Bugun...
Bizi izleyin:Uzlaştırmacı eğitiminde son günler...

Tarih: 04-11-2019 15:39:53 Güncelleme: 04-11-2019 16:00:53 + -


Uzlaştırmacılar Mahkemelerin Yükünü Hafifletiyor


Uzlaştırmacı eğitiminde son günler...

Uzlaştırmacılar Mahkemelerin Yükünü Hafifletiyor

 

"Uzlaştırmacı Eğitimi" alanında yetkilendirilen Hasan Kalyoncu Üniversitesi, tüm illerde vermeye başladığı eğitimlerle mahkemelerin yükünü hafifletecek uzlaştırmacı adayları yetiştiriyor.

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Eğitim Koordinatörü Merve ÖZSOY`un yaptığı açıklamada, uzlaştırmacılığın, mahkemelerdeki iş gücünü hafifletmek amacıyla kurulmuş bir müessese olduğunu, bunun dünyada da uygulamalarının bulunduğunu söyledi.

 

Türkiye'de yeni kanunla kapsamının genişletildiğini ifade eden ÖZSOY, "Uzlaştırmacı olmak için hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunların açık öğretim fakültelerinin mezunları olmak ve en az iki hukuk dersi almak yeterli. Detaylı bilgileri "sem.hku.edu.tr" internet adresinden öğrenilebilir." dedi.

 

Uzlaştırmacı olabilmek için 48 saatlik temel eğitimi ve Adalet Bakanlığı'nın açacağı sınavı başarıyla geçmiş olmak şartının arandığını ifade eden ÖZSOY, temel eğitimin zorunlu olduğunu aktardı.

 

HKÜ olarak tüm Türkiye'de gerekli sayının ulaştığı tüm noktalarda açarak adaylara yardımcı olacaklarını ifade eden ÖZSOY, şöyle devam etti:

 

"Bir uzlaştırmacının aylık geliri dosya sayısına ve uzlaştırdığı taraf sayısına bağlı olarak değişebilir. Ama en temelde iki tarafın olduğu bir uzlaştırma dosyasını aldığında, uzlaştırma dosyasını taraflara sunduğunda ve taraflar uzlaştırmayı kabul etmediğinde 150 lira ücret elde edecek. Eğer taraflar kabul ettikten sonra dosya olumlu sonuçlanırsa 400 lira, olumsuz sonuçlanırsa 200 lira gelir elde edecek. Bir uzlaştırmacının ayda 40 dosya aldığını kabul edersek, tarafların hiçbirisinin uzlaşmaya yanaşmadığında 6 bin liraya yakın geliri olur. Tamamını olumlu sonuçlandırırsanız 16 bin liraya yakın geliri olabilir. Aslında İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve İktisat Fakülteleri için bu yepyeni bir fırsat, yepyeni bir iş imkanı. Bunun kaybedeni yok, herkes bunda kazanıyor. Bu aynı zamanda mahkemelerin iş yükünü hafifletecek bir uygulama."

 

- "600 binden fazla dosya uzlaştırmacılara gönderilmek üzere bekliyor"

 

İlgili fakülteden mezun olan öğrencilerin 48 saatlik temel eğitiminin 32 saati teorik, 16 saati uygulamalı olduğunu aktaran ÖZSOY, adayların sınavda başarı elde ettikten sonra yeni mesleğe adım atacağını anlattı.

 

HKÜ olarak yeterli başvurunun olduğu her ilde eğitim açmayı planladıklarını vurgulayan ÖZSOY, eğitimlerin 30 Kasım 2019 tarihine kadar süreceğini ve son günlerde kontenjanların sınırlı olduğunu vurguladı.

Müracaat web adresimiz: sem.hku.edu.tr

Müracaat telefon: 08503032934

 
Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI