Bugun...
Bizi izleyin:


Dilek Baykal


Facebookta Paylaş

Temizliğin sadece yıkamakla olacağını sananlara lafım!
Tarih: 21-01-2016 13:06:00 Güncelleme: 21-01-2016 13:06:00


Temizliğin sadece yıkamakla olacağını sananlara lafım!

Yazım ortaya

İsteyen payını düşeni alabilir

Son günlerde dikkatimi çeken  %90 apartman kapılarındanayın belirli günleri sızan köpüklü çamaşır sulu bulaşık deterjanlı sular.

Akabinde merdiven boşluklarındaki ağır rutubet kokusu…

Sözüm kadınlarımıza!

Oturduğunuz alanı yıkamakla balkonlardan merdiven boşluklarındabir şeyleri silkelemekle temizlik yaptığını zanneden kadınlarımıza sesleniyorum kendi alanınızı temizleyip bir başka ortak kullanım alanını kirleten sözde titiz kadınlarımıza kelamım.

Bir Ülkenin geleceğini doğuran, büyüten, eğiten analarımıza sözüm artık bahçeli ev devri çoktan bitti, bir apartmanda oturabilmek insanımız için alışması gereken belki de en zor yaşam tarzı.

Bahçeli evlerden çıkıp sefer tası gibi üstüste oturulan bir devir devrimiz.

Ve bir kez daha anladım ki herşey eğitimden geçiyor .

Çocukluğumuzda ilkokullarda verilen birkaç ders vardı

Hayat bilgisi, temizlik dersi gibi tırnaklarımız kontrol edilirdi her pazartesi sınıf öğretmeni tarafından  sağlıklı yaşamak için kulaklarımızın içine bakardı öğretmen her pazartesi önlüklerimizin beyaz yakaları kontrol edilirdi kirlimi diye. Velhasıl kelam temizlik öğretilirdi gösterildi eskiden.

Temizlikten  söz açmışken asfalt değildi yollarımız yerine  Arnavut kaldırımı vardı yeni nesil bilmez onda yürümenin keyfini, görünüşünde verdiği ruh ferahlığını tatmamıştır gençlik şimdi geniş caddeler hatta çıkmaz sokaklar bile asfalt.

 Sözüm ona asfalt!

Aynı yüreklerimiz gibi paramparça, merhametsiz, karamsar, vicdan yoksunu.

Her yer delik deşik yayanın yürüyemeyeceği asfalt yollar sardı dünyamızı, düşüncelerimizi davranışlarımızı umutlarınızı gömdüğümüz sözüm ona asfalt yollar o devirle birlikte çok şeyi gömdük hayatımızda mesela!

Kadınlığın evde oturup üç beş çocuk doğurmaktan ibaret olmadığı bir devir yaşıyoruz  bir çorba yanında kuru fasulye  pilav ortamını çoktan geride bırakmış bulunmaktayız,

Hayat müşterek sözü  çoğu ailelerde hala itibar görmese de kabul edilmesi gereken bir gerçek.

Devletimiz mahallelerde açmış oldukları sağlık ocakları sayesinde kadınımıza her türlü sağlık imkanını tanımakta yardım etmekte ve ne büyük bir hayret ki hala buralara başvurmanın ayıp ve yanlış olduğunu düşünen  bu düşüncesini uygulayan binlerce insanımız var.

Saygıdeğer büyüklerim Belediyeler, sağlık  gönüllüleri görev sizi bekliyor!

Denetlemek sizi bekliyor.

 Bir sürü işsiz akademisyen, eğitilmiş  sağlık uzmanları, müfettişler denetçiler üniversiteliler işsizlik kuyruğunda beklemesinler yeni birimler kurulsun bu halk eğitilsin gerektiğinde cezalar kesilsin ama çok acil bunlara bir çözüm bulunsun.

Yoksa kentsel dönüşümle eski binaları yıkıp yerine gökdelenler yapılmakla  buralarda nasıl yaşanması bilmeyen eğitilmeyen bir toplulukla ancak 30 yıl ayakta kalır o bina çünkü şaldır şuldurace’ylebulaşık deterjanıyla yıkanan duvarları suyu emen rutubet içinde kalan bir binanın ömrü 30 yıldır bu böyle biline…

Bazı nesnelerin  ‘’yıkanmaması silinmesi’’   gerektiğiöğretmeli, bilinçlendirilmelikadınlarımız, insanlarımız sokaklarımız köpüklü sulardan arınmalı arabalar kapı önünde yıkanmamalı, tükürülmemeli  sokaklara ,silkelenmemeli sokağa gelişigüzel örtüler herkes bir işin ucundan tutmalı her şeyi belediyenin temizlik görevlilerinden beklememeli sadece yaşadığımız haneleri değil çevremizi  paylaştığımız ortak alanlarında el birliği ile temiz tutmalı ki bu cennet vatana sahip çıktığımıza milliyetçiliğimize vatanseverliğimize  inanalım sevgili dostlar…

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI