Bugun...
Bizi izleyin:


Mehmet KOÇAK


Facebookta Paylaş

Dünya siyasetine yön veren onursuz liderler ve Başkan Erdoğan
Tarih: 05-12-2018 11:40:00 Güncelleme: 05-12-2018 11:45:00


G20 zirvelerinde genellikle ekonomik meseleler masaya yatırılır ve yeni ilişkiler ve gelecek adına dünya ekonomisi tartışılırdı.

Arjantin’de düzenlenen 13. G20 zirvesi ise tarihinin en tartışmalı ve gergin geçen zirvesi olarak tarihe geçti.

ABD Başkanı Trump’ın haydutça tavırlarıyla ısrarla tekrarladığı ‘Önce Amerika’söylemi ile dünya ticaret savaşı başta olmak üzere ‘Kaşıkçı cinayeti’ nedeniyleSuudi Veliaht Prensi bin Selman’ın yanı sıra Rusya’nın Karadeniz’de Ukrayna savaş gemilerine el koymasıyla ortaya çıkan gerginlik ve Çin - ABD arasındaki ticaret savaşı zirveye damgasını vurdu.

 Elbette tartışma ve gerilimlere sebep olan konu başlıkları çok önemli ve dünya gündemini meşgul eden önemli olaylardır.

Her biri ele alınıp üzerinde kafa yormak ve değerlendirmeler elbette yapılmalıdır.

Ancak, bana göre bunların hepsinin ötesinde, ‘G20 Zirvesi’nde kaybolan insani değerlerdir. 

Diğer bir ifadeyle; Prensi Selman, dünya ekonomisinin yüzde 85’ini yöneten liderlerin Arjantin’deki zirvesini, vahşi cinayetle gölgelenen ismini meşrulaştırma şovuna çevirmiş olmasıdır.

Maalesef, dünya liderleri bu insani sınavı bence kaybetmiştir.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardındaki isim olduğu genel bir kanaatin oluştuğu Prens Selman, Suudi Arabistan’ın milli servetini emperyalist güç odakları ve egemen devletlerin önüne sererek, G20 Zirvesini fırsata çevirmiştir.

Daha doğrusu, o katile bu fırsat verilmiştir.

ABD’nin kontrolü ve korumasında zirveye katılan M. Bin Selman denen o katil,Putin’le coşkulu şekilde tokalaşması dikkat çekti. 

ABD Başkanı Trump ile ise ‘samimi ve arkadaşça’ görüştüğünü dünya ajansları tarafından haber merkezlerine servis edildi.

Önce suçlayıcı açıklamalar yapan ve her fırsatta M. Bin Selman’ı suçlayanFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirvede M. Bin Selman ile görüşmesinde “dağıtılan o paralardan bana yok mu?” dercesine önceki suçlamaları bir anda unutuverdi. 

İngiltere Başbakan May ve  Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bin Selmanile  görüşme listesinde yer alan liderlerdi.

İnsanlık adına utanç verici olan çıkarlar karşılığı insanlığın pazara çıkmış olmasıdır. Ondan da utanç verici olanı ise insanlık onurunun ayaklar altına alındığı, bir katili meşrulaştırma adına dünya siyasetine yön veren liderlerin insanlığı çıkarlara tercih etmiş olmalarıdır.

Daha açık bir ifadeyle; petrol ve ekonomik çıkarlar uğruna, Bin Selman’ı ‘kurtarma’ operasyonu aslında  hem G20 Zirvesi hem de o liderlerin saygınlığını örselemiştir.

Bu liderlerin, her fırsatta Türkiye’yi özgürlükler ve demokratik değerler ile insan hakları  üzerinden eleştirenler olduklarını burada hatırlatmak isterim.

Kısacası;  G20 zirvesindeki  ‘kolektif riyakârlığın bir yansıması olan görüşme şovları   “Paran kadar cinayet işleyebilirsin” gerçeğine tüm dünya bir kere daha şahit oldu. 

BAŞKAN ERDOĞAN, ÇIKARLARI DEĞİL, İNSANLIK ONURUNU SAHİPLENDİ 

Dünya siyasetine yön veren onursuz liderler bir cinayetin zanlısını çıkarlar karşılığı aklama yarışına girerken, Başkan Erdoğan ilkeli ve insani değerler odaklı siyaset anlayışından taviz vermedi ve M. Bin Selman denen o katilin görüşme talebini cevapsız bıraktı. 

Kısacası o, çıkarları değil, insanlık onurunu sahiplendi.

Bilindiği üzere Prens Selman, kendisi telefonla arayarak G20 Zirvesi’ndeBaşkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme talebinde bulunmuştu.   Başkan Erdoğan’ın cevabı “bakarız”oldu.  Ancak onun bu zirve bahanesiyle kendini meşrulaştırma oyununun farkına varan Başkan Erdoğan, onunla tokalaşmamak ve göz göze gelmemek için uzak duruşu dikkati çekti. 

Çünkü, M. Bin Selman,  sadece o iğrenç ‘Cemal Kaşıkçı cinayetinin değil, aynı zamanda çoğunluğu çocuk ve kadınların oluşturduğu binlerce masum Yemenhalkının ölümünden de sorumluydu. 

Başkan Erdoğan, sadece Prens Selman’a karşı değil; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suriye başta olmak üzere  emperyalist güç odaklarının işbirlikçisi olup kendi halkına zulmeden ve milli servetlerini efendilerine peşkeş çeken M. Bin Selman, Abdulfettah el Sisi, Beşşar Esed gibi işbirlikçi diktatörlerden uzak durmaya çalışıyor. 

Başkan  Erdoğan, kirli pazarlıklara dayanan çıkar odaklı değil, ilkeli ve onurlu bir medeniyet diplomasisinin özgül ağırlığının sahibi olduğunu G20 zirvesinde de gösterdi.

Kısacası Lider Erdoğan, G20 Zirvesinde de, takındığı siyasi tavır, görüşmelerindeki derinlik ve vizyonu ile dikkat çeken erdemli liderlerden biri oldu.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI