Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Rize siyasetinde AK Parti'nin iç rekabeti nereye gidiyor?
Tarih: 21-09-2019 14:13:00 Güncelleme: 21-09-2019 14:13:00


 

Rize Siyaseti denince; akla ilk gelecek isim elbette Recep Tayyip Erdoğan ismi. Ak parti kurulduğu günden beri Rize’de Erdoğan sayesinde her seçimde yüksek derecede oy aldı. O gün, bu gün seçimlerde hep 3-0 yaptı.  


Bu başarının en önemli nedeni Rize’nin aynı zamanda Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın baba ocağı olması. 17 yıldır ülkenin siyasetini belirleyen, bir numara olan bir  ismin memleketinde böyle bir sonuç alması  kuşkusuz doğal bir sonuç. Erdoğan siyasetteki yerini koruduğu sürece kanaatimde bu tabloda  bir değişiklik olmaz, tablonun değişeceğini sanmak yanılgı olur.  


Durum böyle olunca; Erdoğan’ın  milletvekili listesini diğer illerdeki siyasi dengelerden  farklı  olarak oluşturması da doğal görülmeli. Bugüne kadar böyle oldu, muhtemelen bundan sonra da böyle olur. Seçim öncelerinde aday adaylarının öne çıkmak için kendi aralarında yaptıkları yarışın değerlendirmede etkisiz olduğunu şu ana kadar tercih edilen  isimlerden anlamak mümkün. 


Rize’den bugüne kadar seçilmiş olan Ak parti  milletvekillerine baktığımızda bunların birkaçı hariç hemen hepsi başka şehirde yaşayan Rize kökenli kişilerden oluşmakta. 


Sadece milletvekilleri değil, merkez belediyesi ve kimi ilçe belediyeleri  için de ağırlık Rize dışından olanlardaydı. Son yıllarda bu durumdan duyulan rahatsızlığın öne çıkması üzerine  merkezin siyasetçileri Erdoğan’ın öncelikli tercihleri arasında yer aldı. 


Rize merkezinden olan milletvekili Muhammet Avcı gibi, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin de Rize’de ikamet eden siyasetçilerden. 


Bilindiği gibi 2 tam dönem ve bir kısa dönem merkezi temsilen Milletvekili seçilen Hasan Karal da Rize’de ikamet eden bir siyasiydi. 


Erdoğan’ın genelde il başkanlarını meclis saflarında da görmek istemesi, siyasetin merkez ikamet ağını güçlendiren faktörlerden biri. 


Siyasetin odağı il merkezleri görüldüğü için sanırım bundan sonra  da bilhassa il merkezlerinden seçilen siyasilerinin orada ikamet edenlerden tercih edilmesi ağırlığını koruyacak. 


Siyasetin yerel/merkezde ağırlık dozunun artması, yerelde siyasi rekabeti ve kamplaşmayı büyütecektir. Zira Rize merkeze sadece bir milletvekilliği kontenjanı ayrılmakta ve birçok kişi de gözünü buna dikmektedir. Siyaset merkezde ithal adaylar pozisyonundan uzaklaşırken, yani daha çok yerelleşirken artan rekabet gruplaşmaları ortaya çıkaracaktır. 


Bunun olacağının işaretleri ise  bir süredir belirgin olarak kendini hissettirmektedir. 


Bunun yansıması sadece illerde değil, ilçelerde de görülmekte. İlçe başkanları, onların  oluşturduğu yönetimler şu veya bunun tarafı diye görülmekte, adeta bir başka partililerdenmişler gibi birbirlerini yıpratma pozisyonlarına girmekteler. 


Bu tip yapılanmalar bir süre öncesine kadar  alttan alta, kamuoyundan gizli olarak yürütülürken , şimdilerde iyice   açığa çıkmış durumda.. 


Artık kime sorsanız, böyle bir çekişmenin  var olduğunu belirtmekteler. 


Görüldüğü kadarıyla Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor ve  işin içine teşkilat mensuplarının  yanı sıra  odalar, meslek örgütleri, stk’lar ve dernekler  gibi bazı siyaset dışı bilinen yerlerde girmiş durumda. 


Tamamen kişisel siyasi hesaplara dönük olarak yürüyen bu iç rekabetten en çok zarar görecek olan bu kişilerin bağlı olduğu partileri yani Ak parti olacaktır. 


Siyaset, kendi içindeki farklılıkları birlikteliğe, bütünlüğe dönüştüren bir uzlaşma sanatıdır. Siyasi partiler her şeyden önce siyasi ahenge önem verirler.  


Eğer, parti içi rekabeti, parti içinde tasfiye veya gruplaştırmaya dönüştürmekten yarar umuluyorsa, bunun yararı olmayacağı peşinen bilinmeli. 


Ak partiye kendi içinden çıkacak , yeni kurulacak partilerin  vereceği zararın ne olacağı bilinmezse de, böylesi iç  çekişmelerin önemli zararlar  vereceği, hasralar yaratacağı  aşikar….

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI