Bugun...
Bizi izleyin:


Mahiye MORGÜL


Facebookta Paylaş

İstiklal Madalyalı Ragıp Beyin Torunuyla Tanıştım
Tarih: 16-05-2019 14:19:00 Güncelleme: 16-05-2019 14:19:00


 

1919’da Bandırma Vapurunun kutlu yolcularını karşılamaya Samsun’a koşan Rizeli kahramanları anmak üzere Rize’de bir şeyler yapmak üzere hazırlık yapıyorum. O kahramanların yakınlarını 19 Mayıs günü Mayana Kültürevimde konuk etmek istiyorum. 23 Nisan’da böyle bir sürpriz buluşmayı kahramanlarımızın torun kızlarıyla ve gelinleriyle gerçekleştirmiştik, kahramanların adlarını anarak Haldoz horonu oynamıştık. Şimdi 19 Mayıs’ta halkayı biraz daha genişleteceğim, erkek torun akrabalarını çağıracağım.

Bu amaçla dün Çayeli dede toprağıma gittim. Tarihçi İbrahim Balcı’nın kitabını yazdığı Milis Binbaşı Mehmet Ragıp (Yıldırım) beyin torunu Niyazi Beye ulaştım.  Çayeli’ne gittim,  önce dede köyümden Morgül Çay satış mağazası sahibi Zafer Morgül’ü buldum. Niyazi dayıyı tanıyordu. Meğer Morgüllerle Yıldırımlar dayı hala çocuklarıymışız. Telefonla aradık, ulaştık, kalktık Armutlu köyüne gittik, Niyazi Yıldırım beyi evinde ziyaret ettik. Çok sıcak bir karşılama gördüm.

Dedesinin torunu diyeceğim. Aynı heyecanı yaşatan bir Niyazi Yıldırım buldum karşımda. Yakasında dede madalyasını gururla taşıyor. Madalyayı göğsünde taşıma hakkı kendisine verilmiş; onun belgesini çoğaltmış, bana armağan etti, getirdim Mayana Kültürevine, rafa koydum.

Yazar İbrahim Balcı ağabeyimizin de kulaklarını çınlattık, hatıra fotoğrafı çektirdik.

 

Niyazi Yıldırım dayıyı 19 Mayıs günü öğleden sonra Mayana Kültürevinde yapacağımız Kuvayi Milliye anma toplantısına davet ettim, geleceğine söz verdi. Onu HaldozluKuvvayi Milliye torunlarıyla tanıştıracağım. Ailesinde Necati adı var; bu çok önemli bir yakınlığın ipucudur; Yunan işgalcilerini Kocaeli’den tepelerken silah arkadaşı Necati Memişoğlu ile yakınlığını bize anlatır.

Dedesinin kitabını yazan İbrahim Balcı ağabeyimizle onu 30 Ağustos’ta Mayana Kültürevinde buluşturacağım. Şimdiden heyecanlanıyorum.

Çayeli’ne kadar gitmişken, müzikten söz etmeden olmazdı. Zafer ile Lerozlu dedelerimizi konuştuk, Kadıbağı horonunu konuştuk. Çayeli’ne ait bir erkek horonu. Sesi güçlü olanın öncülüğünde başlanıyor. Düğün sonunda ağır ağır sallanarak söylenen atma türkülü bir horon. Lerozlu dedelerimizin çok güçlü sesi olanları varmış. Zaten Ler-oz kökeninde antik telli çalgı LİR hecesi var, bu ipucuyla açarsak “Lir çalan, iyi türkü söyleyenler” kavramı vardır. 

…………

Zümrüt Rize Gazetesi Cumartesi günü 70.yaşına girdi. Türkiye’de 69 yıldan beri yayın yapan tek gazete olma unvanına sahiptir. Daha nice yıllara ulaşmasını diliyorum.

Gazetenin kurucusu Mustafa Ardal’ı saygıyla anarken, gazeteyi yaşatan Faik Bakoğlu’nu bu vesileyle bir kere daha tebrik ediyorum.

Mustafa Ardal’ın büyüdüğü ev Haldoz’da İbrahim Finci dedemin evidir, teyzeoğlum olur. Bunu belirtme nedenim önemlidir; Mustafa Ardal büyük Kuvvacılardan Miralay Mehmet Arif (Finci) Beyin de torunudur. Atatürk’ün Mehmet Arif dedemizle yan yana çok sayıda çerçeveli fotoğrafı ziyaretçiler için Mayana Kültürevimin duvarlarındadır. 19 Mayıs’ta ve 30 Ağustos’ta eğer Mustafa Ardal ağabeyimin veya kardeşi Ziya Ardal’ın torunlarından her kim anma programımıza katılmak isterse, Zümrüt Rize gazetesinde yayınlanan bu yazımı davet kabul etmelerini rica ediyorum.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI