Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Savaşa hayır!
Tarih: 13-02-2018 10:53:00 Güncelleme: 13-02-2018 10:53:00


Bütün canlılar doğar doğmaz yaşam savaşı vermeye başlarlar. Zira yaşam ve ölüm karşıtlığı hayata tutunmak için çaba sarfetmeyi gerektiriyor.

Yaratılışı taklit edebilme yeteneğine sahip, kötüyü, iyiye çevirme yetileriyle donatılmış olan insanoğlu hayata tutunmayı, ayakta kalmayı zıtlıklardan uyumlar inşa ederek gerçekleştirebilir. Bunun gerçekleşmesi için insanın akıl,mantık çerçevesinde olgunlaşması yani insana yaraşır bir hale gelmesi gerek.

Gerek kutsal metinlerde, gerekse insanlığın yaşam süreci içinde elde ettiği tecrübelerden elde edilen öze bakıldığında; hedeflenen insan modelinin çevresiyle, diğer canlılarla uyum içerisinde yaşayan bir model olduğunu görürüz.
Ancak, her ne kadar ideal insan modeli böyle bir model olsa da, insanın hamuruna yerleşik olan bencillik duygusu iyiliğin toplumsallaşmasına engel olmak ve her güzel şeyi sahiplenmek için sürekli iyi olanla mücadeleye girişmesine yol açar. Bencillik, kendine taraftar bularak kitleselleşince kötüyle, iyinin savaşı başlar. 
Bu savaşın varyasyonları farklı seyrettiği için kimin iyiyi temsil ettiğini anlamak güçleşir ve savaşların nedeni anlaşılamaz hale gelir.
Bu kolay anlaşılamaz manzara karşısında kimileri de her iki tarafa yakın düşmemek veya her iki tarafın emellerine alet olarak "savaşa hayır" şeklinde seslerini yükseltir. Elbet bu istek her kesimin sıcak bakacağı bir istektir ancak savaşların sona ermesi yönünde bu çağrı işe yaramaz. Aksine zaman zaman bu çağrı birilerinin daha çetin savaş hazırlığına bir araç bile olabilir.
Peki "hayat zaten sürekli çatışma halidir" deyip seyirci mi olacağız? Elbette ki hayır.. Öncelikle yapmamız gereken çatışma hallerini ortadan kaldıracak aklı selim düşünceleri yaygınlaştırmak ve çatışmasız, bir arada yaşamanın formüllerini geliştirmeliyiz.
Bunu gerçekleştirmenin önündeki engeller müdahaleyi gerektiriyorsa da barışı tesis için, büyük savaşlara hazırlık edenlere buna niyetlendikleri anda müdahale kaçınılmazdır.

Savaştan kaçınmanın, savaşlara engel olmanın yolu uzlaşma yollarını geliştirmekle, tarafların ortak bir zeminde buluşmasıyla mümkün olur.
Önce bu zemin nasıl oluşturulur, hangi düzlemde uzlaşma sağlanabilir diye kafa yormalı.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI