Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

"HAYIR"cıların ortak çıkarları ve Gelecek manzarası...
Tarih: 18-02-2017 19:08:00 Güncelleme: 18-02-2017 19:08:00


1- Eğer sandıktan "Hayır" çıkarsa; "Hayırcı" cephe 'İktidar ve Erdoğan halktan güvenoyu alamadı' diyerek erken genel seçim isteyecek.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konumu da tartışmaya açılacak.(Geçmişten hatırlarsak Özal'ın partisi oy kaybettikçe Özal'ın meşruiyeti tartışılıyordu)

2- Eğer tüm baskılara rağmen seçime gidilmezse Erdoğan ve İktidar yıpratılacak. (Özal'a yapıldığı gibi) Meşruiyet tartışması başlatılacak.

3- Bu tasarıya önayak olan Bahçeli hedefe konacak. MHP'de Bahçeli'ye karşı olan muhalifler zafer kazanmış olacak. Bunların MHP üzerinden yıkım ve değişim faaliyetleri artacak.

4- Eğer muhalifler sonuç alamaz ve MHP ele geçirilemezse yeni bir parti kurulacak. Muhtemelen BBP ve muhalifler birleşecek, çemberi genişletecekler. Böylece MHP siyasetin dışına itilmeye çalışılacak.

5- İçeride tartışmaya açılan devlet erki dışarıda da sıkıştırılacak. Dış talepler yükselecek, PYD'ye destek/kanton dayatmaları artacak.

6- "Hayır"dan medet uman tüm terör örgütleri TR'yi teröre bulamak için dış destekle tam faal çalışacak. Bombalı saldırılar,suikastler düzenlenmesi için fırsatlar kollanacak.

7- FETÖ ile mücadele zaafa uğrayacak. Zira kriptolar faaliyetlerini artıracak. Siyasi çalkantılar nedeniyle FETÖ'nun derin uzantılarına ulaşılamayacak.

8- Yeniden darbe için pusuda bekleyenlerin faaliyetleri hızlanacak. Darbeciler kaos üzerinden yeni konseptler kurgulayacak.

9- İçeride tartışmalar,kavgalar, terör artarken dışarıda komşularla savaş tehditi kapımızda olacak. Zira bu yönde her şey bir kıvılcıma bağlı.

10-İktidara karşı seçim tartışmaları yükselirken, dışarıda İRAN,IRAK, SR,YUNANİSTAN ile yaşanan sorunlar derinleşecek, savaş sorunu kapımıza gelecek.

11- Ekonomi iyice bozulacak,bir çok işletme batacak, iflaslar, intiharlar artacak. Doviz, işsizlik zirve yapacak.Hayat pahalılığı, enflasyon geri dönecek.

12- Yeniden sokak kışkırtmaları başlayacak, bu durumda OHAL hiç kalkmayacak. Şartlar ağırlaşacak. Şartlar ağırlaştıkça demokrasi tartışılır olacak.

13- Referandumda "hayır" çıkmasıyla,hayır'cıların umut ettiği gibi erken seçim olur, sandıktan Ak parti iktidarı çıkmazsa geçmişte yaşananlar gibi siyasi kaos ortaya çıkacak.

14- Sandıktan tel başına iktidar çıkmaması halinde eğer koalisyon tartışmaları başlayacak. Ak parti 7 haziranda olduğu gibi koalisyona girmeyecek ve yine yine seçim denecek.

15- Ana muhalefetin %25 civarında oy aldığı, AK Partinin koalisyona yanaşmadığı bir ortamda iktidar nasıl kurulacak? Dün yapılamayan koalisyon kimle, nasıl yapılacak?

16-Sonuçta; bunca olayların, bunca kaosun ardından 1 Kasım seçiminin benzeri tekraren seçimler yaşanacak ve başa dönülecek. Onca zarar ülkenin sırtına yüklenecek.

17- Önce şu soruya cevap bulmalı hayır'cılar; Ak parti ve Erdoğan'ın şu an iktidar diye bir sorunu yoksa neden böyle bir değişim için adım atsın?

18- 40 yılı aşkın siyaset yapan, 15 yıldır lider pozisyonunda olan Erdoğan bu sistemin ülkeye zararını yakinen gördü. Tek neden bu. Türkiye bu siyasal sistemle ya darbeler, ya da kaoslara sürükleniyor.

19- Bu siyasal/yönetsel sitem değişmeden ülkenin kaostan kurtulamayacağı , içerde ve dışarda bekleyen Türkiye düşmanlarıyla uğraşmaktan önüne bakamayacağı açıkça ortada.Ülkemizin gelişmesi ,bekası için bu siyasal sistemin değişimi zorunlu.

20- Umarız halkımız "hayır"ın bizi nasıl büyük felaketlere sürükleyeceğini görür ve sandıktan baskın bir "evet" çıkar.. Böylece ülke emin adımlarla çok daha güzel günlere yelken açar...

EVET VE HAYIR KONUSUNA DEVAM...

Önceki paylaşımımda referandumda "hayır " çıkması halinde yaşanabilecek muhtemel gelişmelere değindim. Bazı kendini bilmezlerin kendilerine iade ettiğim eleştiri ötesi çirkin sözleri hariç, yapılan tüm eleştirileri önemsiyorum..
Önceki paylaşımımda, uzun yıllar siyaseti yakından takip eden bir medya mensubu olarak , siyasi tarihimizde yaşanan olaylar üzerinden ,onların toplumsal etkilerine bakarak referandumda "hayır" çıkması halinde muhtemel gelişmelere dikkat çektim. Elbet sandıktan çıkan her sonuç baştacı olmalı, sonuçlarına katlanmalıyız. Geçmişte karşılaştığımız onca soruna karşı sağlıklı çıkış yolları bulamayıp, bu sorunları yaşamış ve başımıza gelen onca çileye katlanmışsak, elbet yine ortaya çıkan durumun sonuçlarına da (acısıyla-tatlısıyla) katlanacağız.

Öncelikle şunu tekraren belirtmekte yarar var; Bu siyasal sistemin çürüdüğünü, siyasal/yönetsel sistemin baştan aşağı değişmesi gerektiğini öteden beri savunanlardanım. Bugün"hayır" cephesinde yer alan kimi siyasilerin bu tıkanmışlığı aşmak için cumhurbaşkanının seçimle gelmesini desteklemesi bunun sonucuydu. Ancak gördük ki bu sistemde Cumhurbaşkanının seçimle gelmesi sorunu azaltmak yerine daha da artırdı. İki başlılık parti içine kadar uzandı, siyaset yeni tartışmalara gebe kaldı. 
Yakın zamanda yaşadıklarımıza baktığımızda artık şu kesin olarak ortaya çıktı ; bu siyasal sistemin tümüyle değişmesi ülkenin geleceği için zorunludur.

Daha önce de yazdım; Asıl yapılması gereken 100'e yakın bölümüne el atılan, yamalı bohçaya dönüşen anayasanın tümden değişmesiydi. Maalesef mecliste buna imkan çıkmadı. Partiler sadece 7 maddede uzlaşma sağladı ve komisyonlar dağıldı. O nedenle 15 Temmuz kabusunun ardından ülkenin geleceği düşünülerek sadece siyasal bölümde değişikliklere gidilmesine, sadece yönetsel sistemin acil olarak ele alınmalı kanaatine varıldı. MHP ve Ak parti bu konuda uzlaştı ve siyasal sistem değişimini öngören 18 madde mecliste kabul görüp, referanduma kadar geldi. Şimdi önümüzde referandum var ve her iki cephede bulunanlar da kendi zaviyelerinden konuyu değerlendiriyor, halka karşı oylarını savunuyorlar.

Referandumu önümüze koyan Ak parti ve MHP bu değişikliklerin gerçekleşmesi halinde ülkenin siyasal kaoslardan kurtulacağına ve bunun için de değişikliğin zaruri olduğuna inanmaktalar. Eğer bu değişiklikler halktan kabul görürse sadece bunlarla yetinilmeyecek, bunların doğrudan etkilendiği bir çok madde için de yeni rotüşler yapılacak. Bunun için 2019 seçimine kadar bir çok uyum yasası çıkarılacak. Bunların içerisinde de seçim sisteminin ele alınması yer almakta. Ayrıca her iki parti referandumdan sonra uzlaşmayla yeni değişiklikler yapılmasının mümkün olacağını, bugüne kadar olduğu gibi 2019'dan sonra da aksayan, geliştirilmesi gereken maddelerde değişiklikler yapılabileceğini, bütün bunları sadece meclisin yapacağını, zira yeni anayasanın sadece meclise kanun yapma yetkisi verdiğini belirtmekteler.

Değişiklikleri önerenlerin konuyu değerlendirmeleri böyle.. Bu cephenin değişim mantığına gelince; MHP, 15 Temmuz hadisesinden sonra ülkenin siyasal tartışmalardan uzak, kaosa fırsat vermeyen bir yönetsel sisteme dönüşmesinin beka açısından zorunlu olduğunu vurgulamakta, Ak parti ise bunun bir sorumluluk olduğuna vurgu yapmakta.

Seçime 2 yıldan fazla bir zaman olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak parti iktidarının neden rahatını bozarak, iktidarını tartışmaya açtıkları sorusuna cevapları da aşağı yukarı MHP ile aynı. Onlarda asıl olanın Devlet, Millet, Bayrak olduğunu, bu sistemin devamı halinde gelecekte kaoslar yaşanacağını, oysa kuşatılmak istenen ülkenin bu sorunları atlatması için sağlıklı bir siyasal yapıya kavuşması gerektiğini, kendileri için risk taşısa dahi ülke için bu değişikliğin önemli olduğunu, gelecek kuşakların sağlam bir düzlemde yol alması gerektiğini söylemekteler.

Yani bu değişikliği isteyen her iki parti de "ülkenin bekası, geleceğimizin güvence altına alınması " yani ülke yararı için bu değişiklikleri gündeme getirdiklerini belirtmekteler..

Peki, bu iki parti önerilerini ülke yararıyla açıklayıp, "evet"in ülke yararına olduğunu belirttiklerine ve ülkenin yararını istediklerini öne sürdüklerine göre aynı sorulara "hayır"cıların da bu doğrultuda cevap vermesi gerekmez mi? Yani "hayır" bu ülke için hayırlı sonuçlar doğuracak diye inanılıyorsa referandumda "hayır" diyecek olan cephenin ülke için hangi yararı gözettiklerini oratay koymaları gerekmez mi? Eğer bu sorunun cevabı evet ise o halde kendilerine şu soruların sorulması şart olur..

1- "hayır" cephesinde bulunan PKK/KANDİL/HDP /DHKP-C vs silahlı sol grupların ülkeye iyi rüyalar gördüğüne inanıyorsanız,bunlar "hayır" demekle ülkeye nasıl bir yarar sağlamış olacaklar. 
Tüm hayırcılar bunların ülke yararına davranan yapılar olduğuna inanıyor mu?

2- MHP'yi ele geçirmek için çaba sarfeden, başaramayanlar "hayır" demekle siyaseten ne kazanmış olacaklar. Bundan sonra ülke yararına izleyecekleri siyasal yol nedir, ülkeye nasıl bir siyasi katkı, yarar sağlayacaklar.

3-HDP'nin "hayır" demekle ülkeye yarar sağladığını mı düşünüyorsunuz? Eğer böyle düşünüyorsanız ülkeyi kan gölüne çevirmiş, Kandil yörüngesindeki bu parti bizlere nasıl bir yarar sağlayacak?

4-"Hayır" cephesinin en ateşli savunucuları olan 15 Temmuz çetesi, FETÖ'cuların "hayır "diyerek ülkeye nasıl bir yarar sağlayacağını düşünüyorsunuz? Hala bunların kararlarının ülke yararına olabileceğine inanıyor musunuz?

5-Ana muhalefet partisi CHP, iktidar zaafının ortaya çıkması halinde % 25'lik oy tabanıyla iktidar için nasıl bir formül düşünüyor ki,"hayır" için bunca ısrarcı. İktidar kaosuna karşı nasıl bir formülü var? Bu iktidar giderse kim gelecek? seçmenin dörtte bir oyuyla nasıl bir siyasi kompozisyon kuracak?

Evet bu ve daha bir çok soru sağlıklı olarak cevaplanamıyorsa o zaman ezici, baskın bir "evet" çıkmasının ülke için ne derece önemli olduğu anlaşılamıyor mu?

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI