Bugun...
Bizi izleyin:


Mehmet KOÇAK


Facebookta Paylaş

Mashadov'u şahadetinin sene-i devriyesinde rahmetle anıyorum.
Tarih: 09-03-2020 14:24:00 Güncelleme: 09-03-2020 14:33:00


Çeçenistan'ın seçilmiş ikinci Cumhurbaşkanı eski Genelkurmay Başkanı Aslan Mashadov'u şahadetinin sene-i devriyesinde rahmetle anıyorum.

Kendisini 22 Subat 1995'de savaşın en şiddetli zamanında Şalı şehrinde Genelkurmay Başkanı iken tanıdım. 
Zamanın Cumhurbaşkan Yardımcısı olan şehit Zelimhan Yandarbiyev' in de bulunduğu Çeçen milli meclis toplantısında beraber olduk. 

 

Solumda Aslan Mashadof, sağımda ise Zelimhan Yardabiyev vardi. 

 

Beni aralarına aldılar ve Düş kuşatması ve saldırıları ile kendilerinin yönettiği direniş hakkinda bilgi veriyorlerdı.
Her ikisiyle gercekleştirxiğim görüşme sonrası da Cumhurbaşkanı General Cevher Dudayev ile bir araya gelmiştik.

 

Üçü de şehit düştü. Onları rahmetle anıyor şanlı direnişlerini saygıyla selamlıyorum.
Ruhları şad, mekanları cennet olsun...

ASLAN MASHADOV’U TANIMAK

 

 

Bugün Kafkasya’nın yiğit evladı , Çeçenistan'ı savaş sırasında bir günlüğüne bile terk etmeyen milli kahramanı ve İkinci seçilmiş bir Cumhurbaşkanının şehadetin 15. yıldönümüdür.

 

O Çeçenistan’da en çok barış isteyen adam

 

Aslan Mashadov Çeçenistan’ın Başkanı seçildiğinde, Avrupa Konseyi ve AGİT'in uluslararası gözlemcileri de dahil olmak üzere dünyanın 60'tan fazla ülkesinin temsilcileri hazır bulundu.

 

Aslan Mashadov, Sovyetler Birliği'nin çöküşü sırasında yeni bir Çeçen devletinin şekillenmeye başladığı sırada Çeçenistan’da siyasi sahnede yer aldı.

 

İlk başkan Cevher Dudaev gibi, tüm deneyimlerini kendi halkına aktarmak ve kendi halkına hizmet etmek için Rus ordusunda parlak bir kariyeri terk ederek anavatanına döndü.

 

Üç yıl boyunca, Sovyet ordusunun eski bir subayı olan Albay Mashadov, Çeçenistan'da büyük bir saygı gördü. Savaşın arifesinde, 1994 yılında Çeçen İçkerya silahlı kuvvetlerinin Genelkurmay Başkanlığı görevini üstlendi ve dünyanın en güçlü ordularından birine karşı çıktı.

 

Savaş alanında Generel Viktor Kazantsev gibi eski silah arkadaşlarıyla yüzleşmek zorunda kaldı. Ama, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, Başkanlık görevine başlarken düzenlenen törene yakın zamanda savaştığı bazı Rus generallerini davet edecek kadar güzel gönüllüydü.

 

Mashadov'un karakter özelliklerinden biri: Düşmanlarını her zaman müzakere yoluna çıkmaya ikna etmeye çalışırdı, asla kimseyi rahatsız edecek dil kullanmazdı. Esir düşen Rus askerlerini Çeçenistan’ın dışında eve götürmeleri şartıyla annelerine teslim etti.

 

Daha önce böyle bir operasyon yapılmadı

 

Aslan Mashadov büyük bir savaş dahisi idi. Bunu Ağustos 1996'da Grozny'nin geri alınırken düzenlenen operasyon sırasında gösterdi. Groznıy’de Rus askeri birlikleri tamamen kuşatıldı ve sadece General Lebed'in kişisel katılımıyla ve iyi niyeti Rus birliklerini yıkımdan kurtardı.

 

Düşmanlar bile saygı duyuyordu
Rus General Lebed, bir isyancıyla değil, şerefli ve onur sahibi bir halk memurla görüşmeye gidiyorum, diye vasıflandırdığı Mashadov ile müzakerelere oturdu. Mashadov yetenekli bir müzakereciydi. Aslan Mashadov Dağistan’ın Hasavyurt şehrinde Rus heyetini Çeçenistan'ın fiilen uluslararası hukukun tanındığı bir anlaşma imzalamaya ikna edebildi.

 

Aslan uzun zamandır Çeçenistan’da Cumhurbaşkanlığına aday olmayı reddetti. Arkadaşları onu ikna etmeye çalıştı, politikacıların ve İhtiyar Şurasının baskısı üzerine savaşın henüz bitmediğini fark ettiği için rizasını verdi.
Savaşa karşı ve barış sever biri olduğu için insanlar ona oy verdi; insanlar onun barış ve uyum sağlayacağına inanıyorlardı. Rusya dahil.

 

Dış politikadaki bir diğer zafer, 12 Mayıs 1997'de Moskova'da imzalanan Rusya ile bir barış antlaşmasıydı. Taraflar, bu anlaşmanın Çeçenler ve Ruslar arasındaki dört yüz yıllık çatışmayı sona erdirmesi konusunda anlaştılar.

 

Yıkık bir ülkedeki nüfusun % 90'ının işsiz olduğu küllere dönüşen bir başkentte her girişimin açılışında sevindi. Ama çabaları boşa çıktı. Bunun nedeni ülke içindeki yıkıcı Rus oyunları oldu. Sevgi dolu bir babaydı, ama Çeçen geleneklerinin talep ettiği gibi kendi çocuklarından hiç bahsetmezdi.

 

Bu savaşın başlangıcından itibaren 1999 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in durumu hakim olmadığına ve müzakerelerde anlaşmazlıkların çözülebileceğine içtenlikle inanıyordu. Şerefli bir insan olduğuna, iyilik için çaba gösterebilen bir düşmanla karşı karşıya olduğuna inanmak istiyordu. Yanılmıştı.

 

Bugün, işgal altındaki Çeçenistan ve İslam alemi ülkedeki tüm yasaklara rağmen gizlice kahramanını hatırlıyor ve yad ediyor.

 

Aslan Mashadov sonsuza dek müslümanlar için özgürlük mücadelesinin bir sembolü oldu. Yenilmez olarak bu dünyadan gitti. Onun mücadelesi hala onun bıraktığı yerden devam ediyor. Allah, onun şehadetini ve Allah yolunda hayatını veren tüm kardeşlerinin şahadetini kabul eylesin!

 

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan

 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar

 

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI