Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

1 Mayıs neyimiz olur?
Tarih: 02-05-2020 19:46:00 Güncelleme: 02-05-2020 19:46:00


Geçmiş yıllarda bu konuya kıyısından, köşesinden değinmiştim ama galiba yeniden değerlendirmekte yarar var;

1 Mayıs neredeyse tüm gün çalıştırılan işçilerin çalışma saatlerinin azaltılması için verdikleri mücadelelerin sonucunda çalışma saatlerinin 8 saate inmesini sağlayan günün anısına işçilerin "birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kabul edilmiştir.
1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yaklaşık 350 bin işçi katıldı. ABD'nin yanı sıra diğer bazı ülkelerde de bu günde grevlere çıkıldı ve her 1 mayıs'ta gösteriler şiddetlendi. Bu gösteriler sonucunda da işçiler çalışma saatlerinde yeni düzenlemeyi kabul ettirdiler.
İşçiler çalışma saatini düşürdükleri bu güne büyük önem verdiler.14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram olarak kutlanmaya başlandı ve giderek bir çok ülkede bayramlaştı.

1 Mayıs insanları köle olarak çalıştıran kapitalizme işçilerin gösterdiği tepkinin bir ürünüdür. Bu tepki aynı zamanda yeni doktrinlerin de hayat bulduğu bir kaynak oldu. Marksistler bu tepkileri proleterya iktidarının ayak sesleri olarak değerlendirdiler ve sadece çalışma saatine yönelik olan bu tepkileri sınıfsal bir kavgaya dönüştürme ütopyasının peşine düştüler. Sonuçta da işçiler bu ideolojinin öngörülerine uygun sınıfsal bir niteliğe büründüler.
Avrupa bu sınıftan bir devrim çıkaramamış olsa da bu ideolojiden beslenen işçi partileri uzun süre Avrupa'da siyasetin etkin gücü oldular.

Marks Avrupa'daki işçi konumuna ve işçilerin sınıfsallığına bakarak proleter devrimin Avrupa'da meydana geleceğini umut ediyordu.Zira; Doğu toplumları içinde böylesi bir sınıfsal çatışmanın olabileceğine inanmıyordu. Marks "Asya(Doğu) tipi Üretim Biçimi"nin diğer üretim biçimlerinden farklı olduğunu düşünüyor, bu yapının sınıfsallığı beslemeyeceğini iddia ediyordu.

Marks, bu konuda Kapital'in üçüncü cildinde şöyle der;

"Burada, doğrudan üreticinin kendi üretim araçları vardır.. Tarlasını bağımsız olarak işler ,kırsal ev sanayii de buna bağlıdır.Bu koşullarda, onları, asaleten toprak sahibi hesabına iş yapmaya zorlamak için, ne türden olursa olsun, ekonomi dışı nedenler gerekir.. Burada en büyük toprak sahibi devlettir, egemenlik de toprak mülkiyetinin ulusal ölçekte merkezileşmesinden ibaretttir. Buna karşılık, toprağın hem özel, hem de kamusal zilyetliği ve yararlanma hakkı bulunmasına karşın, bu durumda özel toprak mülkiyeti yoktur."

Bu açıklamayı dikkate aldığımızda, Batı'da işçinin mücadelesini yansıtan tüm olayların sınıfsal nitelik taşıdığını, Doğu toplumlarında ise böylesi bir sınıfsallaşma enerjisinin birikemeyeceğini söyleyebiliriz.
Özetle; Marks'ın da belirttiği gibi, Doğu toplumlarında proleterya, marksist bir devrimi besleyecek türden bir sınıf oluşturamaz.
O halde bizim 1 Mayıs'ımız nitelik bakımından farklıdır. Onu başka okumalar üzerinden şekillendirmeye kalkmak sonuç vermeyecek bir çaba.

TÜRKİYE'DE İŞÇİLER VE BAYRAM

Batı tipi bir sistem yapılanmasını hedefleyen T.C bunu yapabilmek için toplum yapısını Batı'ya benzetmenin zorunlu olduğunu düşünerek Batı'da olan her şeyi ülkemize de hızla taşır. Bunlardan biri de işçi sendikasıdır.
İlk işçi sendikası/Konfederasyonu olan Türk İş, Batı koordinesinde kurulur ve sendikacılar Batı'da eğitime alınırlar. Böylece Türk-İş devlet eliyle kurulan sendika olduğu için "sarı sendika" suçlamalarına muhatap olur. Bu söylem günümüzde de aynı içerikle kullanılsa da sonradan kurulan sendikaların da devlet içinde yer almakla ilgili bir faaliyetin ürünü oldukları aşikar.

Bilindiği gibi, Ülke siyasetinin derinden ayrışmaya başlamasıyla birlikte devlet aygıtından pay almak isteyen siyasi yapılar da işçi kitlesini elinde tutmak ve kamuya etki etkiyi yaygınlaştırmak için kendi sendikalarını kurdular. Yani diğer sendikalar da işçilerin statülerine dayalı taleplerle değil, siyasi partilerin sahaya, kitlelere hakim olma düşüncesiyle var oldular.

Sonuç olarak; Ortada ne Batı'da olduğu gibi marksist bilince dayalı sınıfsal nitelikli bir proleterya kitlesi vardır ne de işçilerin statüleri gereği var olmuş sendikalar..

O halde bu bayram neyin nesidir?

Ülkemizde de milli bayram haline getirilen 1 Mayıs tüm emekçilerin (işçi, memur, tarlasında çalışan köylü, rençber, hizmetli, devlet ve özel sektör emrindeki tüm çalışanların) bayramıdır.
Neredeyse toplumun çok büyük bir kesimini içine alan bu grubun dünya ile birlikte aynı günde bayram yapması asgaride çalışan haklarına dikkati, bu kitlenin sorunlarına eğilmenin önemini gerekli hale getirir. Ve umulur ki, iktidarlar, önlerinde büyük bir kitle olduğunu bilerek onlara daha özenle yaklaşırlar.

Sendika ağalığından uzak, bir örgütlülük emekçinin dileği.

Özetle; 1 Mayıs insanca yaşam için her zeminde mücadele eden herkesin bayramı...

1 MAYIS KUTLU OLSUN.

Görüntünün olası içeriği: yazı

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI