Bugun...
Bizi izleyin:


Bayramali Kavalcı


Facebookta Paylaş

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE MEDYAMIZ ÇOK HASSAS VE TARAFSIZ OLMALIDIR
Tarih: 16-01-2017 12:45:00 Güncelleme: 16-01-2017 12:45:00


10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü geride kaldı. Kamuoyunun en önemli bilgilendiricilerini ve bilhassa taşrada zor şartlarda görev yapan basın emekçilerini hatırlayanlarda oldu, hatırlaması gerekip, hatırlamayanlarda oldu. Rize’de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlama noktasında basın çalışanlarının bugünü hatırlayıp, kutlayanlar ve çeşitli davetler veren, kişi ve kurumlar Rize’deki gazeteciler arasında ayrım yaparak, basın mensubu ve gazete olarak kendilerine yakın olanlar, olmayanlar ayrımı yaptılar. Bu gibi ayrımlar, yapmacık ve bir kısım basınla ilişkileri iyi tutmak düşüncesini taşımaktadır.

Geride kalan 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü nedeniyle, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan, Kadın ve Medya konulu, Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber kılavuzundan her gün yaşadığımız ve birçok yazılı ve görsel medyada izlemek ve okumaktan büyük üzüntü ve endişe duyduğumuz kadın cinayetleri, ailesini katleden ve rehin alan cinnet haberlerini duymaktan psikolojimiz bozulmaktadır.

O nedenle, Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, toplumun çeşitli katmanlarında yaygınlaşması, toplumsal algının yeniden inşası için, başta Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı olmak üzere resmi kurum ve kuruluşlar, siyasi çevreler, akademisyenler ve STK’lara önemli görevler düşmektedir.

Toplumsal cinsiyet eşitliğine iden yolda medya ne yapmalı?

Medya gerek kendi iç işleyişini, gerek haber anlayışını gözden geçirip, kadı ve erkeğe eşitlikçi bir anlayış ile yer verecek strateji ve hedefler belirleyip, belirlenecek ilkeler doğrultusunda adımlar atabilir. Var olan çabaları sosyal sorumluluk projelerine öncülük etmenin ya da destek vermenin ötesine taşıyacak adımlar atabilir.

Medya, eşitlikçi yaklaşımı kendi içinde uygulayacak hedef ve stratejiler belirleyebilir. Bu sayede toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlılığın geliştirilmesine öncülük eder.

Medyadaki cinsiyetçi temsillerin dönüştürülmesi için sektörün her kademesinde görev alan ve ilerleyen süreçte çalışma potansiyeline sahip çalışanların konuya ilişkin farkındalıklarını artıracak uygulamalar geliştirebilir.

Daha nice, 10 Ocaklarda, savaşlarının, terör olaylarının olmadığı, huzurun, barışın ve kardeşliğin hakım olduğu bir dünya ve bir Türkiye’de bundan böyle ayrımcılık yapmadan, çalışan gazeteciler gününü hep birlikte kutlamak dilek ve temennisiyle.

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI