Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Şehir Üniversitesi konusu
Tarih: 09-12-2019 13:53:00 Güncelleme: 09-12-2019 13:53:00


Şehir Üniversitesi, 1986 yılında aralarında AHMET Davutoğlu, Mustafa Özel, Murat Ülker gibi bir grup kişiler tarafından kurulmuş olan Bilim Sanat Vakfına ait bir üniversitedir.

 

Üniversite 31 Mayıs 2008 tarihinde kuruldu.

 

1 Haziran 2008’de Tophane’deki irtibat ofisinde faaliyete geçti.

 

Şu an ki mütevelli heyeti başkanı Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'dir. Ve bu görevi 2016 yılında Murat Ülker’den devralmıştır.

 

Daha önce kiraladıkları yerlerde eğitim veren Şehir Üniversitesi kendi üniversitesini kurmak ister ve Kartal/Dragos’taki ( bugün değeri 2,5 milyar civarında olan) Tekel özelleştirildiği için Özelleştirme idaresine devredilen Tekel’in arsasını talep eder. Bu dönemde Erdoğan Başbakandır ve diğer Vakıf Üniversitelerine yapıldığı gibi 49 yıllığına burasını Şehir Üniversitesine tahsis eder. Üniversitenin kurucularından AHMET Davutoğlu, Başbakan olunca tahsisle verilen araziyi Şehir Üniversitesine mülkiyetiyle devreder. 
Devletin arazisinin bir üniversitesiye tapusuyla verilmesi usülsüzdür ve bu kararın altında Davutoğlu’nun yanısıra Babacan ve Şimşek’in de imzası vardır.

Şehir Üniversitesi bu tapuyla Halk Bankasına kredi talebiyle başvurur. Halk Bankası tapulu araziyi teminat kabul edip, üniversiteye 300 milyon civarı kredi verir. Bu krediyle kampüsler yapılır ve 2017 yılında Üniversite buraya taşınır.(Bu kredi yapılandırmalarla birlikte bugün 417 milyona ulaşmıştır.)

 

Şehir Üniversitesi yetkilileri kredi alırken öğrencilerden elde edeceği gelirleri de düşünerek krediyi ödeyeceklerini taahhüt etmişlerdir. 

Ancak kampus inşaatları başlarken öğrencilerden elde ettiği gelirlerden ve krediden elde kalan parayla kredi geri ödemesi yapmazlar.

Bu arada CHP çizgisinde olan TMMOdası arazinin Üniversiteye devrinin iptali için dava açar.
Danıştay 13. Dairesi tarafından görülen davada, 27 Eylül 2018 tarihinde yürütmenin durdurulmasına, 04 Temmuz 2019 tarihinde de üniversiteye yapılan tapu devir işleminin iptaline karar verilir.

 

Üniversitenin aldığı krediyi geri ödememesi ve teminattaki arazinin devrinin iptaliyle birlikte banka kredinin ödenmesi için Şehir Üniversitesini sıkıştırmaya başlar. Ve Üniversite, Bankanın sürekli yeni yapılandırmaya gitmesine rağmen gerekli ödemeleri yapmaz. Sonunda da “Biz bu parayı ödeyemeyiz, öğrencilerin gelirlerine ipotek koyun” derler. Ancak Dinçer dönemi Üniversite iyi yönetilmediği için öğrenci kapasitesi doldurulamadığı İçin buradan elde edilecek gelirle kredinin geri ödenmesi mümkün değildir. Halkbank, Üniversiteye ihtiyati haciz koyar ve 18 Ekim 2019 tarihinde de ihtiyati haczin kesin hacze çevrilmesi için ilamsız takip sürecine start verir.

 

Olay krize dönüşür. Araya önceki Cumhurbaşkanı Gül sokulur. Gül, Erdoğan’dan kredinin geri ödenme talebinin durdurulmasını ister. Erdoğan buna “Bankanın parasını hibe edemem” diye olumsuz cevap verince de kriz derinleşir.

Devlet alacağı karşılığında üniversiteye kayyum atamaya kalkınca Üniversite çevresi bu sıkıştırmaların Davutoğlu’nun yeni bir parti kuracak olması nedenine bağlar. Bu yaygarayla kamuoyu oluşturmaya kalkar.
Böylece Üniversite ile Davutoğlu’nun partisi arasındaki bağ da kendi ağızlarından açığa vurulmuş olur.
İş Ak partiyi ve Erdoğan’ı suçlamaya dönüşünce Erdoğan da yapılanların bir tür banka dolandırıcılık girişimi olduğunu söyler...

Ardından da Davutoğlu , Erdoğan’a yazılı bir cevap vererek türlü imalarda bulunur.

Şu ana kadar, Devletten aldığı krediyle , devletin arazisi üzerine üniversite yapan Şehir Üniversitesi yetkililerinin öğrencilerden elde ettiği geliri , aldıkları krediden artan miktarı ne yaptıklarıyla ilgili kamuoyuna hiçbir ikna edici açıklama yapılmış değil.
Bazı çevrelerin iddiasına göre elde edilen gelirlerin ve alınan kredinin büyük bir kısmı parti işleri için buharlaştırılmış..

Şimdi bu iddianın ne derece doğru olduğunu, paranın nereye harcandığını kayyum ortaya çıkaracak.
Eğer böylesi bir durum tespit edilirse asıl kıyamet de o zaman kopacak..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI