Bugun...
Bizi izleyin:


Bayramali Kavalcı


Facebookta Paylaş

ÇAYKUR 29 Nisan'da
Tarih: 27-04-2015 17:22:00 Güncelleme: 01-05-2015 13:58:00


Bu yılın kış mevsimi Türkiye’nin genelinde oldukça oynak, farklı farklı iklimlerin yaşanmasına vesile oldu. Kış mevsiminin başlangıcında meteoroloji uzmanlarının tahmini olarak söyledikleri gibi ayarı belli olmayan çetin bir kış mevsimini geride bıraktık. Mayıs ayına bir kaç gün kala Rize’nin iç kesimlerinde yüksek dağlarında kışın ortasında göremediğimiz kar yağışlarını yaşamış olduk. Fakat ne diyebiliriz ki, mülkün sahibi Mevla’mız öyle takdir buyurmuş. Hikmet ve bereketini biz bilemeyiz.

Allah’a çok şükür bu yılkı oynak iklim tablosu karşısında, çay tarımı yapılan başta Rize, Trabzon, Artvin ve kısmen Giresun illerimizdeki çay tarım alanlarında her hangi bir don olayı sonucu çay bitkisinde yanma yaşanmamıştır.

Gelelim 2015 yılı yaş çay kampanyasının açılışı ile ilgili çalışma ve gelişmelere.

Çaykur YK Başkanı ve Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlubirkaç gün önce,Çaykurbrifing salonunda 2015 yılı yaş çay kampanyası açılışı ve 3500 kişinin bu sezon işe alınması çalışmalarıyla ilgili, bölgemizden yayın yapan televizyonlarının da canlı olarak yayınladığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Genel Müdür Sütlüoğlu,”Yaş çay kampanyasını inşallah 29 Nisan Çarşamba günü açmayı planlıyoruz. Mayıs ayı ilk sürgündeki kotamız dekar başına 400 kilogramdır. Bu yılkı yaş çay toplanmasına başlangıç olarak 2011 yılında yaşadığımız duruma benzer bir durum görünüyor. Sahil ve yukarı ki kesimlerde çay hasadının birlikte gelmesini bekliyoruz. Üreticilerimizin bir kısım özel sektör uygulamalarına karşı mağdur olmaması için kotayı yüksek tutuyoruz. İkincisi ise kuru çay fiyatının sektörde yüksek tutulması içindir.” diye konuştu.

Sayın Genel Müdür Sütlüoğlu, geçen senede bu tarzdaki ciddi uygulamaları neticesinde binlerce yaş çay üreticisi özel sektöre karşı ellerinin güçlenmesi ve yüksek fiyattan çaylarını satmanın faydasını görmeye başladılar. ÇAYKUR’un bu tarz uygulamaları ile özel sektörüm bu sezon çok daha yüksek seviyelerde yaş çay alıp işleyeceği, hatta peşin para çay alımı gerçekleştireceğini hep birlikte göreceğiz. Bu gelişmenin müsebbibi, mantıklı uygulamaları ve üreticilerin menfaatine yönelik çay politikaları geliştiren, Sayın Sütlüoğlu’nun cesur uygulamalarının neticesidir.Sayın Sütlüoğlu çayı kıymetli bir ürün haline getirerek, üreticileri güçlendirmekte, özel sektörün bundan böyle üreticilerin mağduriyetlerinin olmamasına yönelik özel sektörün işleyecek çay satın alabilmek için yeni standartlar ve alternatif uygulamaları devreye koymalarına sebebiyet vermektedir. O nedenle bugün bölgede çay tarımı geçmişe göre daha rahat, daha güvenli, daha kıymetli bir ürün şeklini almaya başlamıştır. Sayın Sütlüoğlu’nun üreticilerin, bundan böyle her kampanya sezonunda huzur içerisinde çaylarını toplayıp, satmaları, vaktinde ürün bedellerini almaları, ülkedeki önemli ekonomik gelişmelere endeksli kazançlarınınher geçen yıl aratmasına yönelik yeni, yeniuygulamaları hayata geçirmesi, bu uygulamalarının sonuçlarının kısa zamanda olumlu olarak seyretmesi bölgedeki binlerce yaş çay üreticileri tarafından takdir edilmekte, beğenilmekte ve de bir hayli dua almasına vesile olmaktadır.

Genel Müdür Sütlüoğlu, bu yıl beyaz çay üretimini arttırmayı hedeflediklerine vurgu yaparak “Beyaz çay alımlarımız devam edecek. Bu yıl daha fazla beyaz çay üretmek istiyoruz. Beyaz çay artık bizim bir prestijimizdir. Çayın imparatoru, imparatorların çayıdır. Üreticilerimiz olgunlaşmaya başlayan filizlerden beyaz çayı hemen toplamaya başlayabilirler. Bu yıl kilosunu 350 TL'den alacağız. Vatandaşımız vakit geçirmeden hemen toplamaya başlasın. Vatandaşımız tazedir deyip bahçesine girmemezlik etmesin. Çay tüm bölgelerde aynı anda geleceğiiçin tarlaya erken girmeleri menfaatlerinedir. Beyaz çay için ise hiç beklemesinler. Biran önce bahçeye girip tomurcukları toplamaya başlasınlar.” ifadelerini kullandı. 2015 Yaş çay sezonunun bölgemize, ülkemize, üreticilerimize, ÇAYKUR’muza ve tüm sektöre, kazasız, üzüntüsüz, tasasız, bol bereketler ve hayırlar getirmesini yüce Mevla’dan diliyorum.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI