Bugun...
Bizi izleyin:


Adnan ONAY


Facebookta Paylaş

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi üzerine
Tarih: 02-07-2019 12:43:00 Güncelleme: 02-07-2019 12:43:00


 

 

Türkiye uzun süredir başkanlık sistemini tartışıyordu. 
Sık sık gündeme gelen koalisyonların istikrarsızlığı, yaşanan hükümet krizlerinin ekonomiye olumsuz etkileri, dünyada yaşanan olayların ülkemize yansımaları nedeniyle hızlı kararlar alacak hükümetlere ihtiyaç duyulması vb. nedenlerle başkanlık sistemini savunanlar arasında yer aldım.

 

Hatırlanacağı gibi o günlerde bu sistemin zorunlu olduğunu söyleyenlere karşı bir muhalefet bloğu oluşturan Akparti karşıtları başkanlık sisteminin ülkemiz açısından zararlı olduğunu öne sürerek,parlamenter sistemden yana tavır almıştı.

 

Başlangıçta Akparti karşısındaki blokta yer alan Devlet Bahçeli, Erdoğan tarafına geçince 15 Temmuz sonrasında yeniden konuyu gündeme taşımış, Başkanlık Sistemine yeni bir tanımlama yapmış ve ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi’ diye tanımladığı sisteme destek vereceğini belirtmişti.

 

AK Parti ve MHP heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda AK Parti'nin hazırladığı Anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonuna gelmiş, 30 Aralık'ta komisyon çalışmalarını tamamlamış ve sonuç olarak 21 değişiklikten üçü tekliften çıkarıldıktan sonra 18 maddelik değişiklik teklifi oylanmak üzere TBMM’ye sunulmuştu.

 

Oylamanın ilk turu 15 Ocak'ta tamamlandı. Onaylanan değişikliği yürürlüğe koymak için yapılan nihai oylama referandum sınırı olan 330'u geçerek 339 oyla kabul edildi ancak doğrudan yürürlüğe girmesi için gerek olan 367 barajının altında kaldı.

 

Mecliste kabul edilen 18 maddelik yasa tasarısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlandı. Ardından YSK 16 Nisan’da referanduma gidilmesi kararı aldı.

18 Maddelik değişiklik paketi yürürlükteki parlamenter sistemin kaldırılarak yerine başkanlık sisteminin getirilmesini, başbakanlık makamının ortadan kaldırılmasını, meclisteki vekil sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısında değişiklikler yapılmasını içermekteydi.

 

Seçmenlerin % 85 ‘inin katıldığı referandum katılanların (yaklaşık) % 52’si tarafından destek gördü ve böylece eski sistem rafa kalktı..

Böylece; referandum sonucu yılarca tartışılmış olan Başkanlık sistemine geçilmiş oldu..

 

Tartışmaların yaşandığı dönemde bu sisteme karşı çıkan kesime itirazlarımda; ‘yeni sistem sayesinde iki siyasal blokun oluşacağını , böylece iktidar şansı olmayan muhalefetin iktidar şansı elde edebileceğini, yeni sistemin asıl muhalefete yarayacağını’ belirtmiştim.

Bu yeni sistemin ilk yansıması yerel seçime oldu. Siyaset iki siyasal uçta toplandı. Muhalefet birleşince birçok önemli kentte belediye başkanlığını kazandı.

Elde edilen başarıyla birlikte muhalefet bundan sonraki hedeflerinin Cumhur-Başkanlığı olduğunu şimdiden dillendirmeye başladı.

Artık parlamenter sisteme dönüş doğrultusundaki söylemler de iyice azaldı.
Daha önce başkanlık sistemine sert tepki gösterenlerin bazıları ise Cumhur-Başkanlık sisteminin kaldırılması yerine sistemin revize edilerek, zayıf yönlerinin giderilmesini istemekteler.

 

Sonuçta; gelişmeler tahmin ettiğim gibi oldu. Başlangıçta yeni sisteme karşı çıkan muhalefet cephesi sürecin kendilerine yarar sağladığını görünce bu fikirlerinden vazgeçer oldular..
Onlar bu noktaya geldiler ancak, doğrusu, ben, başkanlık sisteminin uygulamasının bugün olduğu gibi olacağını tahmin edemedim. Oldukça farklı beklentilerim vardı...

İtirazımın neler olduğunu bir sonraki yazımda ele almayı düşünüyorum.

Şu kadarını belirtmek isterim; Hem yeni sistemle birlikte oluşturulan hükümet, hem de mevcut sistem yeniden gözden geçirilmeli.

Eğer, sistem böyle ilerlerse bundan en büyük zararı bu modeli ortaya atan, bu sistemin var olması için çaba sarfedenler görür..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI