırı sağcı Lig partisi yüzde 28 ile zafer ilan etti. Sosyal demokrat Demokratik Parti ve koalisyonun diğer ortağı olan Beş Yıldız Hareketi ise yüzde 20 civarında oy aldılar.

Avrupa Birliği’nin kalbi Belçika’da ise adeta siyasi deprem gerçekleşti. Genel ve bölgesel seçimlerle eş zamanlı gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ayrılıkçı ve sağ görüşlü Yeni Flaman İttifakı (N-VA) seçimin kazananı olurken, ırkçı Flaman Menfaati (VB) de oylarını önemli ölçüde artırarak ikinciliği elde etti.

Kısacası, Avrupa parlamentosunda Liberaller’in (ALDE) sandalye sayısı 42 artarak 109’a ulaştı.

Yeşiller’in (EFA) sandalye sayısı ise 19 artarak 69 oldu.

Aşırı sağ (EFDD) da sandalye sayısını 6 artırarak 54’e çıkardı.

Bu sonuç, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Avrupa düzeninin çöküşe evrildiğini gösteriyor.

BİRLİK SADECE ADI

Kuruluşundan günümüze çok yönlü girişimlerine rağmen tek vücut, tek yürek ve homojen bir Avrupa Birliği yapısı oluşturulamadığı gibi AB’nin dağılma sürecine geldiği konuşular ve tartışılır hale geldi.

 

Avrupa Birliği (AB), ortak para birimine geçmiş olsa da üye ülkelerden kaynaklanan çok ciddi ekonomik sıkıntıları var. 

Siyasi birlik için olmazsa olmaz şartlardan biri olan ortak dış politika ve çok dillendirilen ortak savunma politikası (Avrupa Ordusu) konularında bir arpa boyu yol alınamadı.

Bunun birçok nedeni olsa da asıl sebep ABD’nin engelleyici politikalarıdır. 

Amerikan yönetiminin dayatmaları karşısında direnme gücü gösteremeyen AB, küresel bir aktör olamıyor.

AB, bağımsız kararlar almaya kalkıştığında ensesinde ABD’nin elini hissediyor ve korkusundan geri adım atmaya mecbur kalıyor. 

AB’yi ikiye bölen ABD, bu seçim sonrası ırkçı ve aşırı sağcı partilerin varlığından istifade ederek AB’ye daha fazla müdahale edebilecek.

 

Özetleyecek olursa İngiltere’nin başlattığı ayrılma süreci ve ABD taraftarı üye devletlerinin varlığı AB’nin geleceğini olumsuz şekilde etkilemektedir.

Oyun kuran değil, ABD’nin vereceği rolleri üslenmeye mecbur kalıyor. 

AP SEÇİMLERİ BİZİ DE İLGİLENDİRİYOR

Birileri “AP seçimlerinden bize ne?” diyebilir.

Bilinmeli ki; biz ülke olarak hem Asya hem de Avrupa kıtasında yer alan ve her iki kıta arasında köprü vazifesi gören bir ülkeyiz. 

Ayrıca, AB üyesi ülkeleriyle tarihin derinliklerinden gelen birçok alanda tarihi ilişkilerimizin yanında AB’ye tam üyelik için başlayan siyasi, ekonomik ve iktisadi alanlarında güçlü bağlarımız var.

Bütün bunların ötesinde AB üyesi ülkelerde 7.5 milyon vatandaşımız yaşamaktadır. 

NATO içinde müttefikiz ve de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ile Avrupa Konseyi üyesiyiz.

AP çatısı altındaki siyasi yapıların takınacağı siyasi tavır, leh veya aleyhte alacağı kararlar itibarıyla etkileyeceği olması hasebiyle AP’nin seçim sonuçları üzerinden oluşacak konsey ve komisyonlar, bizim için de çok önemlidir. 

Bu ilişkiler ve bağlar nedeniyle AB’nin karar mekanizmalarından biri olan Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasında oluşturulacak olan Avrupa Komisyonu Başkanlığı seçimleri bizi de ister istemez ilgilendiriyor ve takibe mecbur ediyor. 

Ancak; yerel seçimler ve sonrasında bir karmaşanın yaşandığı İstanbul seçimleri nedeniyle AP seçimleri çok fazla gündem olmadı desek yanlış olmaz. 

TÜRKİYE İÇİN UMUT YOK GİBİ

Türkiye-AB ilişkileri ve geleceği ile ilişkin tartışmalar temel siyasi söylemde bu seçimler sonrasında bir değişim yok.

“Türkiye, AB’nin temel değerlerinden ve ilkelerinden uzaklaşıyor” değerlendirmesi bir ortak görüş olarak benimsenmiş durumda. 

Bu seçimlerde ırkçı siyasi akımların çok daha etkili olacağı Avrupa Parlamentosu ve onun komisyonlarında Türkiye daha da dışlanacağı bir gerçektir.

Hatta şimdiye kadar oyalanan ve AB içinde kısmen tutulan Türkiye ile ilişkilerin durdurulması veya tamamen kesilmesi de gündeme gelebilir.

Türk hükümeti bu olumsuz gidişat karşısında yeni öneri ve projelere karşı politik adaklar başlatmalıdır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI