Bugun...
Bizi izleyin:


Filozof Sosyolog


Facebookta Paylaş

Haydi RİZE var mısın?
Tarih: 08-02-2018 09:08:00 Güncelleme: 08-02-2018 09:08:00


 


Kaçımız kitap okuyoruz??

Peki kaçımız SOSYOLOG ve SOSYOLOJi terimlerinin manasını doğru olarak biliyoruz?

Kısaca değinmek istiyorum.

Sosyoloji ya da Toplum Bilim, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalına denir.

Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar, sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden, küresel (global) sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır.

Sosyolog yada toplum bilimci; bunlari araştıran, inceleyen, gözlem, deney ve ankete dayanan alan çalışmaları yapan, sebep ve sonuçlarını bulan ve asıl görevi çözüm üretmek olan bir bilim adamına denir.

Sosyolog yani Toplum Bilimci olabilmek için de, dört (4) yıllık Fen - Edebiyat Fakültesi SOSYOLOJi bölümünden mezun olmanın yanısıra; **okumayı bilmek, öğrenmeye açık olmak, sorgulamak, muhakeme etmek, düşünmek, toplumsal olay ve olgulara karşı daha hassas ve duyarlı olmak, endişelenmek, empati kurabilmeyi başarmak, görebilmek, duyabilmek, hissedebilmek ve çözüm üretebilmek gereklidir.

Kuran-ı Kerim ilk olarak "ikra" yani "oku" ile başlar.

Bunun bilincinde olan her birey mutlaka okur.

**Okumayi bilmek, kağıt olarak yazılmış ve basılmış materyalleri , dokunarak, hissederek , görerek kitap olarak okumak değildir.

Okumayi bilmek, aynı zamanda gökyüzünü, manzarayı, olgu ve olayı, mensubu olduğu dini ve vecibelerini, fotoğrafı, doğayı, resim sanatını ve alemleri, hayatı ...vb. okuyabilmek, sorgulayabilmek ve yorumlayabilmektir.

 

Okuyan kişi analitik düşünür, betimler, yorumlar, çözer, anlar, öğrenir ve öğretir ...

Görüldüğü üzere, hepimizin yakındığı bir konu olan "eğitim şart"!! bilincini oluşturmak ve "eğitim şart" artı(+) "kitap okumak şart" bilincine doğru kayma gerçekleştirebilmek belkide biz sosyologların ilk yapması gereken bilinçlendirme çabası olmalıdı diye düşündük ve bu sebeple Facebookta, SOSYOLOGLAR SOKAĞI grubumuzda hasbel kader bu siniftan oldugumuz icin, bir "Kitap Okumayi Sevdirme Kampanyası" başlatalım dedik..

 

Çeşitli Kamu Spotlarının, zeminini hazırlamaya vesile olan, Sosyolog olan yada olacak ogrenci kardeşlerimizi ve sosyolojiye ilgi duyan tüm bireyleri, kurdukları grup çatısı altında toplayan, Sosyologlar Sokağı Kurucu Yöneticileri Sayın Hasan Odabaşoğlu ve esi Sayın Hilal Odabaşoğlu hanımefendi başta olmak üzere, yönetimdeki değerli meslektaşlarıma ve tabiki değerli üyelerimize de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Sosyologlar Sokağı`nda; Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Edebiyat, Bilim, Sanat, Aile, Toplum, Kentleşme, Medya, Çevre Bilinci, Hukuk, Ekonomi, iletişim ve Din alanlarında ve güncel konularda paylaşımlar yapmakta, sorunları tartışmakta ve çözüm aramaktayız.

Bununla birlikte çeşitli Projeler üreterek Toplum Bilinci oluşturmaya çalışıyoruz.

Mesela; Türkiye genelinde "Kitap okuma ve kitap okumayi sevmeyenlere sevdirme etkinligi" başlattık.

Çünkü; kitap okumamak bir eksikliktir.

Kitap okuyan birey bilinçlenir, kişiselleşir, haklarını ve vatandaşlık görevlerini bilir, topluma karşı duyarlılığını daha da geliştirir, sağlıklı düşünceler üretmeye ve görmeye başlar, beyin kapasitesini artırır, farklı dünyaları ve canlıları keşfeder, gözünü açtığı topraklar dışında hayatlar olduğunu da öğrenir , cesaretini bilgisiyle donatır, çevresindeki insanlari seçerek daha nitelikli olanların arasında yerini alır, zaman katillerine taviz vermez ve kesinlikle daha iyi bir birey olmaya adım atmış olur.

Toplumumuzda kitap okumaya karşı oluşan önyargıyı, hiç bir zaman anlamış değilim.

Oysaki kitap, apayrı gezegenlere giden serüvenlerin ulaşımı sağlayan aracıdır, yakıtıdır; keşfedilecek yeni alemlerin rehberidir.

Bu bağlamda kimler, neyi, ne kadar yapabilir, neye göre, kime göre ne yapılabilir diye önce bunun fizibilite etüdünü gerçekleştirmek adına, alan çalışması olarak "Anket Tekniği" kullanarak mini bir araştırma yaptık.

Tüm Türkiye bu etkinlikte , klavye karşısında seferber oldu. Ancak bu hayali gerçeğe dönüştüren sadece ADANA oldu.

Adana Proje yöneticimiz ve aynı zamanda Sosyologlar Sokağı Yöneticimiz olan, Projeyi aktif olarak hayata geçiren, çalıştığı iş yerinde anlayisli patronunun destekleriyle kitap standları kurarak, yavaş yavaş büyüten Muhtesim beyefendiye, Eğitim gönüllüsü, kitap okuma sevdalısı yoneticilerimiz Seher TEMEL, Aynur YAZICI ERDEN(Rizeli) hocalarimiz ve nacizane bendeniz, kitap gonderme inceligi gostererek katkıda bulunmaya çalıştık.

Bir taraftan Sosyoloji Eğitimi alırken, bir taraftanda çalışan Sayın Muhteşim TURHAN beyefendiye sonsuz teşekkürlerimizi iletmeyi bir borç biliriz.

Muhteşim TURHAN beyefendi, çocuklara kitap okumayı sevdirmiş, okumayı bilmeyen bir abimize de okumayı öğreterek, kitapları sevmesini sağlamış , eğitime katkıda bulunmuştur.

Keşke herkes Muhteşim beyefendinin duyarlılığında olabilse.. Keske herkes birbirine okumayı sevdirse ve okuma alışkanlığı kazandırsa......

Keşke... Bu şekilde bir aktivite neden Rize' de yok?

Neden Rize'de, çeşitli mekanlarda okumayı özendirici teshir alanlari yok veya sokaklarda kitap stantları kurulamıyor?

Neden herkes birbirine kitap hediye etmiyor? Neden kimse kendini geliştirmeye çalışmıyor ve bilinçli toplum yaratma konusunda katkıda bulunmuyor?

Lafa gelince toz kondurmuyoruz Rizemize, o zaman neden okuma oranımızı yükseltmiyoruz?

Tamam ara-sira, Kamu kurum ve kuruluşlarının düzenlemiş olduğu , genellikle ogrenciler arasında , odullu kitap okuma yada hızlı kitap okuma yarışmaları oluyor ama özendiricilik açısından yeterli oldugunu hiç düşünmüyorum .

Açıkçası Türkiye Cumhuriyetinin Başkomutanının memleketine bu durumu hiç yakıştıramıyorum .

Devlet Erkanı çıkaran Rizemizin kitap okuma oranında da lider olmasi gerekiyor.

Ama (sözüm meclisten dışarı) kahvehanede oturup çeşitli malum oyunlardan oynayıp , onun bunun hakkında kritik yapacaginiza kitap alın okuyun, birbirinizle kitap değişimi yapın desek , uzaylı görmüş gibi bakanlarını olabilir.

Kitap okuyan ve okumayan yetişkin insan istatistiği alsak , erkeklere nazaran kadınların oranı kısmen daha yüksek çıkabilir .

Var mısınız yarışmaya ???

Bakalım kadınlar mı daha çok kitap okuyacak, yoksa erkekler mi??

Haydi Rize !!!

Gelin birlik olalım ve kitap okumaya, okuduğumuzu irdelemeye, düşünmeye, anlamaya ve sonuçlar çıkarmaya çalışalım..

Bir Platform kuralım ve bir konu belirleyip o konu hakkında ya da okuduğumuz kitapların konusu dahilinde münazaralar yapalım.

Kitap okuma festivalleri yapalim.

Hamsi festivalimiz kadar, kitap okuma festivalimizle de ön plana çıkalım.

Ne dersiniz iyi olmaz mı ??

Sonuna kadar okuma sabrını gösteren değerli okurlarıma çok teşekkür ederim Sevgilerimle..


 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI