Bugun...
Bizi izleyin:


Dilek ONAY CAN


Facebookta Paylaş

Bir “ER” BAKAN vardı
Tarih: 20-07-2015 17:05:00 Güncelleme: 20-07-2015 17:08:00


Bugün Kıbrıs Barış Harekatı'nın 41. yıl dönümü..Kıbrıs Adası’ndaki Müslüman Türk’lere yapılan zulme tarihte bugün son verildi..Bugün büyük gün;

 "O" tarihte Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent Ecevit idi ama harekatın mimarı (İngiliz belgeleriyle bile kanıtlanmış)   Milli Görüş lideri  Prof.Dr.Necmettin Erbakan’dı..Merhum Erbakan hoca’nın  işaretiyle 20 Temmuz 1974 ‘te Ada toprakları bizim elimize geçti,Milli bir zafer elde ettik..

 

20 Temmuz 1974’e dönelim

Kaynak (www.yenidevir.com.tr)

 Erbakan Başbakan Vekili olarak Bakanlar Kurulu’nu toplar. Görüşmeler yapılır. Bu arada Ecevit’te telefonla acele çağrılır, yeni görüşmeler neticesinde konu, Milli Güvenlik Kurulu’na götürülür. 

 MGK toplanır. MSP kanadından Erbakan ve İç İşleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk’ün de katıldığı toplantıda; Oğuzhan Bey söz alarak, daha evvel Partinin Genel İdare Kurulu’nda aldıkları karar doğrultusunda Kıbrıs’a çıkartma yapılması gerektiğini, bunun dışındaki gelişmelerin Rumlara taviz vermek anlamına geleceğini söyler. Bu fikri Erbakan Hoca da destekler. Ancak Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve Başbakan Ecevit fikre karşı çıkar. Ecevit, üçüncü garantör devlet olarak; konuyu İngiliz Başbakanı Wilson’la görüşmek üzere “Londra’ya gideyim” der. MSP kanadı itiraz etse de, bu fikir MGK’da kabul edilir. Erbakan Hoca, her ihtimale karşı Oğuzhan Bey’in de İngiltere’ye gitmesini sağlar. Londra heyeti Esenboğa Havaalanı’ndan uğurlandıktan sonra, Bakanlar da kendi makamlarına dönerler. Ancak Erbakan Genel Kurbay Başkanı Semih Sancar ve bazı komutanlarla havaalanında bir araya gelir. Erbakan komutanlara, Ecevit’in İngiltere ziyaretinden sonuç alınamayacağını, Başbakan vekili olarak Kıbrıs’a çıkartma yapılması mecburiyetinin olduğu fikrini açıklar. Zaman kaybetmeden, mübarek gündür diyerek Cuma sabahı adaya çıkartma yapılmalıdır der. 

 Sancar Paşa şu cevabı verir: “Allah sizden razı olsun. 13 senedir haysiyeti Makaryos tarafından rencide edilen bir ordunun kumandanıyım. Bu günleri de Allah bizlere gösterdi. Fakat hemen çıkartma emri verirsek, teknik olarak ancak Cumartesi sabahı adaya çıkabiliriz” der. Bu arada Deniz Kuvvetleri komutanı Kemal Kayacan Paşa’ya fikri sorulur, o da; “Biz Karadenizliyiz. Takalarla bile çıkarız. Yeter ki yarı yoldan geri çağrılmayalım” der.

 

Birinci Kıbrıs Barış Harekatı başarıyla tamamlanmıştır. Ancak Türk ordusu ve Hükümet ortağı MSP’nin ortak hedefi, en azından yeşil hatta kadar gitmekti. Ne var ki ABD’nin yoğun baskısı, zaten başından beri korkak tutuma sahip Ecevit’e geri adım attırmış ve yeşil hatta kadar ilerleme sağlanmadan ateşkes ilan edilmişti. 

İNGİLİZ BELGELERİNE GÖRE DE HAREKÂTIN MİMARI ERBAKAN

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan İngiliz belgelerinden de Kıbrıs Barış Harekatı’nın emrinin Başbakanı Bülent Ecevit’in değil, Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca tarafından verildi ortaya çıktı. İngiliz Arşivleri’nde yer alan dönemin belgelerini tarayan Tarihçi Doç. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, yaptığı araştırma sonucunda gerçekleri belgeleriyle gün yüzüne çıkardı. Bilgin İngiliz arşivlerinden ulaştığı belgelerde; Ankara’daki İngiliz büyükelçinin, İngiliz Dışişleri’ne yazdığı raporlar ve İngiliz Başbakanı ve kabinesinin konuyu değerlendirirken, oraya katılan devlet adamlarının konuşma tutanaklarından anlaşılıyor. Ecevit’in Londra ziyareti ve Türk ile İngiliz hükümeti arasındaki yazışmalardan da Ecevit’in harekat konusunda isteksiz davrandığı ve savaşa girmeden bir çözüm aradığı görülüyor. Belgelere göre Kıbrıs Harekatı’nın yapılmasında, Necmettin Erbakan daha aktif ve istekli. Ecevit’in ise savaşa yanaşmadığı görüntüsü ortaya çıkıyor. Dönemin İngiltere Büyükelçiliği’nden giden raporlarda Erbakan’ın Genelkurmay ile aynı çizgide ve harekâtın gerekli olduğunu, niyetinin tüm Kıbrıs’ın alınması olduğu belirtiliyor.

 

 

Netice itibariyle 1974 yılı yaz aylarında Kıbrıs’ta biz zafer kazanılmıştı. Artık oradaki Müslüman Türk Halkı katledilmeyecekti ve daha sonra kurulacak KKTC ile bağımsız bir devlet olacak, ancak batı her zamanki bağnaz tutumuyla bu yeni devleti tanımayacaktı.

Kıbrıs’ta 1974 yılında bir destan yazılmıştır. Bu başarının altına Yüce Türk Milleti, Kahraman Türk Ordusu ve Malazgirt’ten tutun da İstanbul’un fethine, Kurtuluş savaşının kazanılmasına kadar azimli ve cesur tutumuyla Milli Görüş harekatı imza atmıştır. Milli Görüş her platformda, kaynağını yüreğindeki imanından alarak mücadelesine devam etmiş ve edecektir. (www.yenidevir.com.tr)

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak’ın açıkladığı gibi bugün ,Kıbrıs Barış Harekatı’ndaki ruh ve şuurun gelecek nesillere aktarılabilmesi için 20 Temmuz Milli Bayram ilan edillmeli...

 

Türk Milletinin Destansı Kıbrıs Barış Harekatı zaferini kutluyor, Başta Prof.Dr.Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit ve şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz..

 

20 Temmuz'un Milli bayram ilan edilmesi umuduyla...

Dilek  ONAY CAN

 

 

yusuf KALIN / 08-06-2018 13:14

Başarmak zordur, kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyredilir.Biz senden artık bir kitap bekliyoruz...FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI