Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Biden-CHP-Bildiri
Tarih: 04-04-2021 20:38:00 Güncelleme: 04-04-2021 20:38:00


 

1-Peşi sıra gelen bildirilerde dikkat çeken, imzası bulunan birçok ismin geçmişte Balyoz Davasında adı geçmesi ilginç!
Bildirinin satır arasında önemli bir detay var.

CHP'nin ABD ilişkileri ve 2018'de Askeri İstihbarat Subayı olarak Albay rütbesiyle emekli olan Richard Outzen.

2-CHP'nin Richard Outzen ile ilk teması 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden 2 hafta sonra 2 ağustos 2016 tarihinde. 

Outzen, bu tarihte Pentagon Kıdemli Danışmanı ve Pentagon Politika Planlama Personeli. Göreve, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden 1 hafta önce atanıyor.

3-FARA Kayıtlarına göre Outzen ile ilk teması her ne kadar 2 Ağustos 2016 görünüyor olsa da CHP Heyeti 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden 1 gün önce yani 14 Temmuz 2016'da Pentagon'da bir toplantıya katılıyor. Toplantının içeriği gizli tutulmuş olsa da toplantıyı yöneten Outzen.

4-Richard Outzen'in ilk görev yeri Ankara.

2001-2003 yılları arasında ABD-Türkiye Güvenlik İşbirliği Anlaşması kapsamında 2 yıl faaliyet yürütüyor. 2003'te Ankara'dan ayrılan Outzen, 2005 yılında İsrail Tel Aviv'e atanıyor.

5-2005-2008 yılları arasında Tel Aviv'de ABD Silahlı Kuvvetleri Ateşe Yardımcısı olarak görev yapan Outzen, 2008 yılında ABD Savunma Bakanlığı tarafından koordine edilen Irak Masasında görevlendiriliyor ve 2009 yılına kadar burada faaliyet yürütüyor.

6-2009 yılında Pentagon Müşterek Operasyon Subayı olarak Afganistan-Pakistan danışmanı olarak görev yapan Outzen, 2011 yılına kadar bu görevde kalıyor. 2012'de ABD Güvenlik Koordinatörü olarak Kudüs'e atanıyor ve Kudüs merkezli 5 ülkenin operasyon hattını yönetiyor.

7-2012-2013 yılları arasında Kudüs merkezli operasyon hattını yürüten Outzen, 2013'te Pentagon Savunma Üniversitesi Öğretim Üyeliği görevine getiriliyor ve başta İsrail-Filistin Barış Süreci olmak üzere ABD'nin ortadoğu politikaları için strateji üretiyor.

8-Hali hazırda Pentagon Savunma Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışan Outzen, 2014'te Afganistan-Kabil ABD Büyükelçiliğinde Savunma ve Ordu Ateşesi olarak göreve başlıyor. Üniversitedeki görevi 2016, Kabil'deki göreviyse 2015'te sona eriyor. 

9-15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden 1 hafta önce ABD Silahlı Kuvvetleri Kıdemli Danışmanı olarak Pentagon, Politika Planlama Merkezi'ne atanıyor. Atanmasından 1 hafta sonra 15 Temmuz olurken 14 Temmuz günü Pentagon'un kapalı kapılarının ardında CHP'li temsilcilerle buluşuyor.

10-CHP'li temsilcilerin Outzen ile gerçekleştirdiği ilk temas tarihinde Outzen, Pentagon'un Politika Planlama Merkezi'nde görevli bir Albay ve İstihbarat Subayı. 2018 yılına kadar bu görevine devam ediyor ve 2018'de emekliye ayrılıyor. 

11-2018'de emekliye ayrılan Outzen, Ağustos 2018'de ABD Merkezli Yürütülen Suriye Katılımı projesine kıdemli danışman olarak atandı. Şuan, George W. Bush başkanlığı döneminde Ulusal Güvenlik Danışmanı olan 2008'de Ankara Büyükelçisi atanan James F. Jeffrey'in yardımcısı.

12-Jeffrey ve Outzen çiftinin ilişkili olduğu en önemli kuruluş, 2013'ten itibaren CHP'yi Neoconların arka bahçesi yapan, CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın faaliyet yürüttüğü Washington Enstitüsü.

13-Kısa adı WINEP olan Washington Enstitüsü, aynı zamanda 28 Şubat ve Batı Çalışma Grubunun mucidi ve üst aklı. Kuruluşun Türkiye Masası şefi Alan Makovsky ve soner Çagaptay, hali hazırda hala CHP'ye danışmanlık hizmeti veriyor.

14-Alan Makovsky,Soner Çagaptay,Michael Rubin,Henri Barkey gibi WINEP çalışanlarının CHP ilişkileri, ABD adalet Bakanlığı Resmi Web sayfasında yayınlanan FARA kayıtlarında mevcut. Bir iddiadan değil ispatlı bir gerçekten söz ediyorum. Fakat asıl detay WINEP ve Dani Rodrik ilişkisi.

15-Dani Rodrik denildiğinde akıllara önce Balyoz Davası ardından da kayınbabası gelir!

Dönemin WINEP uzmanlarından Dani Rodrik, Emekli Org. Çetin Doğan'ın damadı.

Rodrik, Balyoz ve Ergenekon davaları sürecinde WINEP çatısı altında ABD'de  lobi çalışmaları yapmıştı.

16-Rodrik tarafından ABD'de yapılan bu lobi çalışmalarında Rodrik'e en önemli desteği veren Rodrik'le birlikte WINEP bünyesinde faaliyet yürüten CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan ile şefi olan ve hali hazırda CHP'ye danışmanlık hizmeti veren Soner Çagaptay olmuştu.

17-Yayınlanan bildirinin başını çeken ve WINEP'in üst kurucu kuruluşlarından CFR'nin Türkiye ayağı 'Global İlişkiler Forum'u uzmanlarından Ergun Mengi de bu ekiple ilişkili. Zaten WINEP'in kurucuları da AIPAC, JINSA ve CFR. “(E.E)

Demek ki Biden’in muhalefete destek çalışmaları çok hızlı başlamış!

Bu arada emekli amiral Türker Ertürk’ün sınırımızda PYD devleti kurulmasına verdiği desteği de hatırlayalım. Ertürk, Mesleğinden ayrılmasından sonra CHP’ye katılmış ve yaklaşık olarak beş yıl CHP içinde siyasi faaliyet yürütmüştü. Bu süre içinde Milletvekili aday adayı olmuş ve Trabzon İl Başkanlığı için yarışmıştı yıl CHP içinde siyasi faaliyet yürütmüştü..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI