Bugun...
Bizi izleyin:


Filozof Sosyolog


Facebookta Paylaş

En büyük zenginlik sağlıktır...
Tarih: 22-11-2018 11:02:00 Güncelleme: 22-11-2018 11:02:00Daha önceki yazılarımda da paylaştığım gibi, özellikle sağlık konusunda hassasiyetim var. Kendimden pay biçerek, sağlık sorunları olan kişileri ve toplumumuzu elimden geldiğince faydalı olmak adına aydınlatmak, yaşanmış gerçeklerle yüzleştirmek istiyorum. Bu önemli gerçek, malesef ki her türlü hastalık için kullandırılan,
Kortizon gerçeği'dir. 

Doktor değilim, sağlıkla ilgili herhangi bir tıbbi eğitim de almadım ama yıllardır hastalıklarla mücadele eden, dolayısıyla sürekli araştıran, okuyan, kısaca kadrolu hasta diyebileceğimiz, yaşadıkça öğrenen,  edindiğim tecrübelerle bilgi sahibi olan biriyim.
Gelelim benim kemiklerimi mahveden, özellikle kalça kemiklerimi çürüten/öldüren KORTİZON'un zararlarından ve kortizonun ne işe yaradığından bahsetmeye.

Kortizon, böbrek üstü bezi kabuğunun salgıladığı hormonlardan biridir, kortikosteroid sınıfında yer alan anti-alerjik, immünsupresif (bağışıklığın baskılanması) ve anti-enflamatuvar (iltihap kurutucu) bir hormondur. 

Pek çok ciddi rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir. 
Özellikle astım ve alerji ataklarının kontrol altına alınmasında oldukça faydalıdır. 
Deri rahatsızlıkları, 
ülseratif kolit, 
sedef hastalığı,
 egzama, 
artrit, 
alerjik bozukluklar gibi önemli hastalıkların tedavisinde kortizon içeren ilaçlar kullanılmaktadır. 
Artritten astıma kadar çoğu inflamatuvar (iltihap) hastalığın tedavisinde etkili olan bu hormon, kanserle mücadelede de hayat kurtarıcıdır ama  malesef Kortizon tedavisi gören hastalarda kemik yıkımı başlar. Bu nedenle, kortizonun kalsiyumun bağırsaktan emilimini azaltarak osteoporoz rahatsızlığına sebep olma riski vardır. Yani benim birebir  yaşadığım risk gibi.


Kortizon ilaçları, hapları kremleri yanı sıra; hele de kortizon iğnesi kullanırsanız, enjekte edilen ilaç, vücudunuzda kalıcı bir hasar bırakmış olabilir. Kortizon iğneleri vücuttan tam anlamıyla atılamazlar çünkü yapay kortizonun yanı sıra biraz önce bahsettiğim gibi vücudumuzda da doğal olarak kortizon üretilmektedir.
Kortizon tedavisinin bilinen bazı yan etkilerini biraz araştırırsanız; 
vücutta tuz ve su tutulumuna bağlı ödem, 
tansiyon yükselmesi, 
böbrek ve kalp yetmezliği, 
kemik erimesi, 
hipotiroid, 
kas kütlesinin azalması, 
özellikle omuz ve bel çevrelerinde yağ birikimi, 
kan şekerinde dengesizlikler, kan şekerinin yüksek seyretmesi ve şeker hastalığı, 
karaciğer yetmezliği ve siroz, 
mide asidinin artması ve midede ülser oluşumu, 
ülseratif kolit, 
divertikülit,
lens bulanıklılığı ve glokom, 
peritonit, 
epilepsi şeklinde sıralanabildiği makalelerde yazar.

Şahsi fikrimce, doktorunuz kortizonlu ilaçlar verse dahi; (belki sizde de) kortizona karşı alerji ya da hassasiyet olması ihtimalini aklınızdan hiç çıkarmadan, bu konuda lütfen doktorunuzu uyarın ve kendinizi/bedeninizi takip edin, gözlemleyin derim. 
Ben öyle yaptım aslında. 2016 Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında RTEÜ E. A. Hastanesinde, bel fıtığı, sinir sıkışması, sinir yapışıklığı, kanal darlığı,  beldeki omur kemiği çökmesi ve kist ameliyatları sonrası doktorlarımın tavsiyesi üzerine, kortizonlu ilaçları önerildiği şekilde kullandırıldığım zaman, diabet hastası olmamın dezavantajıyla şekerimin çıkması hatta beni komaya sokması dolayısıyla ve malesef ağrılarımı arttırması, yürüyememe nedeniyle hemen doktorumla irtibata geçmiştim. Ama nedense doktorumu inandıramadım, yan tesiri binde bir olur, milyonda bir olur diyerek geçiştirmişti ve seninkisi "PSİKOLOJİK AĞRILAR, PSİKİYATRA GİT" diyerek başından atmıştı beni.. Israrcı olunca da mecbur kesmişti kortizon kullanımımı.. 
O günlerin bana bıraktığı mirası malesef şuan yaşadığım gerçeklerle yüz yüze gelince çok daha iyi anladım.
Trabzon KTÜ FARABİ Hastanesi İmmünoloji-Romatoloji Servisinde 31 Ekim - 19 Kasım 2018 tarihleri arasında yatınca öğrendim ki, malesef yıllar önce bana zorunlu olarak kullanmam gerektiğine inandırıldığım, kullandırılankortizon yüzünden !! şuan sağ-sol-ön-arka kalça kemiği çürümesi/ölmesi dolayısıyla kemik hücrelerimi kaybetmeye başladım. 
Doktorumun bana dediğine göre; yaşım genç olmasaydı malesef KALÇA PROTEZİ TAKILMASI söz konusu olduğu ancak genç olduğum için ağrılı yaşantımı 50'li yaşlara gelinceye kadar ya çekmek zorunda olduğumu; ya da mecburen duruma göre genç yaşta ameliyat olmak zorunda olduğumu söyledi. 4 ay sonra tekrar MR ve röntgen çekilecekmiş, takip altına aldı.  
Doktorum "Hareket etmekten kaçının, yürümemeye çalışın, fazla ayakta kalmayın ve yorulmayın, kilo almamaya dikkat edin ve ASLA VE ASLA KESİNLİKLE KORTİZON KULLANMAYIN vb..gibi uyarılar yaptı. Çünkü bunun ilaç tedavisi yok, dinlenmekle de geçmez" dedi.,

Bundan ve diğer bulunamayan hastalıklarımdan dolayı ileri tetkik için büyükşehirlere yönlendirildim.
Benim başıma gelmez demeyin. O yüzden dikkatli olun istedim. Ben çektiğim ağrıları ve acıları çok iyi biliyorum. Ben çekiyorum kimse çekmesin istedim. Vicdanım rahat etmediği için bu yüzden yazma gereği hissettim.  
Benzer sıkıntıları narkotik ilaçlarda da yaşadım. Örneğin; sinir sistemine direk etkisi nedeniyle yürüyememe, yürüme ve konuşma bozukluğu, artan ağrılar, yorgunluk, vesaire .. gibi şeyler yaşadım.
İlaç kullanımı ciddi bir durumdur, hiç ummadığınız bir ilaç dahi yan tesiri ile sizi daha da hasta edebilir. İlacı doktora danışarak kesip, durum değerlendirmesi yaparak, yan tesiri olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.
Son olarak şunu diyebilirim ki; devletimizin bizlere sunduğu e-devlet ve Sağlık Bakanlığının katkılarıyla kullanımımıza sunulan e-nabız gibi  modüllere/sitelere girip, kendinizle ilgili bilgileri paylaşarak, acil durumlarda, sağlık personelinin bilgisi olması açısından, hem onlara yardımcı olabilir, hemde  tetkiklerin hızlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.
Herkese sağlıklı günler temenni ederim.
Saygılarımla, 
-- 
Jale KAZDAL
 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI