Bugun...
Bizi izleyin:


Bayramali Kavalcı


Facebookta Paylaş

Ramazan ayı "sabır" ayı demektir
Tarih: 17-06-2015 16:35:00 Güncelleme: 17-06-2015 16:35:00


Öncelikle tüm okuyucularımın, Mübarek ramazan-i şerif aylarını tebrik ediyorum. Çok güçlü bir sabır, muhasebe, ibadet, yardımlaşma, paylaşma, infak, barış ve kardeşlik ikliminde içerisinde bir Ramazan ayı geçirmemizi, ülkemiz ve tüm İslam Âlemi olarak Allah-ü teladan niyaz ediyorum.

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyurdu ki, ”Ramazan ayı sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cenneti aladır.”Efendimiz bir başka hadislerinde de, “Kim yalan söylemeyi ve yalana iş görmeyi terk etmezse, Allah onun yemesini, içmesini bırakmasına (oruç tutmasına) değer vermez.” demiştir.

Öyleyse oruç, içinde sabrı, hüsnü muameleyi, halim ve selim olmayı barındıran çok mübarek bir ibadettir. Ramazan Oruç’u sadece azaları aç ve susuz bırakmak değildir. Yine, Sevgili peygamber efendimiz, “Nice oruç tutanlar vardır ki, onların bundan nasipleri sadece aç ve susuz kalmaktır. Yine nice gündüz ve gece kalkıp da ibadet edenler vardır ki, onların bundan nasipleri de sadece yorgunluk, uykusuzluk ve meşakkattir.” buyurmuştur.

O nedenle, oruç ne uykuya, ne sabırsızlığa ne de öfkeye tutturulmalıdır.Eskilerde büyüklerimiz, oruçlu iken bırakın kötü söz söylemeyi, insanları kırmayı, üzmeyi, öfkelenmeyi, yalan söylemeyi, argolu konuşmayı, oruçluyken sevabı azalmasın diye öyle gündüz vakti çok uyumazlarmış. Sünnet miktarı kadar kaylule (öğlenden sonra güzellik uykusu da denir) edip kalkarlar ve beden oruçtan nasibini alsın diyerek çalışırlarmış. İftarın keyfinin ancak böyle olacağını söylerlermiş.

O halde, oruç tutmaktan maksat, sadece aç kalmak değil, vücudunuzdaki bütün organlarımıza oruç tutturmaktır. Organlarımızın oruç tutması, öncelikle kendi ahlakımızın güzelleşmesine katkı sağlaması demektir. Oruç günahlardan korunmanın bir vesilesi olduğu gibi, orucumuzun sevabını azaltacak, nefsi emare ve fiiller, hiddet, kin, haset ve husumet gibi kalbi hastalıkların frenlendiği bir ibadet ayı olmalıdır. Yoksa açlık, susuzluk ve yorgunlukla birlikte kötü davranış ve hasletlerin devam ettiği bir ay olmamalıdır. Fakat gel görün ki, günümüzde ne yazık ki, oruç denilince öfke, stres, huzursuzluk ve hele hemen her ilde iftar saatineyakın şehirlerimizde trafikte meydana gelen sabırsızlıkların ortaya koyduğu üzücü ve düşündürücü, hiçbir zaman olmaması gereken görüntüler.Bu gibi davranışlar, orucun ibadet ruhuna asla yakışmayan davranışlardır.

Oruç ibadeti, nefsin, bedenin yorulduğu ve hikmetlerin arttığı çok mübarek bir ibadettir. Ancak oruç, insanoğlunun şeytan ile giriştiği mücadelesinde kendini koruyabileceği bir kalkandır. Ve esasında oruç ibadeti, midenin terbiyesi için değil, ruhun terbiyesi için emredilmiş bir ibadettedir. Bir ay aç ve susuz kalmaktan maksat, bedenin fizyolojik terbiyesi değil, ruhun manevi terbiyesi ve eğitimidir. Hepinize şimdiden hayırlı ramazanlar diliyorum. b.a.k.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI