Bugun...
Bizi izleyin:


Filozof Sosyolog


Facebookta Paylaş

Siyasete atılan cesur kadınlarız biz!
Tarih: 16-05-2018 10:28:00 Güncelleme: 16-05-2018 10:31:00Değerli okurlarım,
Efendim merhabalar,

Yaptığım araştırmalara istinaden diyebilirim ki, Cumhuriyet tarihinden günümüze kadar incelediğimizde görüyoruz ki Rize tarihinde,tek bir kadın dahi milletvekili olmamış, 5 Aralık 1934 yılında rahmetli Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK`ün,biz kadınlara bahşettiği SEÇME VE SEÇİLME HAKKIMIZA nail olamamışız. Yani kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle ilkkez hepimiz ortak bir noktada buluşuyoruz. 
Evet yanlış duymadınız. Rize gibi devlet erkanı çıkaran, Siyaset Okulu olması gereken bir il, markalaşmış bu şehirde tek bir kadın vekil çıkmamıştır. Neden diye sorguladığımda mantıklı bir sebep bulamadım açıkçası..
Oysaki, Rize kadını ne kadar güçlü, ne kadar, donanımlı, ne kadar eğitimli, ne kadar bilinçli, özgüveni yüksek, mert, zeki, akıllı, mantıklı, girişken, eğitimli, siyasetten anlayan ve tabiki de bir çok erkeğe taş çıkaran cinsten.. Tam Osmanlı kadınıdır.. Kim ne derse desin bu gerçeği hiç kimse değiştiremez. Karadeniz kadını böyledir. Aslında biz kadınların doğasında bu var. Nereli olduğunun da pek bir önemi yoktur aslında. Evrendeki her kadının bilinç altı böyle çalışır. Mizacımız böyle. 
Bu çok büyük bir lütuftür. Durum böyleyken Rize'de kadın siyasetçi olmaması büyük açıktı bana göre. Potansiyel var ama ileri bir adım atan yoktu. Çünkü başka işleri güçleri, başka yorgunlukları, başka dertleri vardı. Kimi, köylerde, kimi zamanı geldiğinde çay bahçelerinde çay keser, kimi inek eder, kimi büyük şehirlerde, kimi geçim derdinde, kimi siyasette ama hep erkek egemenliğine takılmış, kimi *cam tavan sahibi.. Malesef işin can alıcı kısmı da bu işte.. 
Lütfen erkekler bu reel görüşlerimden dolayı kızmayınız bana.. Cam tavan özellikle SOSYOLOJi`de kullanılan terimlerden biridir. Yapılan araştırmalara göre bu sadece Türkiye` de değil, dünyanın en gelişmiş G8 ülkelerinde dahi böyledir. 
* CAM TAVAN: Kadınların ve azınlıkların belirli noktalara gelmesini engelleyen, yasal olmayan, fakat varlığı da ispatlanamayan sanal cam tavandır. 

Cam tavan engeli daima vardir. Yani kadınlarımız mesleki anlamda ilerlemek, kariyer yapmak isterler ama malesef önünde hep bir engel vardır, zıplamak ister, gökyüzü gözükür fakat kafası hep çarpar,canı acır , çünkü cam tavan(sanal) vardır, yani psikolojik, sosyolojik , biyolojik ve kültürel sebepler hep kadınların gelişimine balta vurmuş, mobing uygulamıştır. 

Tek suçumuz onlardan farklı olmaktı.. Farklı düşünce yapısına sahip olmamız, iş bitiriciliğimiz, keskin zekamız, okuma merakımız, azmimiz daima bir adim öndedir.. işte hazmedilemeyişimiz de bundandır. Böyle düşünmek kimseyi feminist yapmaz bunu da belirtmek istiyorum. Malesef ATAERKIL bir toplumda yasiyoruz..Bu ayrı bir konu. 
Kadınların sıkıntıları, sorunları, uğranılan şiddetler istatistiksel olarak ortadadır. Bu da ayrı bir konu. 
Gelelim 15 Temmuz 2016`ya... Sorarım size o vatan hainlerinin darbe girişimine kalkıştığı o gece ve daha sonrasında 15 Temmuz nöbetinde, kadınıyla erkeğiyle vatanımız için canla başla savaşmadık mı?? Gece gündüz nöbet tutmadık mı, Reis,ne zamana kadar dediyse, ne yapmamızı istediyse milletçe aynen yapmadık mı? Kadınıyla erkeğiyle meydanlarda değil miydik??
Demekki neymiş??
Siyasetin de, vatan için savasmanın da, politikanın da KADINI ERKEĞİ YOKMUUUŞŞ !!!
Aynı şeyi cephede de KURTULUŞ SAVAŞI'nda yaşamadık mı? NENE HATUNLARI ne çabuk unuttunuz?? 
Düşündüm taşındım. 10 senedir Rize`de yaşayan ben yani JALE KAZDAL, neden Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN beyefendinin, Sn. Reis`in yani Sn. Başkan`ın yanında, partisinin mutfağında yer almıyorum. Neden bu engelli bedenimi vatanım, milletim, bayrağım ve devletim için, uğruna harcamıyorum. Neden "ÖNCE VATAN", Sonra Rizem deyip kolları sıvayıp, gücümün yettiğince, sağlığım elverdiğince "BEN DE VARIM"demiyorum??? diye düşündüm... Geçen sene Nisan ayında,gidip üye oldum. Aktif olarak görev almak istedim. Üst üste sağlık sorunları yaşadım.. Yalan yok. .. 
Bu sene 24 Haziran 2018 erken seçimlerin olması kafamda yanan ampulün ışığını arttırdı."İşte bu!" dedim. Son gün diye bildiğim gün apar topar, (daha sonradan zamanı uzatılan) gidip başvurdu. Kendimi Afrin`e giden askerlerden biri gibi hissettim. Koltuklarm kabardı.. Rizemde belki de RİZE TARİHİNDE VE RİZE ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI