Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Adana çay işinde mahir il
Tarih: 17-06-2020 23:49:00 Güncelleme: 17-06-2020 23:49:00


Çay, Doğu Karadeniz’de yetişiyor ama Adana kökenli firmalar kuru çay pazarında önemli yere sahip. Bazı Adana merkezli firmalar D.Karadeniz bölgesinden çay alıp bu ilde kurdukları paketlemede bu çayları kendi isimleriyle paketleyerek piyasaya sürüyorlar.

Bu kuru çay firmalarının bir çoğu sadece paketçi firmalar. Bu firmalar çeşitli çay üreten işletmelerden kuru çay alıp
paketleyip kendi markalarıyla satışa sunuyorlar.

Bunların bazıları aynı zamanda çay ithal edip, kendi markalı paketlerindeki çayları yabancı çaylarla harmanlayıp iç piyasada satıyorlar.

Adana’daki bu firmalardan bir olan GAP çay firması da başta Eyfel çay olmak üzere kendine ait markalarıyla raflarda yerini almış olan eski bir firma. Bu firma, tanıtım broşüründe piyasada bazı harmanlı çaylarının bulunduğunu açıkça belirterek; “Catering
Eyfel Çay, Çok özel harmanı ile Türk çay tiryakisinin damak tadına yaklaştırılmış olan bu çayımız vazgeçemeyeceğiniz alışkanlıklarınız arasına girecektir. Hafif ve lezzetli içimi ile günün her saati hem Türk çayı içicilerine hemde hafif seylan çayı içicilerine her pakette aynı kalite ve lezzeti garanti ediyor.” şeklinde tanıtım ifadeleri kullanmakta.

Adana’da bu şekilde harmanlı çay yapan başka firmalar da mevcut.

Adana’da paketlemesi olan bazı firmaların ise D.Karadeniz bölgesinde çay fabrikaları var. Bu firmalardan biri olan Beta Gıda, Trabzon-Sürmene’deki 200 tonluk fabrikasında ürettiği çayları kendi markalarıyla iç piyasada satıyor.
Beta Gıda’nın asıl pazarı ise yurt dışında. Bu firma ithal ettiği yabancı menşeli çayları paketleyerek bilhassa dağılan Sovyetler Birliği ülkelerinde satıyor. Ve bazı ülkelerde satışlarıyla pazarın lideri durumunda.
Beta Gıda dış pazarda sattığı çaylar İçin çay ithali yaptığından İkizdere’de yuvarlanan Tır’daki çayların ona ait olduğunun iddia edilmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı ve bu çayla hiçbir ilgilerinin bulunmadığını söyledi.

İkizdere’de tırın devrilmesiyle birlikte iz sürmeye çalışan bazı basın mensupları ve vatandaşların bu çayın Beta Gıdaya ait olduğunu öne sürmesi ve bu yanlış bilginin bir anda yaygınlaşmasına rağmen, devrilen tırdaki çay konusunda saatler sonra açıklama yapan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’ın bu çayların kaçak olmadığını ve HMK Tütün mamülleri Limited şirketine ait olduğunu belirtirken bu firmayla ilgili daha geniş bilgiler vermedi.

Oysa, ismini açıkladığı firmanın raflarda satışa sunulmuş çayının bulunup bulunmadığı, varsa markasının ne olduğu gibi açıklamalar yapılmış olsaydı, ortaya atılan yanlış bilgiler de önlenmiş olurdu.
Bu açıklamaları yapmak kimin görevidir anlaşılamadığı için kamuoyunun bu açıklamayı yapan Erdoğan’dan bu bilgileri beklemesi de doğal.

Görüyoruz ki şimdi de benzer durumlar Erdoğan’ın ismini açıkladığı firma ile ilgili olarak yapılmakta. Vatandaşlar, şimdide bu kişinin ortaya çıkıp, devrilen tır’daki çayının takipçisi olup olmadığını, neden konuyla ilgili basına açıklama yapmadığını merak ediyor ve bu doğrultuda çeşitli yorumlar yapmayı sürdürüyorlar..

Sonuçta; Bilgilerin şeffaf şekilde açıklanmamasının en büyük zararını Türk çayı görüyor. Zira ortadaki bilgi kirliliği nedeniyle ağzına gelen Türk çayıyla ilgili yazıp çiziyor..

İçinde Çaykur’un da yer aldığı Ulusal Çay Konseyinin olup biten tartışmalara seyirci kalması ise şaşırtıcı.

Evet, Adana firmaları her türlü çay konusunda pazardan pay kapma yarışında. Çayda farklı tatlar oluşturan markalar üretmekte oldukları için çay konusunda eleştirilen her şeyin burada yapıldığını sananlar var. Oysa, bu konuyu sadece Adana üzerinden okumak son derece yanlış.

D.Karadeniz bölgesinde fabrikası veya paketlemesi olan bazı işletmelerin de Kaçak çay, yabancı menşeli çay konusundaki maharetlerini bilemiyoruz. Zira bu konuda basına hiçbir şey yansımıyor. Kaçak silah atölyeleri basına veriliyor ama bunlardan ses yok. Bakanlık boyalı çayları ifşa edince çaya boya katanların çoğunun bölgemizden çıktığını öğrenmiş olduk. Ve hala çay çöplerini boyatıp satma işi sürüyor. Öyle anlaşılıyor bu çay sorunu oldukça geniş boyutlu bir sorun.

Üreticinin çay cüzdanlarından para kesen Zıraat Odasının ise bu konularda kamuoyundaki sorulara cevap olacak bir açıklama yapmaması, ya da bilgiler edilememesi, şu ana kadar kaçak çay, yabancı menşeli çay, boyalı çay, harman çay ve diğer satışa sunulan çayların durumu yani sektör ve pazar hakkında bir akademik çalışma, araştırma yapmamış olması ise dikkat çekici....

Fotoğraf açıklaması yok.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI