Bugun...
Bizi izleyin:


Filozof Sosyolog


Facebookta Paylaş

Bu tuzağa düşmeyin!
Tarih: 12-02-2018 12:55:00 Güncelleme: 12-02-2018 12:55:00"Ay yaşasın, ne güzel, yuppi, oley, ahh, ne alsam, ne yapsam, nelerden hoşlanır ki?? ....." diyenleriniz var biliyorum. Özellikle de gençler... Genç aşıklar, ergenler... 

Evet 14 Şubat SEVGİLİLER GÜNÜ yaklaşıyor. Yani, günümüzde Yahudi ve Hristiyan "Para Tuzaklarından"  biri  daha... Para harcatma, tüketici toplumu yaratma, sömürülmeye razı toplumlar yaratarak," kendilerinden olanlar hariç" geri kalanlarını "aptal" yerine koydukları uydurmalarla, rant sağladıkları köleleştirme tuzaklarından biri daha yaklaşıyor.... 

Vah vahh.. Nasıl da kandırılıyoruz ve resmen hipnotize olmuş gibi direk para harcamaya yönelik planlar yapıyoruz öyle değil mi? Hepimizi zombileştirdiler malesef.. Hemde manevi değerlerimize duygu sömürüsü yaparak, maddi gücümüzü elimizden alarak.. 

Bizlere de,  bile isteye, kendi rızamızla kabullendirerek, psikolojiyle ilgilenen herkesin mutlaka bildiği ve emin olduğu, ortak kanaati "ÖĞRENİLMİŞ  ÇARESİZLİK  " gibi, bizler de eğer o günlerde kutlama yapmazsak, hediyeler almazsak, planlar kurmazsak kendimizi kötü hissettirecek duygusal çöküntüye uğratarak yaptılar bunu. 
Yok "SEVGİLİLER GÜNÜ, ANNELER GÜNÜ, BABALAR GÜNÜ, yok DÜNYA KADINLAR GÜNÜ, vb"... Aslında bir gün değil, hergün bu değerlerimize önem verip sahip çıkmalıyız. Biz zaten bu değerleri iyi bilen bir toplumuz. Onlar gibi, önce "baş kaldıran, farklı düşünenlerin başlarını kesip, sonra da "GÜN" olarak kutlamıyoruz. 
Tuzağa düşme ey genç nesil!! 
******

Bakın sizlerle SEVGİLİLER GÜNÜ nereden ortaya çıkmış birazcık bahsedeyim... Okuyun, düşünün, doğru algılayın ve kararınızı kendiniz verin. 
****

Sevgililer Günü'nün Öyküsü

Aziz Valentine'ın öyküsü III. Yüzyıl'dan gelir. O dönemde Roma tahtında İmparator II. Claudius vardı, "Zalim" adıyla tanımlanan Claudius aşırı savaş ve askerlik tutkunuydu, her yetişmiş erkeğin muhakkak asker olmasını istiyor ve kimseye göz açtırmıyordu.


 EVLİLİĞİ YASAKLADI 
Öylesine ileri gitmişti ki, askerliğe engel oluyor düşüncesiyle evlenmeyi dahi yasakladı. Gençler şaşkındı, kimse sevdiği ile beraber olamıyor, Roma kenti sayısı gittikçe artan ve uzak ülkelerde ölen sevgililerinin ardından ağlayan kadınlar ve kızlarla dolmuştu. Kısacası aşk yasaklanmıştı. Bu sıralarda İmparator tüm Romalılar'ın 12 tanrıya tapmalarını aksi şekilde davrananların ve özellikle de Hıristiyanlar'la ilişkiye girenlerin ölümle cezalandırılacaklarını emretti. 

Bu emre uymayanların arasında Aziz olarak kabul edilen filozof Valentinus'da vardı, gezerek dinsel vaazlar veriyor ve İmparator'un hatalı olduğunu anlatıyordu. Sonunda yakalandı ve hapse atıldı. Valentinus'un hapiste olduğu günlerde yaşananlar efsaneye dönüşerek günümüze kadar ulaşmıştır. 

GÜZEL JULİA VALENTİNUS'A GİDER 
Hapishaneyi korumakla görevli gardiyanın kızkardeşi Julia'nın gözleri doğuştan görmemektedir, gardiyan Valentinus'un anlattığı İsa ilgili öykülerin arasında körlerin gözlerinin açıldığını öğrenince, kardeşini gizlice Valentinus'un yanına getirir. Julia çok güzel ve zeki bir kızdır. Günlerce beraber olurlar, Valentinus ona Roma tarihini, doğanın yapısını, aritmetiği ve Tanrı'ya yönelmeyi öğretir. Julia, dünyayı Valentinus'un anlattıklarıyla görür, onun bilgeliği ile aydınlanır, güçlenir ve teselli bulur. 

Bir gün sorar;
- "Valentinus, Tanrı gerçekten dualarımızı duyar mı?"
Aziz gülümser;
- "Evet, herbirini."
Julia;
- "Her sabah ve her gece ne için dua ettiğimi biliyormusun? Görebilmek için dua ediyorum, senin bana anlattıklarını görmeyi çok istiyorum.",
Valentinus;
- "Tanrı bizim için en iyi olanı yapar, yeter ki buna inanalım." 
Julia, yere diz çöker ve;
- "Böylesine inanmak istiyorum, yardım et."
Beraberce duaya başlarlar. Birden hücrenin içersi altın renkli bir ışıkla aydınlanır ve Julia haykırır; 
- "Valentinus, görüyorum, görüyorum." 

14 ŞUBAT'TA ÖLDÜRÜLÜR 
Valentinus duaya devam etmesini söyler. Ertesi gün Valentinus'un ölüm emri gelir, Aziz Julia'ya son bir not yazar, Tanrı'ya hep yakın olmasını öğütler ve notun altını "Senin Valentine'ından" diye imzalar. Mektup, ertesi gün Julia'ya ulaşır, o günün tarihi 14 Şubat 270'dir. Valentinus, sonradan Papa I. Julius tarafından "Porta Valentini" adı verilen bir kemer kapısının altına gömülür (Şimdi orada yani Roma'da Praxedes Kilisesi vardır.) 

Julia, mezarın yanına pembe çiçekler açan bir badem ağacı diker. Günümüzde sevginin ve dostluğun simgesinin badem ağacı olması buradan kaynaklanır.

GENÇLERİN İLK CİNSEL DENEYİMİ 
İşin aslına bakılırsa, 15 Şubat tarihi Roma tanrıçalarından Februata Juno adına yapılan kutsama töreninin günüdür; birbirleriyle ilk kez cinsel ilişkiye girecek gençlerin adlarının yazıldığı parşömenler, o gün tanrıçaya sunulurdu. Papalık daha sonra yasaklanan bu geleneğin yerine, azizlerin adlarının yazılı olduğu listeleri sergilemeye başladı. 

Biz yine Roma'ya dönelim. 15 Şubat'ta kutlanan gençlerin aşk festivalinin özgün adı Lupercalia'dır, geleneksel olarak hediyeler verilirdi. Kuşların çiftleşme döneminin başlangıcı kabul edilen Şubat ayı döneminde, gençler de onları örnek alarak eşleşirlerdi. Hıristiyanlığın güçlenmesinden sonra, Pagan inançları yasaklandı veya yerlerine Hıristiyan versiyonlar getirilmeye başlandı. Aziz Valentine Hıristiyanlığın simgesi olan sevgi ve evlilik kuramı ile kişiselleştirildi, onun Lupercalia Festivali'nin arifesinde öldürülmüş olması iyi bir raslantıydı, böylece Roma'nın bereketlilik ve döllenme kutsamalarıyla, Hıristiyanlığın evlilik ve çoğalma ilkesi bütünleştirilmiş oldu. Amaca ulaşılmıştı.

Günümüzdeki yorumuyla "St Valentine" yani Sevgililer Günü, Roma'daki gibi sevenlerin birbirlerine sevgilerini Valentinus'un son mesajında olduğu gibi küçük kartlar ve hediyelerle sunmaları şeklinde kutlanmaktadır. Aslında kökende yine birleşme, bütünleşme ve çoğalma güdüsü yani bereketlilik vardır. 
Aynı zamanda da, Tanrısal aşkla, dünyasal aşkın birleştiği yer, Julia'nın öyküsünde olduğu gibi birleştirilir. 
Ama ilginçtir ki, aşkı yasaklayan bir despotun binlerce yıllık anısı, Kozmik Şakacı'nın oyunuyla artık aşk yüzünden akla gelmektedir. 
​...​

​*********

 İLGİNÇ 14 ŞUBAT İNANIŞLARI :

   Romalılar döneminde kadınlar aşk mektupları yazar ve bunları bir vazoya koyarlardı.Erkeklerde mektupların üzerine isimlerini yazarlardı.Böylece çiftler aşklarını ilan etmiş olurlardı.
   İngiltere'de 14 Şubat'ta tahtadan aşk kaşıkları yontulur ve üzerlerine kalpler,anahtarlar,kilitler çizilir.Bu desenlerin anlamı şudur:Sen kalbimin kilidini açtın
   İtalya'da kadınlar daha gün doğmadan kalkıyor ve perncereden bakmaya başlıyorlardı.Çünkü dışarıdan geçen ilk erkeğin hayallerinin prensi olacağına inanıyorlardı.

   Son olarak bir modern zaman inanışı.Sevgililer gününde radyo ya da tv de ilk duyduğunuz karşı cins ismi evleneceğiniz kişinin ismi olur.

******

Şimdi anlıyor musunuz???? 

Değerli Gençler, 

Değerli insanlar, 

Değerli halkımız, 

Sevgililer Günü aslında bizim kültürümüzle, bizim inanışımızla ilgisi olmayan, özendirilmek suretiyle kültür yozlaşmasına sebep olan, beynimizi yıkayarak, subnimimal mesajlarla bilinçaltımıza, bir bir, yıllarca oya gibi işleyerek, kanımıza girdiler. Yeter artık! Dur demenin vakti, geldi de geçiyor bile.. 

Özümüze dönelim. Bize ne Roma  mitolojisinden arkadaşlar.. Lütfen araştırma yapıp, okuyup, öğrenip, doğru algılayıp öyle yaşayalım. 

Unutmayın;

Sevene sevilene hergün sevgililer günü.

 


-- 
Jale KAZDAL
jalekazdal53@gmail.com

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI