Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Rize’de seçim sonuçları beklediğim gibi çıktı
Tarih: 17-04-2019 09:50:00 Güncelleme: 17-04-2019 10:35:00


Rize’de seçim sonuçları beklediğim gibi çıktı

Daha önce de belirttiğim gibi Rize merkezde AK Partiden memnun olmayanların sayısı her seçim öncesinde biraz daha yükselirken, Cumhur İttifakı karşısındaki siyasi partilerin ortak aday çıkartamamaları her şeye rağmen seçimin tek favorisinin Cumhur İttifakı adayı olduğunu ortaya koyuyordu.

 

Ayrıca; AK Partili adayın her kesimle ilişkisi iyi olan, aldığı siyasi görevlerde başarılar elde eden, eğitimci Rahmi Metin olması Cumhur İttifakının Rize merkezde seçimi açık ara kazanacağını gösteriyordu.

 

Bu tablo açıktı ancak ilçe ve beldelerde Akpartinin en önemli rakibinin CHP’den ziyade MHP olacağını, Akparti küskünlerinin bazı ilçelerde MHP’ye yöneleceğini de ilaveten belirtmiştim.

Nitekim dediğim gerçekleşti ve MHP birçok yerde oyunu artırdığı gibi üç önemli ilçede de seçimi kazandı, buradaki belediyeleri Ak partinin elinden aldı.

 

MHP’nin seçim kazandığı belediyelerden Derepazarı’nda oldukça başarılı hizmetlerde bulunan Yakup Samangül’ün yeniden aday gösterilmemesi daha önce bu ilçede belediye başkanlığı yapmış olan Selim Metin için önemli bir avantaj doğurdu.

Öyle anlaşılıyor ki; Bu kez MHP’den aday olan Selim Metin, Samangül’e oy vermiş olan çevrelerden de önemli miktarda oy aldı.

 

Ak partinin kaybettiği yerlerden olan Çayeli’nin AK Parti'nin ağır toplarından ,AK Parti genel başkan yardımcısı, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’nın ilçesi olması ise adeta şok etkisi yarattı.

MHP’nin adayı olan İsmail Hakkı Çiftçi önceki yerel seçimde Saadet Partisinden aday olmuş olup, aynı zamanda AK Parti çevresine de yakın bir isimdi. MHP, Çiftçi’yi aday göstererek isabetli bir seçim yaptı ve karşısında rakip olarak Mustafa Baltacı gibi güçlü bir isim olmasına rağmen ,beklenmedik bir sonuçla yarışı kazanan isim oldu.

 

İkizdere’de de iki yeni ismin rekabeti bekleniyordu.

MHP burada seçimi kazanmak için sistemli bir çalışma içindeydi. Sonuçta bu çalışmalar sonuç verdi ve burada da MHP adayı Hakan Karagöz kazanan isim oldu.

Bu seçimde Pazar, Ardeşen gibi ilçelerde kazanmayı hesap eden CHP yine umduğunu bulamadı ve Rize’de sadece Fındıklı’da millet ittifakıyla seçime giren adayları Şahin Çervatoğlu’yla tek ilçeyi kazanabildi.

CHP, Rize merkezde daha tanınmış, güçlü bir ismini ortak aday olarak çıkarabilmiş olsaydı, muhtemeldir ki bunun ilçelere de olumlu bir yansıması olurdu..

 

Sonuç olarak; Rize seçimine bakıldığında Akparti merkezdeki oy oranıyla Türkiye’de birinci parti olsa da, il geneli itibarıyla en çok kayba uğrayan parti oldu..

Daha önceki seçimde Rize genelinde her yerde birinci parti olan AK Parti'nin bu seçimde aldığı bu sonuçlar bence seçmen tarafından AK Parti'ye verilmiş önemli bir mesaj.

Bunun siyaset sahnesine nasıl yansıyacağını ise önümüzdeki günler hep birlikte göreceğiz..

Seçimler ilimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI