Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Brunson konusu aylardır Türkiye kamuoyunun gündemindeydi
Tarih: 13-10-2018 10:52:00 Güncelleme: 13-10-2018 10:54:00


Rahip Brunson 555 gün hapis yattıktan sonra 3 yıl 1,5 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi. Yurt dışı yasağı kalktığı için de özel uçakla ABD'ye uçtu.

Brunson konusu aylardır Türkiye kamuoyunun gündemindeydi. İktidara yakın medya iktidarın, ABD' ye karşı elinin güçlü olması için Brunson'un ajan olduğunu, hatta PKK ile işbirliği yaptığını, asıl hedefinin sınırımızda (sonradan Türkiye içini de kapsayacak) bir kürt devleti kurulması için CİA tarafından görevli, din kisvesiyle örtülü bir istihbarat elemanı olduğunu ileri sürüyordu.
Bu iddialara karşılık, geçmişte iktidara yakın düşmüş, iktidara destek vermiş Yıldıray Oğur gibi bazı yazar, çizerler de dahil olmak üzere bazı isimler ise bu iddiaların komik olduğunu , ortada tutukluluğu gerektirecek bir suç olmadığını, suç diye ortaya atılanların iktidarın kullanımına sunulmuş bir kurgudan ibaret bulunduğunu ileri sürmekteydi. Bu kişilere göre Rahip derhal serbest bırakılmalı ve yapılan bu yanlış uygulamadan dolayı ABD'den özür dilenmeliydi..

Brunson'un bazı etkin kesimlerce suçsuz olduğunun yüksek sesle seslendirilmesi, ABD cephesinde Türkiye'ye karşı tepkilerin yükselmesine yol açtı. Benzer durumların Almanya ile de yaşanmış olması ve Alman ajanı diye suçlanan bazı isimlerin daha sonra salıverilmesi Brunson kararının da benzer yönde siyasi bir karar olduğu iddialarını güçlendirince ara seçimleri yaklaşan Trump ,Türkiye'ye açıkça cephe aldı. Üst üste attığı twitlerle Erdoğan iktidarını adeta düşman ilan etti ve ekonomik saldırıların önünü açtı.

Avrupa ve bazı Türkiye karşıtlarını da arkasına alan Trump'un ülkemize yönelik ekonomik saldırıları başarılı oldu ve dolar beklenmedik seviyelere çıktı, piyasalar, ekonomi sarsıntı geçirdi ve hala bu darbelerin olumsuzlukları hız kesmiş değil.

Bu arada; Rusya'yla işbirliğini geliştirmemizi tepkiyle karşılaşan Batı blokunun Türkiye'yle iyice gerilme sinyali vermesi üzerine Batı ile ilişki arayışlarına girildi ve yeniden AB görüşmeleri için adımlar atılmaya başlandı. Bu arada Erdoğan BM genel kurulu vesilesiyle Batılı liderlerle bir dizi görüşme yaptı, heyetler arasında da burada bir çok görüşme gerçekleştirdi.

Gelinen noktada Türkiye, AB(D) ile gerilimleri azaltıp, işbirliğini geliştirme çabasına girmiş görünüyor. Ekonomimizin kırılganlığının tecrübe edilmiş olması yeni restleşmelerin nelere mal olacağını bizlere öğrettiği için Erdoğan, iç ve dış baskıları dikkate alarak Brunson konusunda yargının vereceği kararı saygıyla karşılayacağını belirtti. 
Bunu vurgulamaktaki asıl amaç, Türkiye'nin tutuklama kararını deliller üzerinden değil, ABD'ye karşı bir koz olarak kullandığı ve Erdoğan'ın yargıya müdahale edip bu doğrultuda baskı yaptığı yönündeydi.
Gerçekten de Erdoğan'ın yaptığı bazı açıklamaların bu yönde değerlendirilmesi ve yargının bu konuşmalardan olumsuz etkilenmesi mümkündü. Zira iktidara yakın medyanın yayınları da yargının bu yönde karar vermesine baskı niteliğindeydi..

Bugünkü tahliyeden sonra geçmişteki tartışmaları göz önüne alarak söylenebilecek bir şey varsa o da; Erdoğan'ın Rahip Brunson'u ABD ile çeşitli pazarlıklar için hapiste tutulmasına yol açtığı yönünde olması gerekirken, kimileri Rahibin neden tahliye edildiğini sorguluyor ve Erdoğan'ı ABD'ye taviz vermekle suçluyor..

Şimdi bu kişilere sormak gerekmez mi? Bırakınız suçsuz denilen bir ABD'li rahibi 555 gün hapis yatırıp, 3 yıl ,1,5 ay cezaya çarptırmak, gerçek bir ajan olsa dahi geçmiş iktidarlar bu kişiyi acaba bir gün tutuklu tutabilir miydi?

Bu soruyu, bu fotoğrafla birlikte yanıtlamak gerek !

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI