Bugun...
Bizi izleyin:Uğurlu,, İstanbuldaki Ayasofya da İbadete Açılmalı

Tarih: 04-11-2017 10:42:10 Güncelleme: 04-11-2017 10:50:10 + -


besteci Tuluyhan Uğurlu, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon ile İstanbul Şubesi'nin düzenlediği 6'ncı Tarihi Yapıların Korunması ve Güçlendirilmesi Sempozyumu kapsamında 'Doğunun mabetleri' isimli konser verdi.


Uğurlu,, İstanbuldaki Ayasofya da İbadete Açılmalı

PİYANİST-besteci  Tuluyhan Uğurlu, TMMOB  İnşaat Mühendisleri Odası  Trabzonile  İstanbul Şubesi'nin düzenlediği 6'ncı Tarihi Yapıların Korunması ve Güçlendirilmesi Sempozyumu kapsamında 'Doğunun mabetleri' isimli konser verdi.  Ayasofya eserini görsel sunum eşliğinde seslendiren sanatçı  Tuluyhan Uğurlu,Trabzon'daki  Ayasofya'nın ibadete açıldığını hatırlatırken, "İstanbul'daki  Ayasofya da böyle olmak durumundadır" dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Osman Turan Kongre Merkezi'ndeki konseri,  İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı  Cemal Gökçe,  İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna,  Trabzon Şube Başkanı Mustafa Yaylalı ile davetliler ve öğrenciler dinledi. Piyanist-besteci  Tuluyhan Uğurlu, 'Doğunun mabetleri' isimli konserinde bölgenin kadim kentleri ve mabetlerinin görüntüleri eşliğinde eserlerini seslendirdi. Sanatseverin önünde  Kudüs için hazırladığı yeni bestesini de seslendiren  Uğurlu, bestesinde  Kudüs'ün hüznünü anlattı.

Tuluyhan  Uğurlu, tarihi yapılar arasında bir köprü kurumak amacı ile konserinin son bölümünde  Ayasofya Müzesi'ne yer verdi. 'Dünya Başkenti  İstanbul' isimli albümünün içinde yer alan ' Ayasofya' isimli eserini seslendiren sanatçı,  Trabzon'da  Ayasofya Kilisesi'nin yapılması, ardından müzeye dönüp tekrar cami olarak ibadete açılmasını anlatan bir görsel sunum ile doğaçlama eserler seslendirdi. Tuluyhan Uğurlu konserini, 1913 yılında   Mustafa Kemal Atatürk'ün  Sofya'da askeri ateşe iken bir kıyafet balosuna meşhur Yeniçerili kıyafeti ile katılmasının hikayesinden esinlenilmiş ve mehter ile İstiklal Marşı'yla birlikte vals melodilerini birleştirdiği parçası ile sonlandırdı.

TULUYHAN UĞURLU: İSTANBUL'DAKİ AYASOFYA DA İBADETE AÇILMALIDIR

Konseri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan  Tuluyhan Uğurlu, var olan dünya ve ülke miraslarını hangi medeniyetten olursa olsun hayatın içine dahil etmek için konserler verdiğini söyledi.  Uğurlu, şöyle konuştu: 

"Trabzon'daki bu konseri de bu yüzden çok önemsiyorum. Buradaki konsere de iki  Ayasofya'nın hikayesini anlatıyorum. Bu iki mabedin birbirine ne kadar benzer bir öyküleri olduğunu bir kaderleri olduğunu anlatıyorum. Dolaysıyla konseri bu merkezle birleştirip bütün tarihi mekanların önemine vurgu yapıyorum. Bütün yaşamış imparatorlukların, medeniyetlerin bizim olduğunun önemini sunuyorum. Anadolu'da yaşamış bütün medeniyetlerin bizim medeniyetlerimiz olduğunu vurguluyorum. Ayasofyalar çok uzun zamandan beri tartışılıyor. Ben her iki  Ayasofya'nın da vakfedildiğini biliyorum. Bu iki  Ayasofya'nın nasıl vakıf edildiyse o şekilde bugün kullanılması gerektiğini düşünüyorum.Her iki  Ayasofya da ibadete açılmalı. Zaten  Trabzon'daki  Ayasofya bir çalışma yapılarak ibadete açıldı.  İstanbul'daki  Ayasofya da böyle olmak durumundadır."
Kaynak: Trabzon-DHA

Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür Sanat Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI