Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

İyidere limanı ve lojistik ihalesi ne zaman?
Tarih: 06-10-2018 11:07:00 Güncelleme: 06-10-2018 11:07:00


Uzun zamandır Rize kamuoyu İyidere’de yapılacağı belirtilen liman ve lojistik alanı ihalesi işinin akıbetini soruyor.

24 haziran seçimlerinde iktidara mensup siyasetçiler İyidere lojistik ve liman ihalesinin kısa süre içinde yapılacağını belirtmiş, bu konuyu yakından takip edeceklerini ifade etmişlerdi.

Seçimlerin ardından şu ana kadar hiçbir siyasi yetkiliden bu konuda bir açıklama gelmedi. Yeni Ekonomik Program çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “başlanmamış, belirli yol almamış projelerin şimdilik askıya alınacağını” belirtmesinin ardından İyidere’de liman ve lojistik merkezi yapılıp yapılmayacağı konusu iyice sarpa sarmış durumda.

Rize’nin yanı sıra birçok ilde planlanan benzer projelerin askıya alındığı düşünülürse bu konuda olumlu bir açıklama yapılmadığı sürece umutlu olmak, umutla beklemek yanıltıcı olur.

Bu iki projenin mantıki dayanağı olan Ovit tünelinin de çevre bağlantı yolu yapılmadığı için, bu güzergâhtan sahile ne kadar yük aracının ineceğini de kestirmek mümkün olmadığından işler zor hale geliyor.. Elimizde bu yönde olumlu veriler olmayınca da bu projeleri şimdilik gerekli kılacak hiçbir gerekçe ortaya konulamıyor.

Öte yandan daha şimdiden bazı çevrelerin Ovit’ten günlük araç geçişlerinin bu tünelleri yapmaya değmediğinin öne sürülmesi de dikkate alınırsa, İyidere’de düşünülen lojistik alanı ve limanın bir an evvel yapılabilecek duruma gelebilmesi hiç de kolay gözükmüyor.

TREN YOLU VE İYİDİRE’DE DÜŞÜNÜLEN LOJİSTİK/LİMAN

Daha önce de yazdım.. Sivas-Kars arasındaki demiryolunun sahile inişi için en uygun güzergah olan Erzincan-Bayburt- Of güzergahı başka bir yere kaydırılırsa İyidere’de liman ve lojistik alanı yapabilmek daha zor hale gelecektir.

Sahile inecek tren yolu için bu güzergah en uygun , en ucuz ve en kısa güzergahtır. Eğer bu güzergah tercih edilirse bu iki yatırım çok zaruri hale gelir. Zira demiryolunun bulunduğu yerde liman şart..

Bunun için düşünülen Erzincan-Trabzon Değirmendere güzergahı hem daha uzun, daha fazla tünelli ve daha fazla maliyetli olduğu gibi, şu anda bile dolu olan Trabzon limanının demiryolu üzerinden gelen taşımacılık ihtiyaçlarına cevap vermesi mümkün değil.

Bir başka güzergah olarak düşünülen Maçka inişi ise, Maçka’da Liman yapmak mümkün olamayacağı için sanırım alternatifler arasından çıkarılacaktır.

Bir diğer alternatif olarak düşünülen Erzincan-Arsin güzergahı dahil hiçbir alternatif İyidere-Of havzasından sahile iniş güzergahından daha uygun değildir.

Üstelik, bu güzergahın seçilmesi ve demiryolunun Of’a inmesi halinde buradan Batum demiryoluna ve Trabzon Limanına kol vermek az bir maliyetle mümkün olacaktır…

Bu günlerde, güzergah için ilgililer incelemeler yapmakta. O nedenle siyasiler en uygun güzergahın Bayburt-Erzincan arasındaki bir istasyondan, Of’a inen güzergah olduğunu öne çıkarmalılar.

Böylece her iki il bu projeden ortak, eşit şekilde yararlanabileceği gibi, köşede kalmış Of ve İyidere ilçelerimizde hakkı olan yatırımları almış olacaklar.

Biran evvel İyidere’de Liman ve Lojistik alanı yapılmasını arzuluyorsak bu konuda üzerimize düşeni yapmalı, kamuoyu oluşturmalı, siyasileri bu doğru tercih için çaba göstermeye teşvik etmeliyiz…

Adnan ONAY

Kaçkar Tv Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI